Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pecina si už plánuje druhou vládu Miloše Zemana

  6:42

Rusnokův kabinet počítá s tím, že ve sněmovně nedostane důvěru. Ale i s tím, že bude do funkcí jmenován ještě jednou.

Poslanec Martin Pecina (CSSD) jde za lepším do soukromé sféry. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky se ve sněmovně trápil. foto: © IlustraČeská pozice

S novou vládou Miloše Zemana zaštítěnou Jiřím Rusnokem coby premiérem se nudit nebudeme. Prezidentovi je jedno, že jeho kabinet nikdo ve sněmovně nechce, a počítá s jeho vládnutím v demisi. Nedosti na tom – jeho budoucí ministr vnitra Martin Pecina už avizuje, že i druhý Zemanův pokus o sestavení vlády bude vypadat podobně.

„Poslanci se asi nerozpustí. Jestli to neudělají, budeme mít dva pokusy, a pak si tam chlapci najmenují vládu ODS. Vidím to pro nás na těch pět šest měsíců,“ prohlásil Pecina pro Denik.cz v rozhovoru s titulkem V Praze jste to domrvili, z Ostravy to přijíždíme spravit.

Pecina byl po Rusnokovi prvním mužem, který své angažmá ve vládě Miloše Zemana potvrdil, a to téměř vzápětí po potvrzení jména nového premiéra. Jeho jmenování tedy bylo zjevně domluvené několik dní dopředu, s prezidentovými plány do budoucna je Pecina podle všeho důkladně obeznámen.

Pecina nás připravuje na to, že až vláda nedostane ve sněmovně důvěru, bude vládnutím pověřena znovuJeho vyjádření, že „budeme mít dva pokusy“, proto musíme nutně brát vážně. Pecina nás připravuje na to, že až vláda nedostane ve sněmovně důvěru, bude vládnutím pověřena znovu. Absurdní stav popírající výsledky voleb v roce 2010 zřejmě hodlá Zeman protahovat co možná nejdéle.

Vývoj posledních dnů Zemanovi hraje do karet. Jak ČESKÁ POZICE předvídala, poslanci nejmenších sněmovních subjektů už mírní své postoje k prezidentskému kabinetu. ČSSD se kvůli jeho existenci hádá mezi sebou a padají návrhy vylučovat ty straníky, kteří by do nové vlády usedli. ODS a TOP 09 se zdráhají se Zemanem bojovat a chtějí si vyčekat „svůj“ pokus – napotřetí už sestavováním vlády pověřuje šéf sněmovny.

Otázka je, jestli se ho dočkají. Zeman už byl ochotný v rozporu s výsledky voleb ustavit vládu bez šance získat důvěru Poslanecké sněmovny. A podle Peciny je ochotný to udělat i podruhé. V důsledku těchto kroků lze docela dobře předpokládat, že prezident ani nebude urychlovat své kroky, a s druhým pověřením k sestavení vlády nebude pospíchat. Vláda jeho přátel (kteří se nemusejí obtěžovat loajalitou k volebnímu programu, protože žádný nehájili, a musejí tedy být loajální jen a pouze Zemanovi) se tak klidně může na ministerstvech prosedět až do řádných voleb v květnu příštího roku.

Paralýza koalice usnadňuje Zemanovi situaci

Zemanovi se daří postupně na svou stranu obracet Věci veřejné a LIDEM, má potenciál přetáhnout i některé poslance ČSSD. Nikdo dnes nemůže s jistotou říct, že se mu něco podobného nepovede i s některými jednotlivci z řad ODS nebo TOP 09. Jejich současná paralýza a neschopnost adekvátně reagovat na prezidentovy nestandardní kroky takovému vývoji jen nahrává.

Pravicové strany jsou možná rády, že se zbavují vládní zátěže, a tím i jejího nutného důsledku – poklesu popularity a předvolebních preferencí. Jsou možná rády, že vláda přátel Miloše Zemana před volbami posílí Stranu práv občanů – Zemanovců na úkor ČSSD. Občanští demokraté navíc nejspíše vítají, že dostávají prostor na konsolidaci a vyřešení vnitřních problémů. To vše jsou důvody, proč nerozpustit sněmovnu a opakovaně vyslovovat ničím nepodloženou naději na budoucí ustavení vlády Miroslavy Němcové.

Nicméně pokud se ODS a TOP 09 hodlají skutečně smířit s tím, že zemi bude deset měsíců vládnout Zemanův kabinet v demisi, mohly by to voličům aspoň říct na rovinu.