Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Paroubek & Kalousek. Rýmuje se to?

  21:33

Další interpretace vehementního postupu TOP 09 vůči VV: Topka vyjednává o podpoře menšinové vlády s Jiřím Paroubkem.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Jednalo se s Paroubkem, že by dodal lidi, kdyby Věci veřejné byly z vlády vyšoupnuty. Paroubek to ale začal komplikovaně obchodovat. Pak se o tom přestalo jednat,“ uvedl pro ČESKOU POZICI lobbista blízký TOP 09. Tuto informaci potvrdil rovněž důvěrný zdroj z okolí Jiřího Paroubka (ČSSD), politika, který kritizuje vedení ČSSD a uvažuje o odchodu ze strany.

Oba tyto zdroje ČESKÉ POZICE tím podporují jednu z interpretací tvrdého postoje TOP 09 vůči Věcem veřejným: ODS a TOP 09 by mohly vládnout menšinově s tolerancí či podporou Paroubkovy skupiny v ČSSD. Paroubek by tím mohl svou cenu na politickém trhu zhodnotit. Záleželo by na tom, kolik poslanců by se Paroubkovi podařilo přesvědčit. Zmiňováni jsou například Jiří Šlégr, Petr Benda, Hana Orgoníková či Stanislav Křeček, posledně jmenovaný však prozatím vyloučil svůj přestup do eventuální „Paroubkovy nové“ strany.

Pokud by Věci veřejné byly donuceny koalici opustit, ODS a TOP 09 disponují silou 94 poslancůPokud by Věci veřejné byly donuceny koalici opustit, ODS a TOP 09 disponují silou 94 poslanců. Aby jim sněmovna vyjádřila podporu, potřebovaly by tyto dvě strany sedm hlasů navíc. Není přitom jisté, že by občanské demokraty a TOP 09 podpořili všichni tři nezařazení poslanci – Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml (všichni bývalí poslanci VV). Kočí a Škárka ČESKÉ POZICI potvrdili, že by případnou menšinovou vládu ODS a TOP 09 podpořili, Huml by naopak hlasoval proti.

Zajímavou informaci poskytl v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ poradce Jiřího Paroubka a bývalý šéf PR Lidového domu Petr Dimun, podle něhož Paroubek letos na jaře usiloval o vznik názorové platformy uvnitř ČSSD. Podle Dimunových slov tehdy Paroubkovi přislíbilo podporu zhruba deset poslanců ČSSD, kteří byli ochotni se pod názorovou platformu podepsat. Dimun však popřel, že by Paroubek s vedením TOP 09 o případné podpoře vyjednával.

Dimun v rozhovoru také uvedl, že v době jarní krize Nečasovy vlády Paroubek prosazoval strategii tolerance vlády Petra Nečase výměnou za programové ústupky. Podle Dimuna tím ČSSD mohla získat záruky k prosazení některých z bodů svého volebního programu. „Bohužel se tak nestalo,“ řekl.

Kalousek: Je to pitomost!

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek informace o vyjednávání menšinové vlády s bývalým předsedou ČSSD Paroubkem do telefonu rázně odmítl. „Naprostá pitomost.“ Podobně reagoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, který řekl: „Je to nesmysl, nikdy se o tom nejednalo.“ Vzápětí Gazdík zatelefonoval zpět a odpověď upřesnil: „Mohli jsme také jednat s marťany. Ale nejednáme.“ (Zde by určitá indicie mohla být, protože ještě v roce 2005 hodlal s „marťany“ schvalovat zákony právě Paroubek. Žerty však v tuto chvíli nejsou na místě.)

Aby byla mozaika odpovědí kompletní, zeptali jsme se i Jiřího Paroubka. „To mohu stoprocentně vyvrátit,“ napsal v textové zprávě Paroubek a popřel, že by s TOP 09 o podpoře menšinové vlády vyjednával.

Nedávná historie české politiky ovšem ukazuje, že spojení na trase Paroubek – Kalousek už tu dříve bylo. Na jaře 2005 byl Miroslav Kalousek předsedou KDU-ČSL, která spolu s Unií svobody – Demokratickou unií a ČSSD tvořila vládu premiéra Jiřího Paroubka. Po parlamentních volbách v srpnu 2006 dokonce Kalousek souhlasil s Paroubkovou výzvou, že by menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL podpořila KSČM. Kalousek zanedlouho poté rezignoval na post šéfa lidovců.

Blíže se ČESKÁ POZICE věnovala tématu v článcích:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!