Lidovky.cz

Penzijní fondy dostanou motivaci, aby lidem vydělávaly

  7:56

Ministerstvo financí navrhuje zpoplatnit objem spravovaných aktiv plus odměnu za zhodnocení vkladů. Fondy jsou zdrženlivé.

Zatím jde o návrh ministerstva financí, který bude poslán v nejbližších dnech do vnějšího připomínkového řízeníZ hlediska lidí jeden z nejdůležitějších parametrů plánované důchodové reformy – poplatky penzijním fondům – má konkrétní podobu. Ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden v rozhovoru pro Impulsy Václava Moravce uvedl, že v případě fondu státních dluhopisů bude odměna pro správce činit 0,3 procenta objemu vkladů. U dalších tří fondů – konzervativního, vyváženého a dynamického – inkasují správcovské firmy 0,4, 0,5, respektive 0,6 procenta plus deset procent z ročního zhodnocení příspěvků. „Jde o návrh ministerstva financí, který bude poslán v nejbližších dnech do vnějšího připomínkového řízení,“ potvrdilo dnes ČESKÉ POZICI tiskové oddělení úřadu.

Ministerstvo tím nakonec zvolilo u penzijních fondů poměrně neobvyklou kombinaci poplatků z objemu aktiv a odměny za zhodnocení peněz. Jde o konstrukci, která se běžně používá u nástrojů asset managementu. Dle studie think tanku IDEA nelze vzhledem k pomalé akumulaci aktiv v důchodovém systému očekávat, že by šlo v případě odměny za zhodnocení o nějak významnou částku. „Roční vklad ve výši pěti procent mezd lze odhadovat i u fondů zaměřených na nejvyšší příjmové skupiny ve výši okolo 30 tisíc korun, což je v poměrech asset managementu nízká částka,“ argumentují autoři studie Ondřej Schneider a Libor Dušek.

Těžko soudit bez dalších parametrů

Penzijní fondy, které nyní provozují státem podporované připojištění na důchod v takzvaném třetím pilíři, jsou k návrhu ministerstva financí zdrženlivé. „Navrhované poplatky je třeba posuzovat v kontextu ostatních parametrů systému, jako je míra zapojení občanů, výše úspor, investiční omezení, regulace zprostředkování a tak dále. To zatím není přesně známo, a proto nelze posuzovat izolovaně výši poplatků,“ uvedl na dotaz ČESKÉ POZICE generální ředitel Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek.

A jak by poplatky vypadaly, pokud bychom si do rovnic dosadily konkrétní čísla? Pár příkladů přinášejí dnešní Lidové noviny. Počítají přitom se zaměstnancem s průměrným platem 24 tisíc korun měsíčně, který do fondu odvede za rok 14 400 korun. Tady jsou výsledky:

Fond státních dluhopisů

  • Poplatek 0,3 procenta z vkladu
  • Roční zhodnocení 4,6 procenta
  • Roční poplatek 110 korun

Fond konzervativní

  • Poplatek 0,4 procenta z vkladu
  • Roční zhodnocení 5 procent
  • Roční poplatek 129 korun

Fond vyvážený

  • Poplatek 0,5 procenta z vkladu
  • Roční zhodnocení 6 procent
  • Roční poplatek 158 korun

Fond dynamický

  • Poplatek 0,6 procenta z vkladu
  • Roční zhodnocení 9 procenta
  • Roční poplatek 216 korun

Pramen: Lidové noviny

Proti reformě důchodového systému, jak ji zamýšlí provést kabinet, o víkendu protestovalo v ulicích Prahy asi 30 tisíc odborářů. Kritice se vládní návrh nevyhnul ani od ekonomických expertů či zaměstnavatelských svazů. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek si však stojí za svým. „Navrhovaný druhý pilíř pomůže dalšímu udržitelnému vývoji. Lepší je, když bude alespoň dobrovolný, než aby nebyl vůbec,“ prohlásil v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.