Lidovky.cz

Panama Papers: Ukrytý daňový ráj miliardáře Petra Speychala

  9:12
Ve čtvrtek 12. května dorazila protikorupční jednotka a pracovníci finanční správy a celníky do ČKD Praha DIZ, která se podílela na výstavbě tunelového komplexu Blanka a za níž stojí miliardář a také vlastník hokejové Sparty Petr Speychal. Tím se poprvé propojila velká česká daňová kauza a celosvětový skandál známý jako Panama Papers.

Petr Speychal foto:  Michal Šula, MAFRA

Velká česká daňová kauza a celosvětový skandál známý jako Panama Papers se poprvé propojily. A to zásahem daňové Kobry ve čtvrtek 12. května v sídle společnosti ČKD Praha DIZ, která se podílela na výstavbě tunelového komplexu Blanka a za níž stojí miliardář a také vlastník hokejové Sparty Petr Speychal.

Policie se totiž dle zdrojů LN zabývá i tím, zda až stovky milionů z peněz za tunel neskončily nezdaněné v komplikovaných offshorových strukturách. A právě pohled do těchto sítí firem v daňových rájích poodhalují dokumenty známé jako Panama Papers.

Protikorupční jednotka spolu s pracovníky finanční správy a celníky ve čtvrtek 12. května dorazila do ČKD i s takzvaným zajišťovacím příkazem. To znamená, že berní úřad firmě doměřil daně i s pokutou za jejich možné „odklonění“ a do doby, než částku zaplatí, jí obstaví peníze nebo majetek. Kromě toho ale jde o další šetření daňových úniků. „Jelikož se jedná o prvotní fázi trestního řízení, neposkytujeme o věci žádné informace,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad prošetřování kauzy dozoruje.

Tunel Blanka

Také policie o vyšetřování toků peněz, které odešly za Blanku, oficiálně mlčí. „Šetří se podezření z rozsáhlých daňových úniků, které mohly probíhat v dodavatelském řetězci. Celé to souvisí s rozsáhlou akcí z podzimu 2014 u skupiny asi 70 lidí a zároveň s toky peněz do zahraničí, včetně offshorových destinací,“ sdělil LN důvěryhodný zdroj blízký vyšetřování.

Jednou z nejvýznamnějších firem v impériu ČKD je ČKD Praha DIZ, jež byla dodavatelem technologické části obřího tunelového komplexu Blanka. Policie o vyšetřování toků peněz, které odešly za Blanku, oficiálně mlčí.

Policie si tehdy vyšlápla na desítky lidí, včetně vládce strojírenského impéria ČKD a hokejové Sparty Petra Speychala či architekta Petra Gregora, který stojí mimo jiné za developerskou skupinou Codeco. Vzhledem k tomu, že případ v průběhu vyšetřování převzala od kriminálky elitní protikorupční policie a dozor vykonává pražské vrchní státní zastupitelství, jde o podezření, že úniky přesáhly 150 milionů korun.

A jak s tím souvisí tunel Blanka, který podle původních plánů z roku 2006 měl stát asi 17 miliard, a nakonec při loňském otevření došplhal účet k 43 miliardám? Jednou z nejvýznamnějších firem v impériu ČKD je ČKD Praha DIZ, jež byla dodavatelem technologické části obřího komplexu. Veřejné zakázky pro ni na dodávky kabelů nebo osvětlení do tunelu dosáhly výše bezmála čtyř miliard korun bez DPH.

Žádné anomálie

V této chvíli se firma ještě soudí v arbitráži s metropolí o dalších více než 600 milionů za dodatečné práce, jež magistrát nechce proplatit. Tuto spornou pohledávku už ČKD ovšem stihla zastavit proti stamilionové půjčce od české pobočky ruské Expobank ovládané miliardářem Igorem Kimem. Auditované účetní závěrky ČKD Praha DIZ přitom nevykazují žádné anomálie, které by naznačovaly odtok peněz za hranice.

Auditované účetní závěrky ČKD Praha DIZ nevykazují žádné anomálie, které by naznačovaly odtok peněz za hranice

S podivem pouze je, že takto velká firma nesplnila svou zákonnou povinnost a rejstříkovému soudu dosud nedodala výroční zprávu za předloňský rok, což měla udělat nejpozději do konce loňského prosince. S rostoucími výnosy, které v roce 2013 přesáhly 3,3 miliardy korun, uměřeně rostou i náklady. Platby za služby spojené s výkony, které bývají cestou, jak vyvádět zisky mimo dosah berních úřadů, jsou navíc po léta stabilní – okolo 450 milionů.

„Sofistikované daňové úniky nejsou vidět ve výkazech, které procházejí renomovaným auditem. Nejčastěji se používá takzvaných karuselů, kdy se jedno zboží motá v kolečku několika firem, kdy jedna nezaplatí daň z přidané hodnoty a další si požádá o nadměrný odpočet daně, nebo akvizičním podvodem, kdy firma na vstupu nezaplatí daň, ale zároveň nemá peníze z prodeje zboží, protože využila například factoringu,“ vysvětlil LN expert na daňové podvody, který si ale v souvislosti s kauzou Panama Papers nepřál být jmenován.

Podrobný dopis

Co znamená druhá možnost? Že firma nakoupí v zahraničí materiál, který dál přeprodává, až se dostane třeba právě na stavbu Blanky. Na jeho nákup ovšem sama neměla, a proto si takzvaným factoringem půjčí – tedy dostane půjčku, že jí odběratel zaplatí.

Mechanismy okořeněné vystavováním fiktivních faktur policistům popsal anonym v podrobném dopise, jak se dělají daňové podvody ve skupině kolem Petra Speychala

Tuto platbu pak odběratel posílá rovnou firmě, která půjčku poskytla. Ideálně mimo Českou republiku. První firma, která si factoringem půjčila, přitom nezaplatí daně, a když na to správce daně přijde, nejsou v ní žádné peníze. Ty odputovaly do zahraničí. Podobné mechanismy okořeněné vystavováním fiktivních faktur pak policistům popsal anonym v podrobném dopise, jak se dělají daňové podvody ve skupině kolem Petra Speychala.

„Bude se vždy jednat o dodávky komponent, které jsou ve velkých počtech a typech,“ uvádí v listu, jenž dorazil těsně po zásahu v roce 2014. Jako příklady pak jmenuje třeba armatury nebo kabely. Speychal s médii téměř nekomunikuje. Po zásahu v prohlášení označil policejní vyšetřování za šikanu.

Propojení na 45 firem

Zpět ale k propojení do kauzy Panama Papers. Tedy k listinám či e-mailové korespondenci uniklým z panamské společnosti Mossack Fonseca, která pro klienty z celého světa včetně Česka zakládá skořápkové firmy v daňových rájích. Z dokumentů, které LN ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku (Investigace. cz) prostudovaly, vyplývá, že se Speychalem či s ním provázanými lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikcích po celém světě.

Se Speychalem či s ním provázanými lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikcích po celém světě

Nejoblíbenější jsou schránkové firmy na Seychelách nebo dceřiné společnosti ve Velké Británii. V paletě těchto firem nechybějí ani factoringové firmy. Patří mezi ně třeba britská firma Codeco Factoring. Tu v minulosti ovládala bahamská společnost Woodward & Bradley Corporation. Jak již v minulosti LN dopodrobna popsaly, jde o firmu, kterou pro Speychala s Gregorem zakládala panamská Mossack Fonseca.

Jako akcionáři bahamské schránky byli vedeni do podzimu roku 2010. Dnes je v britském obchodním rejstříku vedena jako mateřská společnost pro Codeco Factoring maltská firma Soneho Enterprises. To je spojnice do dalšího příběhu, který Panama Papers odhalily.

Odmítnutá zjištění

Do této maltské společnosti byly vloženy jako akcionářský vklad dvě samojské firmy Integ a Kynsberg, které dle dokumentů zakládala Mossack Fonseca a na příkaz klienta v nich fiktivně navyšovala kapitál z 50 tisíc na 50 milionů dolarů. Jako akcionář obou byl uveden Josef Monsport. Tedy dvorní právník Petra Speychala a jeho ČKD. Monsport zjištění z uniklých dokumentů odmítl s tím, že „o ostrově Samoa slyšel naposledy na střední škole“.

Josef Monsport, dvorní právník Petra Speychala a jeho ČKD, zjištění z uniklých dokumentů odmítl

Podstatné ovšem je, že britská Codeco Factoring, jejíž aktiva nikdy nepřesáhla podle zpráv britského rejstříku v přepočtu 8,5 milionu korun, dlouhodobě financuje již zmíněnou českou developerskou firmu Codeco, za níž stojí Petr Gregor. Podle poslední výroční zprávy z roku 2014 české společnosti poskytla úvěry přesahující 127 milionů korun.

Podobné půjčky má i srdce impéria ČKD – společnost ČKD Asset. Ta ve své výroční zprávě přiznává přes 800 milionů vypůjčených od své britské matky Hanbury Finance, již oficiálně vlastní Speychal. Aktiva Hanbury podle dokumentů v obchodním rejstříku mimochodem nikdy nepřesáhla v přepočtu 15 milionů korun.

Propojení offshorů se svým majitelem odmítla ČKD v prohlášení s tím, že se „Speychal a ani jeho spolupracovníci s touto společností (Mossack Fonseca – pozn. red.) nesetkali, a ani s ní nevedli jakoukoliv komunikaci. Petr Speychal nevlastní jiné firmy, než u kterých je jako skutečný vlastník uveden.“ Pravda, komunikace se vedla přes prostředníky.

Neviditelný vlastník hokejové Sparty

Veřejnosti je v podstatě neznámý. V médiích, s nimiž až na pár unikátních výjimek nekomunikuje, existuje jeho jediná fotografie. Navzdory tomu jde o muže, který patří mezi stovku nejbohatších lidí v zemi. Ovládá strojírenské impérium ČKD Group, které se podílí třeba na mnohamiliardové výstavbě elektrárny v turecké Adularyi či dodávalo technologie pro obří tunelový komplex Blanka v Praze.

Nejznámější ovšem je přes své sportovní aktivity. Milovník kulturistiky a bývalý amatérský stolní tenista Petr Speychal je totiž vlastníkem hokejové Sparty a stál také za klubem Lev Praha, který hrál ruskou KHL. Speychalovy sportovní aktivity řídí, a tím pádem i na veřejnosti případně vystupuje miliardářův bratr Robert. Sám Petr Speychal je raději neviditelný. V byznysu má ostatně řadu nepřátel, mezi něž patří třeba developer Radim Passer. Ten v minulosti dokonce neváhal tvrdit, že mu Speychal a jeho lidé usilují o život.

Poodkryté soudní spory

Podobně neviditelný jako na veřejnosti se snaží být Speychal i ve stamilionových soudních sporech, které vede s bývalými obchodními partnery nebo se státem. Dokumenty z kauzy známé jako Panama Papers, tedy data uniklá z panamské právní firmy Mossack Fonseca, která pro klienty z celého světa zakládá skořápkové firmy v daňových rájích, poodkrývají i tuto stránku miliardářova podnikání.

LN se ve spolupráci s webem Investigace.cz díky Panamským dokumentům podařilo zmapovat tři velké soudní spory, v nichž se miliardář za daňové ráje ukrývá. První příběh se týká kdysi slavného strojírenského podniku Škodaexport. Ten v roce 2008 od státu odkoupil právě holding ČKD. V té době jej ovšem Speychal podle svých veřejných prohlášení odprodal zahraničním investorům – konkrétně britské firmě WNC Factoring.

Ta se ovšem záhy pustila do sporů s českým státem, že jí při privatizaci Škodaexportu zatajil špatný stav podniku, který následně vedl k jeho krachu. Impéria ČKD se pak britská firma zbavila a to už dnes i papírově patří opět Speychalovi. Nechala si právě jen pohrobky po Škodaexportu, které se soudí se státem u vnitrostátních soudů, a sama WNC pak vede s Českou republikou mezinárodní arbitráž o ochraně zahraničních investic.

Bahamská Woodward & Bradley

Dokumenty z Panamy ovšem odhalují, že za WNC stál a zřejmě stojí opět miliardář Speychal. Mateřskou firmu má britská společnost na Bahamách. Jmenuje se Woodward & Bradley Corporation a jejími akcionáři byli dle listinz Mossack Fonseky až do podzimu 2010 Speychal a jeho obchodní partner, architekt Petr Gregor. Dnes je bahamská schránka vlastnicky „uklizena“ do správcovské firmy na Seychelách.

Stejná Woodward & Bradley stojí za více než stomilionovou pří, které čelí plzeňský výrobce tramvají či vlaků Škoda Transportation. A kořeny vedou k obchodu, který s plzeňskou firmou uzavřel právě Speychal. V roce 2005 jí totiž poté, co v privatizaci získal konglomerát firem ČKD, prodal ostravskou ČKD Vagonku.

Ta měla v minulosti vnitropodnikové dluhy vůči jiným částem koncernu. Tyto pohledávky byly ale ještě před prodejem vyřešeny vzájemnými zápočty s firmami, které je získaly od konkurzního správce společnosti ČKD Dopravní systémy. Dokumentace k zápočtům ovšem byla chabá.

Toho teď využívá britská skořápková společnost United Business Agency, k níž se sporné pohledávky dostaly. A u soudů se od plzeňské Škodovky snaží domoci více než 33 milionů korun i s úroky, které už překročily stomilionovou hranici. A kdo je matkou United Business Agency? Bahamská Woodward & Bradley.

Seychelské skořápka

Třetí příběh se z Baham přesouvá na podobně transparentní Seychely. Tam je zapsaná společnost WBC Capital, dnes přejmenovaná na Westlock Enterprises. Ta vede spor se Státním fondem kultury o 300 milionů korun kvůli 20 let staré rekonstrukci domu U Černé Matky Boží.

Kubistický skvost opravila na počátku devadesátých let společnost Konstruktiva, která si měla náklady na opravu vybrat později na nájemném. Rozhádala se však s ministerstvem kultury a od té doby se vedou spory, kolik má stát za rekonstrukci uhradit. Stavební firma ovšem zkrachovala a konkurzní správkyně mnohamilionovou pohledávku za kulturním fondem prodala WBC za 4,3 milionu korun.

LN již v minulosti popsaly, že nitky od seychelské skořápky vedou k majiteli impéria ČKD. Advokát Dan Modlitba, který firmu ve sporu zastupuje, ovšem odmítl identitu klienta odtajnit. Panamské dokumenty ale odhalují, že za firmou stáli stejní lidé, kteří se objevují v dalších offshorových firmách napojených na Speychala. A zapsaným akcionářem WBC je podle těchto listin od roku 2014 sám advokát Modlitba, který tak kryje záda svému klientovi i při případném rozkrývání majetkové struktury.

Pavučina vztahů kolem ČKD

Soneho Enterprises

  • Maltská společnost, do níž byly vloženy samojské schránky, jejichž akcionářem byl dle Panama Papers Josef Monsport.
  • Aktuální vlastník Codeco Factoring.

Codeco Factoring

  • Britská společnost, kterou až do roku 2015 vlastnila Woodward & Bradley.

Codeco, a. s.

  • Česká developerská firma, za níž stojí Petr Gregor a která spolupracuje také s ČKD Praha DIZ.
  • Codeco Factoring jí napůjčovala přes 120 milionů korun.

Woodward & Bradley Corporation

  • Bahamská společnost, jejímiž akcionáři byli podle Panama Papers až do roku 2010 Petr Speychal a Petr Gregor.
  • Dnes je „zaparkovaná“ u správcovské firmy Mostalina ze Seychel.

ČKD Praha DIZ

  • Vnukovská společnost ČKD Asset, dodavatel technologií pro tunel Blanka.

WNC Factoring

  • Britská společnost, již vlastní Woodward & Bradley, soudí se v mezinárodní arbitráži se státem, byla majitelem koncernu ČKD do roku 2009.
  • Půjčila mu přes 400 milionů.

ČKD Asset

  • Česká společnost, srdce holdingového impéria ČKD, které ovládá miliardář Petr Speychal.

Hanbury Finance

  • Britská společnost, přes niž aktuálně vlastní Petr Speychal holding ČKD.
  • Půjčka britské matky českému holdingu přesáhla 800 milionů korun.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.