Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pár postřehů z Babišovy politické roadshow

  10:20

Hnutí ANO 2011 chybějí politické zkušenosti. Nahrazuje je však penězi, zkušenostmi z podnikání a podporou znechucené veřejnosti.

Miliardář Andrej Babiš, který se s hnutím ANO 2011 chystá vstoupit do celostátní politiky, se pustil do budování stranické struktury a zahájil roadshow. Reportér MF Dnes se tedy vypravil na setkání Babiše s občany v Jihlavě a Liberci a pokusil se zmapovat i jeho politický styl. Co se o Babišovi, který politicky „vyrostl“ na vlně protikorupční rétoriky, dozvěděl?

Mluví jadrně

Každý, kdo se setkal s podnikatelem Babišem, který je druhým nejbohatším Čechem, ví, že mluví, jak se hezky česky říká – „jak mu zobák narost“. A to je problém, nikoli proto, že se mu do češtiny míchají slovenské výrazy. Podstatným substrátem jeho komunikace jsou též výrazy jadrné, s těmi by ovšem v parlamentu narazil. Předvedl to i na setkáních s občany, jež dokumentovala MF Dnes.

„Nemluvím ani česky, ani slovensky. Vím to, ale s..u na to! Na rozdíl od Haška a Sobotky, kteří umějí vymluvit díru do hlavy, já mluvím pravdu,“ prohlásil Babiš na besedě v Liberci. Zatímco závěrečnou část tohoto vyjádření nelze bez kontextu hodnotit, u té první se zastavme. De facto naznačil, koho považuje za konkurenci hnutí ANO 2011. Bude to sociální demokracie a její nynější vedení.

Nechce být jako medvědář Bárta

Minimálně navenek Babiš deklaruje, že do role frontmana hnutí ho natlačili spolupracovníci. Zřejmě oprávněně se obával paralely s Věcmi veřejnými, které vznikly jako podnikatelský projekt neformálního šéfa strany Víta Bárty. „Bohužel prodává kontroverzní Babiš, je to marketing. Vlastně by ani nebylo dobré být v pozadí, jak jsem původně chtěl. Byl bych jako medvědář Bárta a před sebou vodil nějakého Johna,“ tvrdí podnikatel. A dodává, že se stal lídrem omylem.

Byznyspřístup k politice

Zavedené politické strany mají z Babiše strach, ačkoli dobře vědí, že nejde o ostříleného matadora politického vyjednávání, za nímž by se táhla družina loajálních soukmenovců. Má totiž peníze a jeho firemní skupina Agrofert je čtvrtým největším zaměstnavatelem v zemi, což je mimochodem 24tisícový voličský potenciál.

Už dnes mu navíc se stranou pomáhá bývalý generální ředitel Lovochemie Richard Brabec a manažer externích vztahů Agrofertu Jaroslav Faltýnek. Budují stranickou strukturu. A jak byli zvyklí z podnikání, postupují to systematicky. Až na posledních několik regionů vytvořili stranické buňky v 77 okresech.

V kombinaci se štědrou kampaní, parametry jejíhož financování se ANO 2011 nemusí — na rozdíl od jiných stran — bát zveřejnit, se z Babiše stává vážný politický konkurent zavedených stran, jenž může promluvit i do složení příští Poslanecké sněmovny.

Líbivé heslo

Hlavní myšlenkou ANO 2011 je dle Babiše motto řídit stát jako firmu. Jako holding, v němž úspěšnější pomáhají méně úspěšným. Toto líbivé heslo má jeden háček. Babiš a jeho lidé stát nikdy neřídili. Nikdy nebyli v aktivní politice, kde spíše než nápad a zkušenosti rozhoduje vyjednávání a kompromis, jenž navíc často nelze ani veřejně prezentovat.

To je ale občanům, kterých na Babišovy besedy přicházejí stovky, celkem lhostejné. Jak si totiž všimla MF Dnes: „Na setkání s miliardářem v Jihlavě a Liberci nebyla IV. cenová skupina, jak sociologové říkají frustrovaným lidem, kteří u piva lacině nadávají za každé situace na poměry. Na Babiše přišli lidé aktivní, od rodičů s dětmi po penzisty, někteří v oblecích, učitelé, menší podnikatelé a živnostníci.“ Chtějí prostě změnu.

Poznámka redakce: Andrej Babiš mimo jiné finančně podpořil založení projektu ČESKÁ POZICE.

Autor: