Lidovky.cz

Pelta má ze stavebních parcel zase pole

  21:21

Krajský soud v Praze zrušil v Černolicích územní plán ve sporných lokalitách. Rozhodnutí se dotklo i pozemků šéfa českého fotbalu.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta a společnost Altstaedter Investments se ocitli v nepříjemné situaci. Jejich pozemky v obci Černolice v okrese Praha – západ, z nichž se na krátký čas staly stavební parcely, jsou opět vedeny jako zemědělská půda. Krajský soud v Praze totiž zrušil v prosinci schválený územní plán obce v lokalitách, kde se jejich lány nacházejí a které měly být nově určeny k zástavbě.

Rozhodnutí soudu znamená, že případné developerské plány investorů musejí – alespoň prozatím – zůstat u ledu.

Předvánoční fofr

Zopakujme, že zastupitelstvo v Černolicích schválilo územní plán loni pět dní před Štědrým dnem. Učinilo tak navzdory tomu, že se proti plánu ozývaly hlasité výhrady, a přestože byl ještě před hlasováním doručen na obecní úřad požadavek, aby se k plánu nejprve uspořádalo místní referendum. Vyhlášení všelidového hlasování ale na zastupitelstvu neprošlo. Reakce těch, kteří s postupem při schvalování územního plánu nesouhlasili, na sebe nenechaly dlouho čekat.

Podrobně se ČESKÁ POZICE podanými žalobami zabývala v článku: Kauzu „Peltovy pozemky“ řeší policie.

O žalobě, jejímž prostřednictvím se dvanáct občanů Černolic domáhalo zrušení územního plánu, rozhodl Krajský soud v Praze minulý týden. ČESKÁ POZICE požádala o komentář k verdiktu nezávislou advokátní kancelář.

„Rozhodnutí Krajského soudu v Praze je pro obyvatele Černolic jasným úspěchem. Obyvatelé podali společný návrh na zrušení územního plánu obce, který v prosinci 2012 schválili zastupitelé. Soud územní plán zrušil v části týkající se sporných pozemků. Podle soudu totiž zastupitelstvo obce nepostupovalo při schvalování územního plánu v souladu se zákonem, protože se ke schválení nevyjádřily dotčené orgány a jejich rozhodnutí je nepřezkoumatelné,“ uvedl Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Podle Novotného nabývá rozhodnutí krajského soudu právní moci doručením. „Jedinou možností obce, jak zvrátit verdikt o zrušení části územního plánu, je podat kasační stížnost jakožto mimořádný opravný prostředek k Nejvyššímu správnímu soudu. Stížnost musí obed podat do dvou týdnů od doručení rozhodnutí,“ dodává Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. I v případě, že se obec obrátí na Nejvyšší správní soud, musí dle rozhodnutí Krajského soudu v Praze zaplatit částečnou úhradu nákladů řízení přesahující 112 tisíc korun. To je pro obec s ročními příjmy kolem čtyř milionů korun citelná suma.

Žádná velká akce

Největší z ploch, kterých se dotklo rozhodnutí soudu, patří společnosti Altstaedter Investments, druhá co do rozsahu je pak v majetku Pelty a jeho partnerů. Ti vlastní v Černolicích lány, jejichž rozloha přesahuje 26 tisíc metrů čtverečních. O způsobu, jak Pelta a spol. k pozemkům přišel, informovala ČESKÁPOZICE již loni v září.

Územní plán umožňoval, aby na parcelách Pelty a spol. vyrostlo až 20 rodinných domkůDle oficiálních dokumentů zaplatili Peltovi a jejich partneři za zemědělskou půdu dohromady necelých 5,7 milionu korun. V územním plánu byla pole zakreslena jako stavební parcely. Tím se hodnota ploch mohla vyšplhat až na více než 52 milionů korun. Metr čtvereční stavební plochy se totiž v Černolicích prodává zhruba za dva tisíce korun. Územní plán umožňoval, aby na parcelách vyrostlo až 20 rodinných domků.

Loni v září, když se ČESKÁ POZICE dotazovala Pelty, co hodlá na parcelách postavit, fotbalový funkcionář konstatoval, že se rozhodně nehodlá stát developerem a neplánuje na černolických pozemcích žádný podnikatelský záměr. „Ještě uvidím, co tam bude, jakou budu mít náladu. Rozhodně to nebude žádná velká akce. Mám to pro své děti. Dcera dostudovala vysokou školu a chce zůstat v Praze. Čeká, že jí něco postavím,“ uvedl Pelta.

Sponzoring s podmínkou

Složitější je současná situace pro společnost Altstaedter Investments, jíž patří v Černolicích největší rozvojová plocha. Parcely získala firma v balíku s dalšími pozemky v okolních vesnicích. Za rozsáhlé lány zaplatila v roce 2007 necelých 1,4 milionu eur. Ve stejném roce podepsala firma s Černolicemi sponzorskou smlouvu, na jejímž základě poskytla obci sponzorský dar ve výši deseti milionů korun.

Obec se ve smlouvě zavázala, že devět hektarů polí firmy Altstaedter Investments bude v územním plánu uvedeno jako stavební pozemky. Tím by jejich hodnota přesáhla 180 milionů korun, sama firma vyčíslila výnos z transakce na 30 milionů korun. Obec zároveň podle sponzorské smlouvy neměla klást žádné překážky projektu, který firma na parcelách zamýšlí. Developerský projekt by měl zahrnovat výstavbu třiceti rodinných domů a jeden polyfunkční objekt s byty, v němž má být mateřská škola a malý obchod s pohostinstvím.

Proč zrovna Černolice

Na místě je pochopitelně otázka, proč ČESKÁ POZICE věnuje dění v malé obci Černolice takový prostor? Vždyť takových případů jsou jistě tisíce, snad jen s tím rozdílem, že černolický fotbalový klub má trávník kvalitou srovnatelný s prvoligovou Slavií a za klub hráli či hrají dřívější prvoligoví fotbalisté a známé sportovní hvězdy.

Podobně jako v Černolicích se i v jiných obcích podnikatelé snaží získat levně zemědělské pozemky a doufají, že se jim je podaří prosadit do územního plánu jako stavební parcely. Za snahou maximalizovat zisk ale nemají být podle našeho názoru kontroverzní sponzorské smlouvy či podezření, že se obchod vydařil díky dobrým osobním kontaktům. Pokud se tak stane, měli by se místní obrátit na soud, aby vše posoudil. Kauza z Černolic je důkazem, že má cenu se ozvat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.