Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pankrácká výzva: Odvolat Martina Romana a změny v ČEZ

  15:53

Dokument, který vznikl za spolupráce jedenácti protikorupčních organizací, během jednoho dne podepsalo víc než 1200 lidí.

foto: © repro Ekologický právní servis, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jedenáct protikorupčních iniciativ spojilo síly a v pondělí 31. října na tiskové konferenci představilo Pankráckou výzvu. Jeden z jejích hlavních cílů je odvolat Martina Romana z postu šéfa dozorčí rady společnosti ČEZ. A je adresována předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS), vicepremiérce Karolíně Peake (Věci veřejné), ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a šéfovi opozice Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Dosud iniciativu podepsalo 1230 lidí.

„Policie v posledních dnech začala rozplétat jednu z nejzávažnějších kauz tuzemské politiky posledního desetiletí. Ačkoli se o možném střetu zájmů Martina Romana mluví už od dob jeho nástupu do čela ČEZ, pan Roman mohl setrvat v pozici generálního ředitele ČEZ sedm let bez bezpečnostní prověrky a bez preventivních kroků, které by případnému střetu zájmů zabránily,“ píše se v úvodu výzvy.

Její autoři kritizují to, že kontrolou zakázek byl pověřen současný šéf společnosti a bývalý dlouholetý výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš, mimo jiné Romanův spolužák a soused. „Přesto tato skutečnost nebyla nijak kritizována žádnou parlamentní stranou, což jenom napomáhá spekulacím o propojení politické scény s někdejším vedením této největší české firmy,“ uvádí se také v Pankrácké výzvě.

Protikorupční organizace vyzývají Nečase, Peake, Kalouska a Sobotku k uskutečnění těchto šesti bodů:

  • okamžitě odvolat Martina Romana z dozorčí rady ČEZ,
  • zajistit nezávislé vyšetřování zakázek pro Škodu Power renomovanou zahraniční auditorskou společností, která nemá a neměla aktivity v ČR,
  • znemožnit obchodování s anonymními firmami ve stanovách ČEZ,
  • umožnit kontrolu NKÚ ve společnostech ovládaných státem a samosprávou,
  • zřídit vládní nominační výbor pro jmenování dozorčích rad a následně obměnit dozorčí radu ČEZ,
  • zařadit do protikorupční strategie komplexní posílení transparentnosti státem ovládaných společností podle doporučení OECD a prosadit komplexní novelizaci právního rámce těchto firem.

Podle Jiřího Boudala z Ekologického právního servisu (EPS) byla výzva pojmenovaná podle sídla firmy ČEZ. Nezapomeňme však, že kromě velkých společností na Pankráci sídlí i věznice.

Více o odchodu Martina Romana a jeho okolnostech si přečtete v těchto článcích: