Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pentagon chce ovládat sny

Afghánistán

  10:46

Americká armáda spouští experiment Power Dreaming, který má veterány zbavit nočních můr. Jsme na počátku vnuknutí myšlenek?

Jak souvisí film Inception s armádním laptopem? Obojí se zabývá sny a tím, jak je vykrást. foto: ©? ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Vzpomínáte na výtečný film Počátek (Inception), v němž Leonardo DiCaprio putoval snovými vrstvami, aby snícímu vnuknul důležitou myšlenku? Pokud ano, pak budete mít bližší představu, jakým směrem míří vojenští vědci v USA. Pentagon chce prostřednictvím 3D brýlí nastolovat válečným veteránům příjemnější sny, aby je ze spaní nebudily prožité noční můry. Informoval o tom magazín Wired.

Americká armáda v námořní nemocnici Bremerton ve státě Washington spouští experiment Power Dreaming, jenž by měl díky virtuální realitě chránit traumatizované vojáky před děsivými vizemi. Jak přesně bude program vypadat, není známo, ale redakce obvykle dobře informovaného blogu Danger Room předvídá, že si voják, jehož budí ošklivé vzpomínky, nasadí VR přilbu a traumatizující momenty si znovu pixelovaně „odžije“, aby pak mohl opět v klidu spát – se svými bojujícími kamarády po boku.

Výzkumný záměr je v rané fázi; nečeká se ani, že by byl spuštěn ještě letos. Minulý týden ovšem US Army udělila konzultační firmě ICF skoro půl milionu dolarů, aby tento projekt připravila. Podle amerických veteránských organizací trpí posttraumatickým stresem (PTSD) až 52 procent navrátilců, kteří se s nočními běsi setkávají. Výjimkou nejsou ani vojáci z Afghánistánu či Iráku, kde by měly americké operace brzy skončit.

„Ve stavu bdělosti dokáže většina veteránů své vzpomínky potlačit, ale ve spaní ostražitost mizí a snový svět se může stát strašidelnou zkušeností, na jejímž konci je probuzení,“ píše se ve studii lékařů zabývajících se problémy PTSD. Redakce ČESKÉ POZICE už dříve informovala též o pokusu léčit válečné hrůzy prostřednictvím armádních komiksů.

Digitální vliv na sny je ovšem sofistikovanějším nástrojem. Výzkumníci proto ve spolupráci s vojáky „vytvoří osobně přizpůsobené uzdravující obrazy (terapeutické sny) k boji s nočními můrami,“ jak uvádí zadávací dokumentace. Tyto „mocné sny“ půjdou přehrát z laptopů do 3D brýlí a vojáci se prý díky domácímu tréninku stanou odolnějšími. Takto ve snech řádil filmový zloděj:

Jakkoliv jsou tyto pokusy s ovládnutím snů na samém začátku, již nyní je třeba uvažovat o jejich možném zneužití. A to na více rovinách. Mluvčí dotyčné nemocnice proto upozorňuje, že vojenské notebooky nemají USB porty, aby se nahrané noční můry i citlivá osobní data nedaly snadno zkopírovat.

Představa, že se jednoho dne objeví obchodník či lupič snů typu Leonarda DiCapria, pak již není jen divokým sci-fi blouzněním, nýbrž třeba počátkem.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...