Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Paroubkův LEV 21 polkl první partaj. A má chuť na Moravany.

  6:21

O „moravský element“ pro krajské volby 2012 usiluje i Suverenita – Blok Jany Bobošíkové. Ve dvou krajích jí prý oslovili i politici VV.

Jindy by taková informace zřejmě zapadla. Sobotní sjezd marginální ČSNS 2005 však byl zajímavý proto, že se rozhodovalo (a rozhodlo) o spojení s nedávno vzniklou partají expremiéra Paroubka Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21). Nejeden divák byl asi v sobotu dopoledne mírně zaskočen, když sledoval zprávy České televize. Záběry ukazovaly zasahující policisty, jak domlouvají vyloučenému expředsedovi národních socialistů Karlu Jankovi, který se snažil na jednání dostat a podle informací ČESKÉ POZICI domluvit straníkům, aby zabránili sloučení s Paroubkovou partají a tím zániku ČSNS 2005.

Podle Janka však situace „horká“ nebyla a vše prý policistům v poklidu vysvětlil. Expředseda národních socialistů dále uvedl, že jeho vyloučení ze strany stále nebylo potvrzeno, což mu měl potvrdit i předseda rozhodčího soudu ČSNS 2005 Aleš Vokálek. Jaroslav Andres, absolvent policejní akademie a muž, který nyní umetá Paroubkovu cestu, s Jankem nesouhlasí. „Předseda rozhodčího soudu JUDr. Vokálek informace dementoval, nikdy to neřekl a neví, odkud je server Novinky.cz čerpal. Policii jsem zavolal sám poté, co jsme vyčerpali nenásilné možnosti řešení situace skrze vlastní pořadatelskou službu i hotelovou ostrahu,“ napsal Andres ve zprávě.

Bobošíková i Paroubek usilují o Moravany

V pátek 11. listopadu web Aktuálně.cz přinesl informaci, že LEV 21 jedná o spolupráci se stranou Moravané, která usiluje o obnovení moravského zákonodárného sboru. Zajímavé však je, že spolupracovat by s Moravany chtěla i Suverenita Jany Bobošíkové, která to potvrdila ČESKÉ POZICI. Jednání Suverenity s Moravany zprostředkovává exposlanec a bývalý předseda Moravské demokratické strany Ivan Dřímal, který nedávno přestoupil do Suverenity. (Podle Bobošíkové proběhne jednání s předsedou Moravanů Milanem Trnkou 22. listopadu.) O Moravany tedy usilují dvě strany, které ve svém programu zdůrazňují národní zájmy, byť každá z nich to pojímá odlišně. Suverenita jedná o spolupráci v krajských volbách 2012 i s KDU-ČSL a Věcmi veřejnými.

Strana Moravané vznikla v roce 2005 sloučením Moravské demokratické strany (MoDS) předsedy Ivana Dřímala s Hnutím samosprávné Moravy a Slezska (HSMS), které vzniklo v roce 1994 z části Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko (HSD-SMS). HSD-SMS bylo úspěšné hlavně na začátku 90. let, když v roce 1990 získalo ve volbách do České národní rady přes deset procent hlasů a v roce 1992 bezmála 6 procent hlasů. Na začátku letošního roku Moravané prosadili, aby v rámci sčítání lidu 2011 byla sčítána jak moravská národnost, tak moravský jazyk.    

Předsedkyně Suverenity ČESKOU POZICI dále informovala o spolupráci se Stranou pro otevřenou společnost (SOS; strana v roce 2006 nominovala do senátních voleb Soňu Paukrtovou, která se stala senátorkou), jejíž zástupci budou v krajských volbách 2012 kandidovat na kandidátních listinách Suverenity (kromě Libereckého kraje, kde je SOS tradičně úspěšná). SBB však vyjednává o formě spolupráce i s KDU-ČSL a ve dvou krajích prý Bobošíkovou oslovili i někteří zklamaní politici Věcí veřejných.