Lidovky.cz

Pavel Telička: Německo skrývá potenciál značné shody

Evropa

  9:11

S Berlínem bychom měli rozvíjet evropskou i bilaterální spolupráci, říká pravděpodobný lídr hnutí ANO pro volby do Evropského parlamentu.

Bývalý eurokomisař Pavel Telička se nyní angažuje v hnutí ANO. foto: © ČTKČeská pozice

Zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se v tomto týdnu shodli na koaliční smlouvě. V kapitole o zahraničních vztazích se pak hovoří o úmyslu vznikající koalice zavést „zásadní změnu“ v postoji české vlády k Evropské unii a zahájit „strategický dialog“ s Německem.

V čem by konkrétně měly tyto změny spočívat? A jaký je postoj vládního nováčka, hnutí ANO, právě ke vztahu s největším sousedem naší republiky? ČESKÁ POZICE se ptala bývalého eurokomisaře Pavla Teličky, který by měl v příštím roce vést kandidátku hnutí ANO pro volby do Evropského parlamentu.

Telička vidí česko-německý poměr jako „standardní, korektní a dobré vztahy mezi dvěma sousedy, kteří mají celkem živé ekonomické vazby, ať už obchodní nebo v oblasti zahraničních investic“. Podobně jako zástupci pravděpodobných budoucích koaličních partnerů ANO v nich ale vidí prostor pro výrazná zlepšení.

Podle Teličky by se strategický dialog obou zemí měl jednoznačně zaměřit do budoucna a „určitě na ekonomické vztahy“, v jejichž rámci by Česká republika mimo jiné měla zkvalitnit a zpřehlednit své podnikatelské prostředí. „Jsem velmi rád, že se podařilo hnutí ANO prosadit v koaličních jednáních nezvyšování daní a záruku daňové stability,“ vyzdvihuje Telička a vyslovuje se i pro oboustranné snížení zbytečné administrativní zátěže.

Díky spojenectví s Německem by se Česku mohlo lépe dařit etablovat na evropském fóru témata, na nichž mu záležíDále by podle jeho názoru měly obě země rozšiřovat svoji přeshraniční spolupráci, infrastrukturu a kulturní výměnu. Je jednoznačně i pro intenzivnější spolupráci s Berlínem na unijní úrovni, protože Německo „z hlediska své evropské politiky a svých postojů ke klíčovým otázkám skrývá potenciál značné shody“. Díky spojenectví s ním (a případně s jinými zeměmi) by se Česku mohlo lépe dařit etablovat na evropském fóru témata, na nichž mu záleží, a zvýšit svoji váhu v rámci osmadvacítky.

V europarlamentu se nabízí ALDE

Hnutí ANO řeší jako nová síla i svoji spolupráci se zahraničními politickými stranami. „To je otázka, ve které jsme na samém počátku,“ říká Telička. Doposud prý byl kontaktován a vedl několik rozhovorů s vedením Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), aktuálně třetí nejsilnější frakce v Evropském parlamentu. S ní má ANO údajně „nejvíce společného“ a je jí „nejen programově nejblíže“. Z německých stran je v ní zastoupena momentálně velmi slabá liberální FDP. ANO si však nechává otevřené i další možnosti. „Rozhodně se neuzavíráme ani diskusi, komunikaci a spolupráci i s dalšími stranami, i s CDU/CSU,“ dodává Telička.

Na evropské úrovni by se podle Teličky hnutí ANO rádo věnovalo „věcným tématům bez zbytečné ideologizace, která jsou podstatná pro české podnikatele a firmy“. Jeho zástupci by se rádi zasadili o „důslednější a důkladnější implementaci současných právních norem, které zjednodušují podnikání a obchod“. Dále by se rádi zaobírali i stěžejními tématy, jako je doprava či energetika.

Pavel Telička za sebe říká, že se při svém podílení na programu hnutí ANO příliš neinspiroval zahraničními vzory a domnívá se, že není třeba se dívat do strategických dokumentů jiných stran, „abychom téma nastolili“. V zahraníčí by se čeští veřejní představitelé měli spíše poučit z toho, jak tamější politici určité problémy řeší, z toho, které jejich postupy byly, či nebyly úspěšné.Zástupci hnutí ANO mají prý ke komunikaci se zahraničními partnery velmi dobré předpoklady

Zástupci hnutí ANO mají prý ke komunikaci se zahraničními partnery velmi dobré předpoklady. Podle Teličky je „na lídra strany výborně jazykově vybavený“ Andrej Babiš, podobně jsou na tom i jeho místopředsedkyně Věra Jourová či další pravděpodobný člen vznikající vlády Martin Stropnický. „Myslím si, že někteří partneři budou mír problémy s tím, aby to dorovnali,“ konstatuje Telička.

Klíčovou oblastí, ve které by se měli čeští politici a běžní občané inspirovat za našimi západními hranicemi, je podle Teličky politická a podnikatelská kultura, ale i kultura běžného každodenního chování. „Máme stále co dohánět,“ říká Telička. Jednoznačně prý v oblasti politické kultury, ve které je podle něho současná Česká republika „opravdu smutný případ“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.