Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pavel Zeman: Systém státních zastupitelství je vyvážený

  10:10
Sněmovní vyšetřovací komise měla zjistit pozadí loňské kontroverzní policejní reorganizace. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v rozhovoru říká: „Kdyby navrhovaná usnesení vyšetřovací komise prošla, výrazně by omezila působnost státních zastupitelství.“

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman foto: MAFRA

V důsledku reorganizace policie byla loni v létě spojena protikorupční a protimafiánská policie a vznikl Národní centrály proti organizovanému zločinu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman patřil k hlavním kritikům. Speciální parlamentní vyšetřovací komise se důvody této reorganizace příliš nezabývala. Poslanci navíc předložili návrh, aby vláda omezila pravomoci státních zástupců. Zeman však v rozhovoru říká, že změny nejsou třeba.

A dodává: „Ve zkoumání, z jakého důvodu k reorganizaci došlo, komise nedospěla k ničemu. Ani jsem neočekával, že by komise došla k nějakému převratnému nálezu. Nedokázal jsem si představit, co by se muselo stát, aby se něco zjistilo. Takže pořád nevíme, co bylo motivem reorganizace.“

LIDOVÉ NOVINY: Přispěla reorganizace policie k zefektivnění boje proti korupci?

ZEMAN: Že bych si teď na začátku února řekl, že nakonec to byl výborný tah, protože se rozjelo tolik nových kauz a celý proces postupuje rychle kupředu, to tedy nemohu říct.

LIDOVÉ NOVINY: Uklidnily vás závěry vyšetřovací komise o tom, že reorganizace nebyla účelová?

V závěrečné zprávě komise konstatovala, že reorganizace byla připravena bez větších příprav narychlo a špatně komunikována s ostatními orgány, zejména se státním zastupitelstvím. Tímto mi tedy komise dala za pravdu s tím, co jsem říkal na samém začátku policejní reformy.

ZEMAN: V závěrečné zprávě jsou popsány události tak, jak se staly. Komise konstatovala, že reorganizace byla připravena bez větších příprav narychlo a špatně komunikována s ostatními orgány, zejména se státním zastupitelstvím. Tímto mi tedy komise dala za pravdu s tím, co jsem říkal na samém začátku policejní reformy.

Ve zkoumání, z jakého důvodu k reorganizaci došlo, komise nedospěla k ničemu. Ani jsem neočekával, že by komise došla k nějakému převratnému nálezu. Nedokázal jsem si představit, co by se muselo stát, aby se něco zjistilo. Takže pořád nevíme, co bylo motivem reorganizace.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte „usnesení, v němž poslanci žádají vládu, aby upravila trestní řád a de facto okleštila pravomoci státních zástupců?

ZEMAN: Jedním z návrhů je, aby státní zástupci nemohli dozorovat vyšetřování státních zástupců. Funkci by místo nich měl vykonávat vyšetřující soudce. Musíme si uvědomit, že tímto zacházíme do ústavní roviny. Ústava zcela jasně rozděluje kompetence v rámci státu. Říká, že na poli justice působí soudy, které jsou obsazeny soudci. Nikde se ale nemluví o vyšetřovacích soudcích. Jde o zvláštní institut, od kterého se ve světě ustupuje – nedávno třeba v Rakousku a podobné debaty se vedou i ve Francii.

Pokud by vláda chtěla usnesení sněmovny schválit, muselo by dojít ke změně ústavy a celé koncepce státního zastupitelství

Ústava dále říká, že státní zastupitelství zastupuje veřejnou žalobu v trestním řízení. Podle Ústavy ČR mají žalobci monopol na to, aby v našem systému vykonávali dozor v trestním řízení, a aby podávali k soudu žalobu. Takže pokud by vláda chtěla usnesení sněmovny schválit, muselo by dojít ke změně ústavy a celé koncepce státního zastupitelství.

LIDOVÉ NOVINY: Dosud se přitom hovořilo spíše o posílení státních zástupců a novém zákonu o státním zastupitelství. Výplod vyšetřovací komise by naopak žalobce chtěl zkrotit. Dostali politici strach, že takto vůči vám otočili?

ZEMAN: Máte pravdu, že kdyby navrhovaná usnesení vyšetřovací komise prošla, výrazně by omezila působnost státních zastupitelství. Současný systém je vyvážený, jedna instituce hlídá druhou instituci. Právo na spravedlivý proces vrcholí před soudem podáním obžaloby. Z koncepčního hlediska návrhu poslanců z komise nerozumím.

LIDOVÉ NOVINY: Podle poslanců nemají státní zástupci vyšetřovat státní zástupce z důvodu, že by mohlo jít o bývalé kolegy a mohli by vyšetřovaným nadržovat. Přitom probíhá vyšetřování bývalého vlivného žalobce Libora Grygárka, někdejší mocné pražské žalobkyně Dagmar Máchové a před rokem byl v kauze soudce Havlína odsouzen státní zástupce František Fiala. To moc nevypadá, že by se jim nadržovalo...

Právo na spravedlivý proces vrcholí před soudem podáním obžaloby. Z koncepčního hlediska návrhu poslanců z komise nerozumím.

ZEMAN: Ano. Státní zastupitelství nečiní žádné rozdíly a má ambici, aby v jeho řadách nepůsobili závadoví lidé. Jsou rozjeté kauzy, v nichž jsou stíháni žalobci i soudci. Ad absurdum: touto optikou se můžeme ptát, kdo by pak měl soudit soudce? Státní zástupce musí být nestranný, principy zakotvené v zákonech jsou pro nás závazné, nejsou tam zbůhdarma.

LIDOVÉ NOVINY: Nenahrává to spekulacím, že reorganizace byla spuštěna kvůli kauzám Vidkun či Beretta, v nichž jsou stíháni bývalí vysoce postavení policisté či právě exžalobkyně Máchová?

ZEMAN: K těmto spekulacím se nechci vyjadřovat.

LIDOVÉ NOVINY: Vyšetřovací komise navrhla zvážit personální změny na olomouckém vrchním státním zastupitelství. Jak si vysvětlujete dlouhodobý tlak politiků na olomoucké žalobce?

Postupujeme podle zákona. Prozatím jsem neshledal žádné důvody nemít důvěru ve vedení vrchního státního zastupitelství.

ZEMAN: Historicky je to pochopitelně dáno tím, že tito žalobci dozorovali kauzu Nagygate, která vedla k zásahu na Úřadu vlády. Předpokládám, že to nenechalo nikoho moc klidným. Rovněž do policejní reorganizace olomoucké zastupitelství určitým způsobem vstoupilo. Právě to jsem řešil podáním kárné žaloby, což je důkaz, že státní zastupitelství je schopno řešit věci uvnitř soustavy. Postupujeme podle zákona. Prozatím jsem neshledal žádné důvody nemít důvěru ve vedení vrchního státního zastupitelství.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.