Lidovky.cz

Panamské dokumenty aneb „Skořápkové“ firmy advokáta Monsporta

  9:42
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů použilo příběh advokáta Josefa Monsporta pro popsání toho, jak se dají komplikované struktury z daňových rájů použít k tunelování firem.

Advokát Josef Monsport v roce 2011. foto: MAFRA

Potřebuje-li někdo z vlivných lidí byznysu či politiky právníka v kontroverzní kauze, často se zjeví na jeho straně Josef Monsport. Advokát a předlistopadový prokurátor aktuálně zastupuje například olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, kterého policie zatkla v akci Vidkun, zaměřené proti klientelismu v nejvyšších patrech olomoucké politiky, byznysu a policejních sborů. Hájil – a úspěšně – také exministra obrany Martina Bartáka v případu údajné korupce při nákupu armádních tatrovek.

Sám Monsport na sebe umí také strhnout pozornost. Třeba když chtěl jako konkurzní správce vytunelované stavební společnosti H-System vystěhovat několik desítek jejích bývalých klientů z jejich domovů, které chtěl zařadit do konkurzní podstaty. Teď si Monsport vysloužil pozornost mezinárodní. Objevil se totiž jako jeden z tří stovek Čechů na seznamu lidí, pro něž panamská společnost Mossack Fonseca zakládala offshorové struktury.

Tři firmy

A Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku právě příběh, který spojuje s jeho jménem, použilo v kauze Panama Papers jako vzorový pro popsání toho, jak se komplikované struktury z daňových rájů dají použít k tunelování fungujících firem.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku elitní český právník Monsport figuruje ve třech firmách, které obstarala americká společnost Waberia Consulting LLC u panamského specialisty na daňové ráje firmy Mossack Fonseca

Z dat podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku vyplývá, že elitní český právník figuruje ve třech firmách, které obstarala americká společnost Waberia Consulting LLC u panamského specialisty na daňové ráje firmy Mossack Fonseca. Důležité v příběhu jsou pak jen dvě ze tří u Mossack Fonseky zakoupených firem – Integ S. A. a Kynsberg Trading, obě se sídlem na tichomořském ostrově Samoa, jedna založená v lednu 2013, druhá v říjnu téhož roku.

„O ostrově Samoa jsem naposled slyšel na gymnáziu. Doporučuji, než něco vypustíte ven, pečlivě prověřit, zda v procesu nedošlo ke zkomolení jména. Nebo zda nejde o jiného Monsporta. Nebo zda se nemůže jednat o mého již zemřelého otce,“ popřel pro web Investigace.cz Monsport, že by měl s firmami z daňových rájů vedených pod jeho jménem cokoliv společného.

Adresa v dokumentech k akciím uvedených offshorových společností ovšem koresponduje s tou, již Monsport uvádí v obchodním rejstříku jako konkurzní správce několika firem. Variantou je, že byl jako vlastník zapsán bez svého vědomí a souhlasu. Je ještě třeba připomenout, že založit si offshorové struktury není samo o sobě znakem nekalého jednání.

Úprava zakladatelských dokumentů

Příběh z dokumentů uniklých z Mossack Fonseky, v nichž figurují zmíněné samojské firmy, je ovšem barvitější než jen běžné zakládání společností v daňových rájích. Zpočátku ani nebyl Monsport veden jako akcionář takzvaných skořápkových společností. Až v roce 2014 se v e-mailu Waberia dožaduje úprav zakladatelských dokumentů, a to tak, že oběma firmám bude zvýšen základní kapitál z 50 tisíc dolarů na 50 milionů a jediným akcionářem obou bude právě Josef Monsport, kdy v každé bude mít pět akcií po deseti milionech dolarů.

Zpočátku nebyl Monsport veden jako akcionář takzvaných skořápkových společností. Až v roce 2014 se v e-mailu Waberia dožaduje úprav zakladatelských dokumentů.

„Důvodem zvýšení kapitálu je vytvořit dojem ekonomicky silné skupiny, obě firmy budou využity pro holdingovou strukturu,“ píše se podle serveru Investigace. cz v uniklém e-mailu Waberie zaslaném do Mossack Fonseky. Zároveň si ale také americká firma vyžádala dokumentaci, v níž je potvrzeno, že dané „skořápky“ nemají uzavřené žádné smlouvy, aktiva ani závazky. Tedy že nic nedělají. A do třetice: Waberia žádala, aby se vymíněné změny antedatovaly do roku 2013.

To udivilo i panamské zakladatele „skořápkových“ struktur a ptali se proč. Odpověď pak osvětluje, k čemu měly firmy s fiktivním kapitálem o sto milionech dolarů – v aktuálním kurzu bezmála 2,5 miliardy korun – sloužit. Samojské firmy s navýšeným kapitálem měly hrát roli platidla při nákupu nespecifikované slovenské společnosti. A to následovně.

Navýšení kapitálu už v roce 2013 bude v souladu s účetnictvím nejmenované maltské firmy. Samojská firma v ní bude sloužit jako akcionářský vklad. A právě tato maltská „skořápka“ pak za nákup skutečné slovenské firmy zaplatí samojskou společností. Samojská společnost pak má být následně vlastněna slovenskou firmou, popsal inkriminovanou korespondenci web Investigace.cz.

Nikoli sám za sebe

Tento složitý a zdánlivě nepochopitelný mechanismus může mít zcela legální vysvětlení, ale může být i jednou z možností, jak tunelovat skutečné firmy, jejichž vlastníkem může být a zpravidla bývá i sám tunelář. „Vyvést finance z reálné firmy, rychle je převést a popřípadě vyprat v anonymních offshorových schématech a na anonymních bankovních účtech. Následně je přes respektovanou mezinárodní banku investovat někde úplně jinde,“ popsal webu Českého centra pro investigativní žurnalistiku policejní zdroj z protimafiánského útvaru, jak takové tunelování probíhá.

Je vysoce pravděpodobné, že Monsport, pokud skutečně dával pokyny k zakládání offshorových struktur, nejednal sám za sebe, ale za některého z řady jeho často prominentních klientů

Je přitom vysoce pravděpodobné, že Monsport, pokud skutečně dával pokyny k zakládání offshorových struktur, nejednal sám za sebe, ale za některého z řady jeho často prominentních klientů. Kromě Kyselého či Bartáka zastupoval před českými soudy uprchlého podnikatele Borise Vostrého, který byl spolu s Viktorem Koženým pravomocně odsouzen za tunelování Harvardských privatizačních fondů.

Vostrý, který před českou justicí pláchnul do středoamerického státu Belize, podle znalců této mnohamiliardové kauzy z dob kuponové privatizace má ještě v dosahu velkou část vytunelovaného majetku. Monsport je pak mimo jiné také dvorním advokátem českého miliardáře Petra Speychala, vládce strojírenského impéria ČKD. Ten ostatně v kauze Panama Papers uvízl také.

Podle dokumentů je spoluvlastníkem bahamské společnosti Woodward & Bradley Corporation. Ta je mateřskou společností britské firmy WNC Factoring, která se v mezinárodní arbitráži soudí s Českou republikou minimálně o desítky milionů dolarů. Fakt, že by měl být konečným vlastníkem britské firmy Speychal, může právníkům českého státu pomoci přesvědčit tribunál, že firma nemá právo se soudit podle smluv na ochranu zahraničních investorů.

Odkryté příběhy

Jméno profesionálního poradce a lobbisty Filipa Rybína znali donedávna jen fajnšmekři z byznysového a politického zákulisí. Teď se 47letý podnikatel dostal do centra pozornosti díky dokumentům uniklým z panamské společnosti Mossack Fonseca, pro něž se vžilo označení Panama Papers. Spolu se svým dřívějším společníkem v českém podnikání Petrem Michopulem se totiž objevil mezi klienty této firmy, jež desetiletí vytváří pro své zákazníky struktury v daňových rájích.

„Rybín a Petros Michopulos spolu vlastní od roku 2006 firmu Couva Holdings S. A. na Britských Panenských ostrovech,“ napsal server Investigace.cz, který úzce spolupracuje s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ), jež miliony panamských dokumentů více než rok zpracovávalo.

Společnost Parles

Ačkoliv se již objevilo několik kauz daňových úniků spojených s klienty panamských právníků a řada světových zemí rozjíždí vyšetřování svých občanů, zda nezneužívali daňové ráje k šizení berní povinnosti, je třeba připomenout, že pouhé vlastnictví firmy v „daňově přátelských“ destinacích není nic trestného. Běžně se využívá v byznysu ze zcela legálních důvodů.

To ostatně tvrdí i sám Rybín. „Rozhodně jsem tuto společnost nikdy nevyužíval a nevyužívám k žádným praktikám, které jsou daňovým rájům podsouvány,“ sdělil LN. Proč tedy firmu s Michopulem má a k čemu mu slouží, zda jejím prostřednictvím například vlastní nějaké nemovitosti, odmítl komentovat.

Jedním ze středobodů Rybínova současného podnikání je poradenská společnost Parles, která se hodně zaměřuje na mediaci neboli zprostředkovávání smírného řešení sporů. A nejde přitom o ledajaké pře. Podle zjištění LN se právě Parles podílel na akci, v níž díky narovnání ve výši 1,4 miliardy korun smazala česká vláda hrozbu mnohamiliardových sporů kvůli garancím za předprivatizační úvěry.

Arbitrážní expert Radek Šnábl

Smír s firmami Nesyros Limited z Kypru a Alde Securities, za nimiž stál 70letý Brit Jonathan Wiesner, připravoval v roce 2013 ještě ministr financí Miroslav Kalousek. Do konce jej dotáhl úřednický ministr Jan Fischer, který si jej nechal v režimu utajení posvětit vládou. U českých soudů přitom firmy požadovaly minimálně 13 miliard a celkem hrozilo, že zažalují garance na pohledávky až do výše 35 miliard. „Protistranu zastupovala při jednání o smíru společnost Parles,“ potvrdily LN dva zdroje z resortu financí.

Pikantní přitom je, že ještě v době, kdy se smír začínal chystat, tedy za exministra Kalouska, působil jako jeho poradce pro mezinárodní spory, které s tímto případem úzce souvisely, arbitrážní expert Radek Šnábl. Toho se pak rezolutně zbavil ministr Fischer. Šnábl se pak obratem v jiném mediálně známém případu spojil právě s Rybínem a jeho Parlesem.

Magistrát Prahy si totiž chtěl hned v roce 2013 najmout Šnábla, aby dojednal smír mezi dopravním podnikem a společností Škoda Transportation kvůli mnohamiliardovým dodávkám tramvají. Obě strany si přitom kvůli smlouvě hrozily soudy či arbitrážemi. Šnábl ale nemohl vstoupit do případu napřímo, protože měl dle svých slov kvůli Fischerovým komentářům okolo jeho výpovědi „pošramocenou“ pověst.

„V poradenské smlouvě pro dopravní podnik ohledně jednání o dodávkách tramvají se Škodou Transportation je výslovně uvedeno, že je třeba ji uzavřít přes třetí osobu, abych neradil přímo,“ sdělil LN před časem Šnábl. Poradenskou smlouvu, za kterou Dopravní podnik hlavního města Prahy s požehnáním magistrátu vyplatil deset milionů korun, uzavírala právě firma Parles.

Teprve ta pak uzavřela dohodu se Šnáblovou Red Signal Advisory a sám Šnábl pak dojednával smír mezi dopravním podnikem a výrobcem tramvají. Jeho výsledkem bylo delší rozložení splátek v 19miliardovém kontraktu či vylepšení zatím nedodaných vozů o klimatizaci. Po dohodě obě strany vyčíslily úsporu pro Prahu asi na miliardu korun.

Politické kampaně

„S mým aktuálním byznysem nemá společnost Couva Holdings nic společného,“ uvedl Rybín na přímý dotaz, zda nějak britskopanenský offshore nějak souvisí s Parlesem. Další firmy, které ovládá dnes už pouze Rybín, pak byly známé i v politických kampaních. A to zejména kvůli Michopulovi, který již v nich podle obchodního rejstříku nefiguruje. Jde třeba o reklamní agenturu Previa.

Michopulos se jako její představitel podílel na několika kampaních sociálních demokratů. Třeba těch, na nichž vystupoval jako hvězda Michal David nebo když zemi objížděl dnešní prezident Miloš Zeman autobusem Zemák.

Rybín je tak příkladem těch lidí ze seznamu bezmála tří stovek českých klientů panamské firmy Mossack Fonseca, kteří nejsou veřejně známí, ale stojí v pozadí ostře sledovaných politickobyznysových příběhů. Panama Papers jich ukrývají desítky, z globálního pohledu pak tisíce. Z českého pohledu panamské dokumenty poodkrývají příběhy solárních podnikatelů, vlivných zbrojařů či elitních právníků, za nimiž se mohou skrývat další klienti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.