Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Paroubkova prohra s Martinem Strakou

  12:04

Jiří Šlégr se chystá k odchodu z Poslanecké sněmovny. Bodem zlomu jeho politické kariéry bylo opuštění ČSSD.

Poslanecké sako na hřebík, hokejový dres na sebe. Jiří Šlégr, „zlatý hoch“ z Nagana, si po třech letech ve sněmovně uvědomil, že se mu nelíbí tamní atmosféra. Učinil chlapské gesto a přiznal, že se mu nepodařilo prosadit návrhy (více peněz pro sport), kvůli kterým kandidoval. Těšit se na něho pravděpodobně mohou fanoušci Litvínova, za nějž by 41letý obránce mohl v příští sezóně opět nastupovat. Z jeho odchodu do politického důchodu naopak nebude mít radost jeho politický guru Jiří Paroubek (NS-LEV 21).

Pro expremiéra a dnes lodivoda národních socialistů, kteří v loňských krajských volbách získali 0,49 procenta hlasů, byl populární hokejista cukříkem na voliče, symbolem vítězství a poctivé dřiny – vždyť Šlégr vyhrál jak mistrovství světa v hokeji, tak olympiádu i Stanley Cup. Ve sněmovních volbách 2010 tandem Paroubek-Šlágr – tehdy ještě v dresu ČSSD – ovládl co do výsledků Ústecký kraj, hokejista tam například získal o 8093 hlasů více než Miloš Zeman, který vedl ústeckou kandidátku SPOZ.

Pokud se Šlégrovi nedařilo prosazovat návrhy v poslaneckém klubu nejsilnější sněmovní strany, pak jako nezařazený poslanec NS-LEV 21 neměl vůbec šanciVolební úspěch však byl jediným jeho politickým gólem, žádnou další „pavučinku“ se Šlégrovi vymést v politice nepodařilo. Ba naopak, přišly neúspěchy, ke kterým se Šlégr bezelstně přiznával. Třeba na podzim 2011, tedy rok a čtvrt po volbách, v rozhovoru s novinářkou Barborou Tachecí na otázku, co za ním jako poslancem stojí za práci, odpověděl: „Já klidně můžu říct, že prakticky nic. Protože jak můžu něco prosadit, když na to nemám ty finance? Od toho se to vždycky odvíjí.“

Když se pak koncem roku 2011 vydal s Jiřím Paroubkem vstříc budování nové strany NS-LEV 21, odchod z ČSSD znamenal definitivní konec růstu jeho politické kariéry. Stal se místopředsedou národních socialistů a jeho hlavním dosavadním počinem v novém týmu bylo šesté místo (z celkových deseti) v loňských senátních volbách v obvodě Litoměřice. Pokud se Šlégrovi nedařilo prosazovat návrhy v poslaneckém klubu nejsilnější sněmovní strany, pak jako nezařazený poslanec NS-LEV 21 neměl vůbec žádnou šanci cokoliv smysluplného pro sportovce udělat. Přestup k národním socialistům byl prostě nepovedený „trade“.

Není Šlégr jako Benda

A tak Šlégr zvažuje, že s poslancováním raději skončí a vrátí se k milovanému řemeslu, ve kterém byl skutečným mistrem. „Nadchlo mě, co dokázal Martin Straka s Plzní, chci se pokusit o něco podobného. Věk nezastavíte, chtěl bych si dát ještě šanci,“ řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro MF Dnes.

Jeho slova mohou znamenat dublovanou prohru pro Jiřího Paroubka. Jednak může jít o lidské zklamání, neboť Šlégr je pro Paroubka jakýmsi politickým synkem – přesto hrající šéf plzeňského hokejového mistra Martin Straka je pro Šlégra větší inspirací k úspěchu než předseda národních socialistů.

Místo hokejisty by pak do sněmovny nastoupil Šlégrův náhradník – ústecký boss Petr Benda, kterého voliči v roce 2010 vykroužkovali a který je označován za „kmotra“. Tím mohou Paroubkovi přibýt ve sněmovně starosti s vysvětlováním například toho, zda měl či neměl Benda v minulosti něco společného s velrybářskými praktikami ústecké ČSSD.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!