Lidovky.cz

Pelikán dle Ústavního soudu pochybil. Nikulinovi to však už nepomůže

  10:59
Někdejší šéf české justice Robert Pelikán chyboval, když se rozhodl vydat Jevgenije Nikulina do Spojených států amerických. Měl počkat, jak dopadne azylové řízení mladého Rusa, kterého chtělo rovněž Rusko. Ve svém verdiktu to konstatoval Ústavní soud. Tato skutečnost nicméně líčení v USA neovlivní, míní advokát.

DUBEN - Česko vydalo ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. O vydání rozhodl ministr vnitra Robert Pelikán, vyslechl si za něj kritiku od Miloše Zemana. foto: GAZETA.RULidovky.cz

Postup české justice začátkem loňského roku napjatě sledovaly obě světové supervelmoci. Vydání Jevgenije Nikulina požadovala jak Moskva, tak Washington. Nakonec šéf justice Robert Pelikán loni v březnu ukázal na USA. Podle verdiktu Ústavního soudu (ÚS) z 9. dubna chyboval. Měl počkat, jak dopadne azylové řízení mladého Rusa.

„Kdyby ÚS rozhodnutí ministra jako protiústavní nezrušil, mohl by přispět k tomu, že k takovému ústavně nesouladnému předčasnému postupu ministra dojde i v budoucnu, čemuž je u takto vysoce závažného a obtížně napravitelného typu zásahu nutno jednoznačně předejít,“ uvedl v nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Nikulinův advokát Martin Sadílek si stěžoval, že Pelikán rozhodl o vydání Rusa, který je podezírán v USA z krádeže dat desítek milionů uživatelů sociálních sítích, ačkoli ještě nebyl znám verdikt Nejvyššího správního soudu. Ten řešil Nikulinovu kasační stížnost v otázce udělení azylu v Česku. Později nejvyšší soudci konstatovali, že stížnost nebyla relevantní.

Sadílek nezpochybnil právo ministra spravedlnosti rozhodovat na základě politické úvahy, do jaké země měl být mladý muž vydán. Problém ale podle něj byl, že nerespektoval odkladný účinek podání stížnosti a vydal pokyn, aby letěl přes Atlantik, ještě než bylo rozhodnuto o kasační stížnosti. Nic na tom nemění ani to, že Nejvyšší správní soud Nikulina nakonec nevyslyšel. Sadílek totiž mohl podle svých slov využít dalších cest k uplatnění práv klienta, a to k Ústavnímu soudu a k Evropskému soudu pro lidská práva. Mohl také využít předběžné opatření, aby do jejich rozhodnutí nebyl Nikulin vydán do ciziny. O tom, jak by rozhodování dopadlo, dnes můžeme jen spekulovat.

„Samozřejmě že pan ministr by po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu mohl svobodně rozhodovat. Udělal to nesprávně. Je na tom alarmující, že vrcholný představitel výkonné moci, ministr spravedlnosti, předseda legislativní rady vlády a advokát, nerespektoval šest sedm let staré závazné nálezy Ústavního soudu,“ řekl LN Sadílek, který je ve spojení s Nikulinovou rodinou v Rusku.

V případě nezákonného rozhodnutí nebo nesprávného úředního postupu se Nikulinovi otevřelo právo žádat o náhradu škody. „Leží to v rovině nemajetkové a majetkové újmy. Bude to velmi abstraktně vyčíslitelný nárok, pokud tedy budu pověřen k jeho uplatnění,“ doplnil advokát.

Právní bitvy s příchutí geopolitiky

Nároky na vydání Jevgenije Nikulina uplatňovaly USA i Rusko. Zajímavé je, že i podle ruské strany měl Rus podvodně krást přes internet. Konkrétně ho Moskva podezírá z krádeže 3450 dolarů (79 000 korun), spáchané v roce 2009. Požadavek na jeho vydání však české ministerstvo zahraničních věcí obdrželo až po tom, co byl před třemi lety zadržen v Praze.

Americká justice s rozplétáním Nikulinovy kauzy ještě nezačala. Důvodem je jeho údajně podlomené zdraví. Soud proto nařídil, aby se podrobil psychiatrické expertize k ověření příčetnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí Nikulinovi až třicet let vězení.

Policisté jednali na základě amerického zatykače. FBI ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013, při kterých se údajně dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

Dlouhodobě se přitom spekuluje, že mohl být součástí možných snah Moskvy o ovlivnění výsledků prezidentských voleb v USA. Právě za štvance vnitropolitického dění v USA označovali Nikulina jeho ruští advokáti. Od loňského března čeká na proces ve Spojených státech. Americká justice s rozplétáním Nikulinovy kauzy ještě nezačala. Důvodem je jeho údajně podlomené zdraví. Soud proto nařídil, aby se podrobil psychiatrické expertize k ověření příčetnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí Nikulinovi až třicet let vězení. Bezprostředně po vydání Rusa do USA přišla ze zámoří zpráva, že se při transportu pokusil o útěk.

Nikulinův advokát Sadílek si nemyslí, že by nynější verdikt ÚS americkou justici ovlivnil. „Myslím si, že se v Americe nezaobírají tím, jestli se český ministr spravedlnosti rozhodl v souladu se zákonem a ústavou. Pro ně je podstatné, že tam může probíhat to líčení,“ uvedl advokát.

Článek byl publikován v Lidových novinách 10. dubna 2019.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.