Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Peking zatím v obchodní válce s Američany přitvrzuje

  16:11
Z hlediska čísel to vypadalo, že Čína bude muset obchodní válku s USA vzdát první. Americký trh je pro její ekonomiku mnohem důležitější než čínský trh pro Američany. Navíc se v reakci na první oznámená americká cla čínské akciové trhy začaly hroutit a oslabovat začala také měna. Ukazuje se však, že se původní očekávání nenaplnila.

Čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho protějšek prezident USA Donald Trump. foto: Lidovky.cz

Američané se nás snaží vydírat, psala v sobotu 4. srpna čínská státní média. Čína neustoupí a připravuje nová odvetná cla. Americký prezident Donald Trump vidí spory jinak a naznačuje, že Čína ustupuje. Během víkendu 4. a 5. srpna o obchodní válce opakovaně tweetoval. „Cla fungují skvěle. Každá země na světě si chce z USA vzít bohatství, a to vždy k naší škodě. Když přijdou, říkám, zdaňme je,“ popisoval ve své zprávě v neděli 5. srpna. Předpokládá, že dovozci přesunou výrobu do USA, a vytvoří pracovní místa.

Zároveň dodal, že cla pomohou splatit obří dluh, ze kterého viní svého předchůdce Obamu. Tématu se věnoval i v sobotu 4. srpna, kdy v souvislosti se cly na Twitteru napsal, že USA budou díky nim bohatší než v minulosti a jen hlupáci to nevidí. Předpokládá, že cla sníží daně. Zmínil také, že Číňané už s Američany začali jednat. Jejich výroky to však nenaznačují.

Jiný původní cíl

Z hlediska čísel to vypadalo, že Čína obchodní válku s USA musí vzdát první. Americký trh je pro její ekonomiku mnohem důležitější než čínský pro Američany. Navíc se v reakci na první oznámená americká cla čínské akciové trhy začaly hroutit a oslabovat začala i měna. Ukazuje se ale, že původní očekávání se nenaplnila. Na každý americký krok Čína reaguje se stejnou razancí a vzdávání se zatím z ničeho patrné není.

Trump původně zavedením cel nechtěl vyvolat obchodní válku, cílem bylo chránit národní bezpečnost a duševní vlastnictví amerických firem. Chtěl, aby Čína v těchto oblastech ustoupila a přestala s nekalými praktikami.

Na silná slova amerického prezidenta Trumpa pak Číňané reagují podobně silnými výroky. V pátek 3. srpna Čína oznámila zavedení nových cel na víc než pět tisíc položek, jichž se ročně z USA doveze za zhruba 60 miliard dolarů. Trump původně zavedením cel nechtěl vyvolat obchodní válku, cílem bylo chránit národní bezpečnost a duševní vlastnictví amerických firem. Chtěl, aby Čína v těchto oblastech ustoupila a přestala s nekalými praktikami.

Ty údajně poškozují i ekonomiky Evropské unie. Jen ve USA má přitom jít o 200 až 600 miliard dolarů ročně. Vesměs jde o následky nedovoleného kopírování, s nímž Čína stále nepřestává. Američané to dlouho tolerovali s tím, že se země rozvíjí, časem že s tím ovšem musí přestat. Teď americké administrativě došla trpělivost. Jenže původní plán hrozit cly a věřit, že se něco změní, nevyšel. Cel přibývá a není jisté, kde se to zastaví. Proč tedy Čína neustoupila, když je v této obchodní válce ve slabší pozici?

Dva odlišné problémy

Na Čínu a USA platí dva rozdílné metry. Jedna země je autoritářská, druhá demokratická. Čínský prezident Si Ťin-pching nemusí případné protesty lidí nebo podniků, na které obchodní válka dopadá, tolik řešit. Ani voleb se obávat nemusí. Naopak pro amerického prezidenta už je problém, že řada amerických firem se kvůli clům dostává do potíží a avizovala propouštění. Sice nejde o zásadní část ekonomiky, jsou však slyšet. Stejně je řada amerických korporací v Číně aktivní a stále více tlačí, aby obchodní válka přestala.

Čínský prezident Si Ťin-pching nemusí případné protesty lidí nebo podniků, na které obchodní válka dopadá, tolik řešit. Ani voleb se obávat nemusí. Naopak pro amerického prezidenta už je problém, že řada amerických firem se kvůli clům dostává do potíží a avizovala propouštění.

Investovaly tam příliš mnoho peněz a nechtějí přijít o dlouho budovaný podíl na trhu. „Odtud přijde politický tlak, protože Americké firmy si nechtějí pokazit obchody, které dělají s čínskými zákazníky,“ řekl televizi CNBC John Rulege, investiční šéf společnosti Safanad. Problémem je i to, že pád čínských akcií často pociťují američtí investoři, kteří tam jako na nadějný trh vložili část kapitálu. Stejně americké firmy vydělávají i na čínském exportu: údajně se podílí až na třetině jeho přidané hodnoty.

Obchodní spor USA versus Čína

  • Prezidentu Trumpovi vadí, že Čína do USA masivně vyváží a zároveň krade duševní vlastnictví firem.
  • Prezident USA loni v srpnu zahájil vyšetřování neustálých útoků na americké duševní vlastnictví.
  • Cla jako nátlakový nástroj přišla na řadu letos. V lednu začala platit pro solární panely a pračky, v červenci pak na ocel a hliník.
  • USA zvyšují počet položek zatížených cly a Čína odpovídá.
Autor: