Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pandemie neodstranila strukturální problémy českého pracovního trhu

Ilustrační snímek. foto: ČTK

Česko se sice už více než rok potýká s koronavirovým útlumem, ale na nezaměstnanosti se to zatím neprojevuje. Řada firem v Česku usilovně shání zaměstnance. V nabídce jsou desetitisícové náborové příspěvky, nadstandardní platy, týden dovolené navíc i další výhody. Nic na tom nezmění ani skončení Antiviru a dalších vládních programů.
  12:14

Řada firem v Česku navzdory koronavirové krizi usilovně shání zaměstnance. V nabídce jsou desetitisícové náborové příspěvky, nadstandardní platy, týden dovolené navíc i další výhody. Nic na tom podle expertů nezmění ani skončení Antiviru a dalších vládních programů, které drží nad vodou asi čtvrtinu pracovních míst v zemi.

Česko se sice už déle než rok potýká s koronavirovým útlumem, ale na růstu nezaměstnanosti se to zatím neprojevuje, spíš naopak. Podle údajů ministerstva práce a a sociálních věcí si v březnu hledalo práci 306,6 tisíce lidí, což znamená míru nezaměstnanosti 4,2 procenta. Lidí bez práce přitom bylo o zhruba 4,8 tisíce méně než v únoru. Nabízených pracovních míst bylo asi o osm tisíc víc, celkem 339 tisíc.

Náborové plány firem

Ekonomové se shodují, že významný vliv na udržení zaměstnanosti má program Antivirus, jímž stát dotuje udržení pracovních míst. Na úbytku lidí hledajících práci se v březnu podílely také sezonní práce i, jak upozorňuje třeba hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček, vznik nových pozic v oborech, které šly v důsledku pandemie nahoru. „Volné pozice přibývají v odvětvích s vysokým potenciálem růstu. To umožňuje uplatnění drtivé většiny lidí, kteří chtějí pracovat,“ uvedl Křeček.

Podle průzkumu nadnárodní společnosti Manpower týkajícího se náborových plánů firem na letošní druhé čtvrtletí se chystá přibírat zaměstnance 13 procent z dotázaných 607 firem, s propouštěním počítá jen pět procent. Zbytek neočekává žádnou změnu.

Podle průzkumu nadnárodní společnosti Manpower týkajícího se náborových plánů firem na letošní druhé čtvrtletí se chystá přibírat zaměstnance 13 procent z dotázaných 607 firem, s propouštěním počítá jen pět procent. Zbytek neočekává žádnou změnu. Dle průzkumu Hospodářské komory ČR chce v letošním úrvním pololetí nabírat zaměstnance 14 procent firem, nejvíce (23,6 procenta) ve zpracovatelském průmyslu, 16,4 procenta podniků počítá s propouštěním. V některých oborech lidé dlouhodobě chybějí.

Třeba strojírenské společnosti Bosch a Motorpal už několik týdnů lákají do svých výrobních závodů na Českomoravské vysočině operátory výroby na 30tisícový náborový příspěvek, plat až 37 tisíc korun a různé firemní benefity. Podobně inzeruje i tamější výrobce prádla Pleas. „Trh práce v Česku nadále trápí strukturální problémy, to krize nijak nezměnila. Podstatná část firem neúspěšně hledá zaměstnance s odpovídající kvalifikací,“ konstatuje hlavní analytička hospodářské komory Karina Kubelková.

„Navzdory aktuální nejistotě nejsou firmy schopné obsadit řadu pracovních míst,“ konstatuje také generální ředitelka Manpower Group Česko a Slovensko Jaroslava Rezlerová. Třetina všech volných pozic na trhu je dle ní pro obsluhu strojů ve výrobě, dále se hledá 80 tisíc pomocných dělníků především ve stavebnictví, 67 tisíc řemeslníků a opravářů či 29 tisíc specialistů a techniků.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...