Lidovky.cz

Pátrání České národní banky v ruské Expobank: Zatím nejasno

  10:25
Česká národní banka vznesla vůči Expobank CZ řadu otázek, které na přelomu loňského a letošního roku vyústily v důkladnou prověrku. Kontrola vnitřního chodu finančního domu, jež je důkladnější než standardní prověrky, probíhá a skončit by mohla v horizontu týdnů. Pomáhá s ní Finanční analytický útvar, který hlídá podezřelé transakce.

Dům Expobank CZ na Václavském náměstí foto: wikimediaLidovky.cz

Omluva Lidových novin společnosti Expobank CZ a.s.

V měsících únor až květen 2019 zveřejnily Lidové noviny sérii článků týkající se společnosti Expobank CZ a.s. Některé informace v těchto článcích se nezakládaly na pravdě, tudíž mohly ve čtenářích vyvolat zavádějící obraz banky včetně některých osob s ní spjatých, za což se Expobank CZ a.s. omlouváme.

Když se v roce 2014 začal kvůli angažmá na Ukrajině obracet západní svět zády k Putinově režimu, zesílil apetit ruských financiérů vyvážet peníze za hranice země. V hledáčku movitých obchodníků se ocitla také Praha. Byl mezi nimi i finančník Igor Vladimirovič Kim, který se svou Expobank projevil zájem o koupi české divize německé banky LBBW. Jeho skupina musela hned na začátku vyvracet podezření, že Expobank figuruje na kanadském sankčním seznamu ruských firem. Banka se bránila, že shodný je pouze název, ale ve skutečnosti jde o jinou společnost.

Zpráva, že Česká národní banka (ČNB) nakonec dala kazašskému rodákovi v roce 2014 zelenou pro vstup na zdejší trh, tehdy vyvolala v bankovních kruzích údiv. Teď se ale centrální banka k „případu“ vrátila. Podle zjištění LN vznesla vůči Expobank CZ řadu otázek, které na přelomu loňského a letošního roku vyústily v důkladnou prověrku. „Tuto kontrolu zahájila a provádí Česká národní banka. Z toho důvodu si vás dovolujeme odkázat přímo na ni,“ sdělil LN mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík. ČNB ani Expobank CZ se k dění nechtěly vyjadřovat.

Podle zdrojů LN blízkých šetření však panuje v ruském ústavu kvůli prověrce napjatá atmosféra. Kontrola vnitřního chodu finančního domu stále probíhá a skončit by mohla v horizontu týdnů. Na co se mohou prověrky ruských bank zaměřovat? Například na to, zda instituce neobchoduje s finančními nástroji, jež by podléhaly sankčnímu seznamu Evropské unie vůči Rusku. Obecně jsou některé banky na východě, zejména v Pobaltí, nechvalně proslulé tím, že ruským oligarchům slouží jako pračka na špinavé peníze.

Napjatá atmosféra

Příkladem může být estonská pobočka Danske Bank zapojená do praní špinavých peněz, která v Estonsku musela ukončit činnost. Podle informací LN pomáhá národní bance s šetřením Expobank ministerstvo financí, respektive zástupci Finančního analytického útvaru, který obecně sleduje podezřelé transakce a velké finanční toky. S dotazy na detaily vyšetřování resort financí odkázal na ČNB. Po čem přesně pátrá, však národní banka uvést odmítla.

Okolo dění v Expobank panuje napjatá atmosféra, v důsledku čehož v posledních dvou letech skončilo ve vedení několik čelných tuzemských manažerů

„Jako vrcholný orgán dohledu nad finančním trhem se standardně nevyjadřujeme ke konkrétním případům, a to z důvodu povinnosti zachování mlčenlivosti,“ vysvětlila její mluvčí Denisa Všetíčková. Na otázky, jakými materiály se zabývá a co přesně ČNB zkoumá, nechtěli odpovědět ani pracovníci ruské společnosti. „Expobank CZ podléhá, stejně jako všechny ostatní banky v České republice, dohledu ČNB. Součástí dohledu jsou standardně ve všech bankách i periodické kontroly prováděné na místě dle harmonogramu České národní banky,“ uvedla mluvčí Kateřina Petko.

Zdroje LN se ovšem shodují, že kontrola Expobank je důkladnější a hlubší než při standardních prověrkách ČNB. Mluvčí Expobank ujistila, že instituce s kontrolory plně spolupracuje. „Expobank CZ vždy poskytuje ČNB v souladu se standardy a právními předpisy plnou součinnost ve všech oblastech dohledu,“ dodala Petko. Podle zdrojů LN blízkých šetření panuje kolem dění v Expobank napjatá atmosféra, v důsledku čehož v posledních dvou letech skončilo ve vedení několik čelných tuzemských manažerů.

Politicky citlivá doba

Kontrola přitom probíhá v politicky citlivé době. Bezpečnostní informační služba (BIS) nedávno varovala v obecném smyslu před ruským kapitálem a ruskými investory, kteří se podle zpravodajců přes nastrčené bílé koně dostávají k citlivým státním zakázkám. Vedle Expobank v Česku funguje už jen jeden ruský bankovní dům – Sberbank.

Kontrola probíhá v politicky citlivé době. Bezpečnostní informační služba nedávno varovala v obecném smyslu před ruským kapitálem a ruskými investory, kteří se podle zpravodajců přes nastrčené bílé koně dostávají k citlivým státním zakázkám.

V roce 2017 zkrachovala ERB bank. Česká národní banka tehdy zjistila, že jedním z důvodů jejího pádu byly problematické úvěry vybraným ruským podnikatelům. Vlastnila ji moskevská První česko-ruská banka, která před třemi lety přišla v Rusku o licenci. Upozornila na sebe tím, že poskytla půjčku devět milionů eur Národní frontě bývalé francouzské prezidentské kandidátky Marine Le Penové. Údaje dostupné v obchodním rejstříku odhalují, v jaké ekonomické kondici se Expobank nachází.

Když v roce 2014 přebírala českou část německé skupiny LBBW, k dispozici měla po republice 18 poboček. Dnes banka nabízí „okénko“ jen v Praze a Karlových Varech, které představují jakýsi druhý domov movitých Rusů v České republice. Loni v únoru banka zavřela pobočku v Brně. „V souladu se střednědobým plánem probíhá v bance proces racionalizace sítě poboček v zájmu optimalizace její činnosti a zlepšení celkové úrovně služeb zákazníkům. Součástí plánu je i uzavření nebo relokace některých poboček,“ píše se ve výroční zprávě Expobanky za rok 2017.

Z jejího pohledu nešlo o vydařených 12 měsíců. Expobank je zakončila ztrátou 71 milionů korun. Podle analytika a experta na bankovní trh Adama Marynioka může za negativní čísla několik faktorů. „Ztrátu způsobily zejména tvorby opravných položek k úvěrům a rostoucí osobní náklady. Za zmínku rovněž stojí, že se prakticky jedná již o druhý ztrátový rok v řadě – banka sice dosáhla účetního zisku v roce 2016, to však pouze díky odprodeji nemovitostí v hodnotě přes miliardu korun,“ popsal LN situaci ekonom z finanční skupiny Starteepo.

Žádné existenční ohrožení

Z účetní uzávěrky vyplývá, že klesá počet poskytnutých úvěrů – za poslední tři roky až o třetinu. „Pokud by měl tento trend pokračovat, dá se očekávat postupný pokles úrokových a poplatkových výnosů, což bude dále tlačit na ziskovost banky,“ uvedl Maryniok. Dodal však, že aktuálně by Expobank neměla být v existenčním ohrožení. „Expobank CZ, tak jako většina ostatních českých bank, je velice dobře kapitalizována a pohodlně splňuje kapitálové požadavky kladené ČNB – v krátkém časovém horizontu tak ztrátovost banky není velkým problémem,“ dodal analytik.

Aktuálně by Expobank neměla být v existenčním ohrožení. Stejně jako většina ostatních českých bank je velice dobře kapitalizována a pohodlně splňuje kapitálové požadavky kladené ČNB – v krátkém časovém horizontu tak ztrátovost banky není velkým problémem.

Na tíživou situaci si před několika měsíci stěžoval i předseda představenstva Expobank Ilja Mitelman. „Zaznamenali jsme několik nesplacených půjček a selhání při plnění ze záruky. Největší byly u jedné velké strojírenské skupiny. A pak jsme měli ještě několik menších defaultů,“ pronesl v rozhovoru pro Euro. Podle informací týdeníku banka doplatila především na úvěry, které poskytla vítkovické strojírenské skupině Jana Světlíka.

Roli si Expobank „střihla“ i v případu pražského tunelového komplexu Blanka. V červnu 2015 vystavila stavební technologická firma ČKD Praha DIZ hlavnímu městu za své práce fakturu na 628,5 milionu korun. Magistrátní úředníci doklad smetli ze stolu s odůvodněním, že firma nemá na peníze nárok a papír nesplňuje náležitosti faktury. LN tehdy zjistily, že společnost ČKD Praha DIZ svou spornou pohledávku zastavila ve prospěch Expobank.

ČKD Praha DIZ, která spadla do konkurzu, si od Kimovy banky napůjčovala stovky milionů korun. Praha nakonec spor s ČKD Praha DIZ u arbitrážního soudu vyhrála. Server Seznam Zprávy pak informoval, že dluh ČKD Praha DIZ vůči Expobank odkoupil někdejší lobbista PPF a finančník Karel Pražák.

Ruská banka s fasádou vlivných ekonomů

Když v roce 2014 Česká národní banka (ČNB) posvětila vstup ruského finančního domu Expobank na český trh, v bankovní radě ČNB seděl i ekonom Lubomír Lízal. Tehdy vstřícný krok národní banky vůči společnosti vlastněné ruským miliardářem Igorem Kimem leckoho překvapil. V mezičase Lízal v ČNB skončil a přesunul se právě do Expobank, kde od loňského května působí v dozorčí radě.

Střet zájmů? Lízal na konkrétní dotaz neodpověděl. Expobank uvedla, že si jeho práce váží. „Ve všech oborech je naprosto běžné, že se společnosti snaží získat právě tyto odborníky,“ napsala mluvčí ruské finanční instituce Kateřina Petko. Inspektoři ČNB si posvítili na dění v Expobank a od přelomu roku provádějí hloubkovou kontrolu.

Pestré složení statutárních orgánů

Ruské banky a obecně ruské peníze se v poslední době ocitly pod mezinárodní lupou – zejména pak ty v Pobaltí, kde se odhalilo masivní praní špinavých peněz. Lízalovo angažmá v Expobank je zajímavé i z důvodu, že ekonom působí v dozorčí radě polostátního energetického obra ČEZ. Členem dozorčí rady Expobank je i další přední ekonom Jiří Schwarz. Oba mají politické konexe, zejména na politiky z ODS.

Na chodbě pražského sídla ruské banky se potkají Ind, Fin, Kypřan, dva Rusové a dva Češi. Nejde o začátek vtipu, nýbrž o pestré složení statutárních orgánů Expobank CZ. V uplynulých dvou letech se sice ze struktur ruské finanční instituce začali stahovat čeští manažeři a bankéři, domácí vlajka nad ztrátovou bankou z východu však vlát nepřestala. Starají se o to dva přední čeští ekonomičtí docenti, kteří jsou členy dozorčí rady Expobank.

Jiří Schwarz býval v letech 2003 až 2010 děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE). Ve své wikipedické záložce píše, že „expremiér Mirek Topolánek jej ve své knize Hlavně se neposrat uvádí jako svého kmotra po konverzi ke katolické víře“. Oslovil i dalšího expremiéra z řad ODS Petra Nečase, v jehož Národní ekonomické radě vlády (NERV) v roce 2010 usedl.

V devadesátých letech Schwarz podnikal s kontroverzním podnikatelem a bývalým profesionálním tenistou Milanem Šrejbrem (ve firmě MSI investiční), který v minulosti sponzoroval ODS a čelil trestnímu stíhání kvůli podezření z tunelování podílových fondů. Na podzim 2015 Schwarz zamířil do dozorčí rady Expobank, která tehdy měla za sebou roční „plavbu“ v českém bankovním rybníku. Proč se pro angažmá v ne příliš známé bance a nástupci po německé LBBW rozhodl, není jasné. K dotazům LN se nechtěl vyjadřovat a odkázal na mediální zastoupení Expobank.

Peprná minulá, či současná angažmá

Mluvčí Kateřina Petko vzkázala, že si banka služeb českých ekonomů váží. „Dozorčí radu a představenstvo Expobank CZ se nám daří doplňovat o nejlepší odborníky z českého i zahraničního bankovního trhu. Jsme hrdí na to, že je náš tým složený z profesionálů s vášní pro svůj obor a se zájmem společně dál budovat úspěšnou a moderní evropskou banku,“ napsala mluvčí.

Její slova se týkají i druhého českého zástupce v dozorčí radě Expobank, Lubomíra Lízala, který sem přišel loni v květnu. Ani on nechtěl na dotazy LN reagovat. Společně působí ve vedení Anglo-americké vysoké školy; Lízal je jejím rektorem, Schwarz předsedou správní rady. Lízalovo působení v ruské bance je peprnější s ohledem na jeho další angažmá – ať už minulá, či současná.

Někdejšího člena NERV jmenoval v únoru 2011 tehdejší prezident Václav Klaus do bankovní rady ČNB, v níž působil šest let. Poté zamířil za Schwarzem do dozorčí rady Expobank – tedy stejné banky, o jejímž vpuštění na český trh bankovní rada ČNB včetně Lízala před pěti lety rozhodovala. Významný kariérní zářez a mocenský posun si tento pracovník Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR připsal loni v červnu, kdy se stal členem dozorčí rady české energetické jedničky ČEZ. Podle informací LN jej pro působení v polostátní skupině navrhovali manažeři blízcí vládnímu hnutí ANO.

Lízal se odpovědím na dotazy vyhnul a odkázal na oficiální místa. Podle ČNB jeho působení v bankovní radě a nyní dozorčí radě Expobank konfliktní není. „Z pohledu ČNB o střet zájmů nejde. Člen bankovní rady, která je ve správním řízení až druhostupňovým (odvolacím) orgánem, nemá žádný přímý vliv na rozhodování odborného aparátu, to jest orgánu prvního stupně (ať jde o udělení licence, nebo sankce),“ uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Doplnila, že bývalí členové bankovní rady mají po konci své funkce šestiměsíční „karanténu“, během které nemohou působit v jiných bankách.

Spolupráce s kontrolory

ČNB začala na přelomu loňského a letošního roku prověřovat „střeva“ ruské Expobank. „Tuto kontrolu zahájila a provádí Česká národní banka. Z toho důvodu si vás dovolujeme odkázat přímo na ni,“ sdělil LN mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík. ČNB ani Expobank CZ se k dění nechtěly vyjadřovat. Kontrola vnitřního chodu finančního domu stále probíhá a skončit by mohla v horizontu týdnů. Na co se mohou prověrky ruských bank zaměřovat? Například na to, zda instituce neobchoduje s finančními nástroji, jež by podléhaly sankčnímu seznamu Evropské unie vůči Rusku.

Zdroje LN se shodují, že kontrola Expobank je důkladnější a hlubší než při standardních prověrkách ČNB. Mluvčí Expobank ujistila, že instituce s kontrolory plně spolupracuje. „Expobank CZ vždy poskytuje ČNB v souladu se standardy a právními předpisy plnou součinnost ve všech oblastech dohledu,“ uvedla mluvčí Petko.

Dva docenti v Expobank

Lubomír Lízal

  • 49 let, své vzdělání získal na předních tuzemských a amerických univerzitách. Dosáhl titulu docent.
  • V letech 2011 až 2017 působil v bankovní radě České národní banky, do níž jej jmenoval Václav Klaus.
  • Poté získal angažmá v ruské bance Expobank CZ, je členem dozorčí rady. Minulý rok zamířil do dozorčí rady polostátní skupiny ČEZ.

Jiří Schwarz

  • 58 let, v letech 1984 až 1989 byl členem KSČ.
  • V letech 2003 až 2010 byl děkanem Národohospodářské fakulty VŠE. Je zakladatelem Liberálního institutu.
  • Za premiérů z ODS působil v Národní ekonomické radě vlády.
  • V roce 2015 získal angažmá v dozorčí radě Expobank CZ.

Igor Vladimirovič Kim (53 let)

  • Narodil se v Kazachstánu.
  • V bankovnictví se pohybuje od devadesátých let.
  • V Rusku vybudoval bankovní dům URSA Banks s aktivy kolem 87 miliard korun.
  • Finanční krize jeho byznys poškodila.
  • Na konci minuléhp desetiletí koupil podíl v lotyšské LTB Bank.
  • Od britské skupiny Barclays v roce 2011 koupil Expobank, která dnes působí vedle Česka například v Lotyšsku či v Rusku a v roce 2017 získala srbskou Marfin Bank Belgrade.
  • V roce 2011 ho časopis Forbes označil za 86. nejbohatšího Rusa s odhadovaným majetkem půl miliardy dolarů.
  • V letech 2003 a 2009 získal Kim v Rusku titul bankéř roku.
  • Česká národní banka zahájila na přelomu loňského a letošního roku s pomocí Finančního analytického útvaru ministerstva financí kontrolu aktivit Expobanky.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.