Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Parodie na tendr: Výběr nového sídla Prahy 7 budí rozpaky ÚOHS

  11:00

Antimonopolní úřad upozornil Prahu 7, že některé postupy v soutěži na nové prostory pro sídlo radnice mohly být v rozporu se zákonem.

Lidem v čele se starostou Markem Ječménkem se ani na druhý pokus nepodařilo vybrat nový objekt pro úředníky sedmé městské části. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Způsob, jakým vedení Prahy 7 hledá nové prostory, do kterých by se v roce 2015 měla přesunout radnice této městské části, zřejmě vstoupí do dějin výběrových řízení jako nepodařená parodie skutečného tendru. To, že Praha 7 nepostupovala vždy dle regulí, potvrdil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Co bude dál? Opakované fiasko?

ČESKÁ POZICE se soutěži, kterou vyhlásila Praha 7 těsně před Štědrým dnem 2010, věnuje od samého počátku. Zopakujme tedy jen základní informace. Pozoruhodná byla už sama výzva k tendru, jehož hodnota přesáhne miliardu korun. Obsahuje totiž včetně titulku pouhých 27 řádků textu, z čehož čtyři připadají na upozornění, že se poptávka neřídí zákonem o veřejných zakázkách. Městská část se navíc kvůli pořízení nového sídla zaváže splácet po dobu až 30 let úroky z úvěru, neboť na financování nemá dostatek hotovosti.

Flexibilní tendr

Jak již dříve ČESKÁ POZICE upozornila, součástí výzvy nebyla příloha, v níž by byly přesně popsané charakteristiky budovy, o kterou má městská část zájem, rozložení kancelářských prostor, a zmíněna ani nebyla požadovaná dopravní dostupnost. Uchazečům zůstala dokonce utajena kritéria, podle nichž se budou nabídky hodnotit a v kolika kolech se budou posuzovat. Městská část neměla jasno ani v tom, co má být v budově kromě samotného úřadu umístěno. Zpočátku měly být součástí objektu radnice poliklinika a kulturní sál, později už jen poliklinika.

Výsledek šetření ÚOHS dává za pravdu opozici – některé aktivity městské části související se soutěží mohou být v rozporu se zákonemTeprve loni na podzim si nechala městská část zpracovat právní stanovisko u Advokátní kanceláře Jansta Kostka, bylo-li samo zadání soutěže v souladu se zákony! Otázkou je, proč si takovýto posudek nenechala Praha 7 vypracovat dřív. Zkoumat po víc než tři čtvrtě roce, zda byl v pořádku začátek tendru, je kuriózní.

Právníci vyjádřili k soutěži řadu výhrad, nicméně mluvčí městské části Martin Vokuš loni v listopadu pro ČESKOU POZICI uvedl: „Městská část neshledává žádný důvod, proč by měla v rámci probíhajícího procesu výběru nového sídla radnice cokoli přehodnocovat či od něj dokonce zcela upustit, ani by to v současné době, kdy nás již poměrně tlačí čas, rozhodně nebylo žádoucí. Ze zmiňované právní analýzy vyplývá, že veškeré doposud realizované kroky byly v pořádku, a nyní bude na zastupitelstvu, aby zvolilo další postup ve věci výběru finálního řešení, který bude dostatečně efektivní, transparentní a samozřejmě zcela v souladu s právním řádem ČR.“

Nadšení koalice složené z ODS a ČSSD pro tendr rozhodně nesdílí opozice sestávající z TOP 09 a Strany zelených. V prosinci loňského roku podal zastupitelský klub TOP 09 podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prošetřil, zda postup výběru nového sídla radnice není v rozporu se zákonem. Výsledek šetření ÚOHS dává opozici za pravdu. Poukazuje na to, že některé aktivity městské části související se soutěží skutečně mohou zákonu odporovat.

Odpovědnost má zadavatel

ÚOHS též konstatuje, že jeho úkolem je dohlížet „nad již učiněnými úkony zadavatelů v zadávacích řízeních, a nikoli stanovovat postupy zadavatelům při zadávání veřejných zakázek předem“. Veškerou odpovědnost za „řádné zadání veřejných zakázek a za hospodárné, efektivní a účelné vynakládání zamýšlených finančních prostředků“ má podle něj zadavatel – v tomto případě Praha 7. ČESKÁ POZICE zaslala dotazy mluvčímu Prahy 7 týkající se dalšího postupu radnice po nálezu ÚOHS. Zajímalo nás také, zda je ve hře i varianta, že bude tendr na nové sídlo zrušen. Otázky zůstaly bez odpovědi.

„Z obsahu daného dokumentu ÚOHS vyplývá, že výzva k podání nabídky na prostory pro umístění sídla radnice městské části Prahy 7 a postup v této výzvě, jakožto v dalších dokumentech rady, obsažený a za pochodu měněný a přepracovávaný, směřuje k porušení zákona o veřejných zakázkách, případně i zákonů dalších,“ zní prohlášení klubu TOP 09 v Praze 7 v reakci na stanovisko antimonopolního úřadu.

Opozice požaduje zrušení soutěže a vypsání nového tendru. Připomeňme, že by to bylo již podruhé. Poprvé skončila soutěž fiaskem v roce 2010.