Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pan poslanec Seďa se zamyslel nad jedním číslem

  11:39

Za to, že dění ve sněmovně občas působí jako video z nějakého „zvěřince“, mohou všechny politické strany v ní zastoupené.

Podle průzkumu agentury STEM je pro Čechy z nejvyšších ústavních institucí nejméně důvěryhodná Poslanecká sněmovna. Dolní komoře parlamentu věří pouze 16 procent obyvatel, což je nejméně od vzniku republiky v roce 1993. Zajímavé proto bylo sledovat na sociálních sítích reakce poslanců na toto zjištění. A jedna zajímavá dorazila – od poslance ČSSD Antonína Sedi.

Poslanec si k nelichotivým číslům agentury STEM na svém facebookovém profilu poznamenal: „Na tom není nic divného, vždyť základní politický boj se odehrává v Poslanecké sněmovně a nikde jinde. Rozhádanost navenek není ničím novým. Problémem, který přitěžuje sněmovně, je prosazování antisociálních reforem současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Za tyto reformy jsou obviňování všichni poslanci bez ohledu na to, zda pro ně hlasovali či nikoli. Ale jinak souhlasím s tím, že politická kultura se v naší zemi moc nenosí.“

Zásadním problémem citovaného sdělení je, že si Seďa myslí, že za tak nízkou důvěru mohou „antisociální reformy“ a jejich autoři. Nikoli, pane poslanče. Za to může především to, že záběry dění ve sněmovně občas působí jako video z nějakého „zvěřince“. A za to mohou všechny politické strany v ní zastoupené. Bohužel na nepříznivá čísla průzkumu doplácí v očích veřejnosti i ti slušní jedinci, kteří též zasedají v poslaneckých lavicích.

Antonín Seďa se ve svém prohlášení nemýlil v tom, že politická kultura se skutečně v naší zemi nenosí. A zásadním způsobem k tomu ve sněmovně přispívá i ČSSD. Pokud by tomu snad pan poslanec nevěřil, připomeňme několik příkladů, které přispěly k negativnímu vnímání Poslanecké sněmovny. Třeba příště své vyjádření na sociální síti lépe uváží.