Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Peake skončila na obraně. Reagovala slovy: To je faktický konec koalice.

  17:28

Devět dní po jmenování šéfky LIDEM ministryní obrany navrhl premiér Petr Nečas prezidentovi její odvolání. Václav Klaus ho obratem přijal.

foto: © ČTK, montaž Česka Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno. Předseda vlády Petr Nečas ve čtvrtek navrhl prezidentu republiky odvolání Karolíny Peake z pozice ministryně obrany. Jako první o tom informoval server iDnes.cz. Tiskový odbor vlády zároveň uvedl, že šéfka LIDEM nadále zůstane v pozici místopředsedkyně vlády. Nečasův návrh vzápětí Václav Klaus přijal. Peake v čele obrany vydržela devět dní. Během nich stihla rozprášit tým bývalého ministra Alexandra Vondry (ODS).

Podle zdrojů ČESKÉ POZICE nebyla důvodem k sesazení Peake jen personální čistka (z funkcí odvolala například prvního náměstka generála Vlastimila Picka či šéfa armádních nákupů Pavla Bulanta), ale i nejasnosti kolem financování a prodeje vily v Troji a nejasnosti kolem sponzorování strany LIDEM.

Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE byla ve čtvrtek pro Nečase poslední kapkou skutečnost, že Peake nepřipouštěla diskusi nad personálním obsazením vedení ministerstva obrany a především pak tlačila na jmenování Roberta Vacka náměstkem ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS). 

Karolína Peake pro Českou televizi reagovala, že je to faktický konec vládní koalice. Předsednictvo strany LIDEM vyzvalo své ministry, aby k 10. lednu 2013  podali demisi.

Nečas: Moje důvěra v Peake neklesla na nulu, ale do záporných hodnot

Petr Nečas na tiskové konferenci uvedl, že šéf resortu obrany je ministrem, ve kterého musí mít premiér naprostou důvěru. Jeho důvěra v Peake neklesla na nulu, ale do záporných hodnot. Podle něho exministryně i přes premiérovo varování přistupovala k ministerstvu obrany jako ke svému majetku. „Není možné si počínat způsobem, že ministerstvo je nějaké léno. A že s partou kamarádů si tam vtáhnu a začnu tam bačovat.“ Nečasovi vadilo zejména odvolání bývalého prvního náměstka Picka a šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Bulanta. Podle předsedy vlády nebylo těchto změn třeba, protože ministerstvo obrany bylo posazeno „na správných kolejích“.

Nečas se také podivil, že Peake nepožádala o prověrku na stupeň tajné: „Průběh bezpečnostní prověrky zdržuje většinou to, že tam hrozí nějaký problém nebo problémek,“ řekl Nečas. Dále v nepřiznané narážce na první reakce LIDEM, že se jedná o faktický konec koalice, připustil, že je si vědom konsekvencí svého rozhodnutí. Pokud nemá premiér důvěru v ministry klíčových resortů – obrany, vnitra, financí a zahraničních věcí – musí odejít buď ministr, nebo premiér.

Odvolaná ministryně mimo jiné uvedla: „Premiér zřejmě udělal za našimi zády dohodu o personálních změnách. Cílem byla nejspíš loutková ministryně a koalice jen na oko.“ Podle Peake je ztráta důvěry mezi ní a Nečasem vzájemná. Popřela, že by se vyhýbala žádosti o prověrku na stupeň tajné. Dotazník se prý chystala vyplnit o víkendu.

Spekulace o Karlu Kühnlovi

Těsně před tím, než se objevila zpráva o Nečasově záměru odvolat Peake, zachytila ČESKÁ POZICE od důvěryhodného zdroje z ministerstva obrany informaci, že by se prvním náměstkem ministryně měl stát současný velvyslanec v Chorvatsku a někdejší ministr obrany za vlády Stanislava Grosse Karel Kühnl. Podle zdroje se již pohybuje po ministerstvu. Kühnl však takové informace popřel. Na doplňující dotaz, zda není případně kandidátem na nového ministra obrany, odvětil, že období na ministerstvu obrany má již za sebou a nic takového neplánuje.

Působení Karolíny Peake v čele ministerstva obrany se ČESKÁ POZICE věnovala například v těchto článcích:

Detailní informace o sérii afér kolem Karolíny Peake a sponzorování strany LIDEM naleznete v rubrice HOT TOP.