Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ozvěna justiční mafie Koudelku potopila. Ústavním soudcem nebude.

  15:48

Senátoři ČSSD ukázali, že stranická „legitka“ neznamená vše a straníci jsou ochotni postavit se i „svému“ člověku.

Horní komora parlamentu pana prezidenta opět pozlobila. Po Janu Sváčkovi senátoři odmítli podle očekávání i druhého Klausova nominanta Zdeňka Koudelku. Během rozpravy v Senátu bylo kritizováno (například Jiřím Dienstbierem a Jiřinou Rippelovou, senátory sociální demokracie) Koudelkovo působení na Nejvyšším státním zastupitelství coby náměstka nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Senátorovi Petru Pithartovi (KDU-ČSL) se zase nelíbilo, že Koudelka byl výraznou tváří takzvané opoziční smlouvy a architektem volebního zákona posilujícího velké strany (ODS a ČSSD).

Prezident Václav Klaus odmítnutí svého kandidáta na ústavního soudce označil za „smutné, žalostné a deprimující“. „Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská. Jasně předvádějí, že jim jde o politický souboj, a ne o kvalitu vybavení Ústavního soudu,“ komentoval rozhodnutí Senátu Klaus.

Koudelka je bývalý vlivný poslanec ČSSD (v letech 1998 až 2006), která má v horní komoře většinu. To, že nedostal od Senátu vstupenku do Ústavního soudu, je dobrou zprávou především o sociální demokracii. Její představitelé v Senátu totiž ukázali, že stranická „legitka“ neznamená vše a straníci jsou ochotni postavit se i „svému“ člověku.

ČESKÁ POZICE došla ke dvěma možným interpretacím: Buď každý Klausův nominant bude rok před vypršením prezidentova mandátu nepřijatelný a ze strany ČSSD jde o jakýsi „trucpodnik“. Anebo se nabízí alternativa, že každý Klausův kandidát je představitelem justiční mafie, kterého je nutné odmítnout.

Po Koudelkovi by tedy Klaus mohl příště zkusit štěstí s jinými esy – například s Pavlem Kučerou či Pavlem Němcem. Kdyby ani nad těmito jmény Senát nepřihmouřil oko, pak už se nabízí jen „femme fatale“ české justice Renata Vesecká.

Justiční mafie

Že to Koudelka nebude mít v Senátu jednoduché, naznačili před časem dva místopředsedové sociální demokracie – Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek. Oba nepřímo naznačili, že Koudelka je součástí takzvané justiční mafie. „Je to věc senátorů. Kdybyste se ale zeptal mě, tak my jsme kritizovali justiční mafii a nikdy jsem nesouhlasil s tím, že člověk, který byl s námi spojen stranicky, že se vlastně stal nepřímo její součástí a obhajoval dokonce postupy paní Vesecké v aféře pana Čunka,“ řekl například Zaorálek v nedávných Otázkách Václava Moravce. Podobně se pro ČESKOU POZICI vyjádřil i Dienstbier. Mluvčí Unie státních zástupců ve stejném pořadu zase řekl, že Koudelka si vysloužil přezdívku trafikant.

Tvrdě se do Koudelky obula iniciativa Veřejnost proti korupci, která ve svém úterním prohlášení uvedla, že je na post ústavního soudce nevhodným a nepřijatelným kandidátem. „Mimořádná odpovědnost v tomto ohledu připadá na senátory ČSSD, kteří svými hlasy rozhodnou, a tím potvrdí nebo vyvrátí vážnost svých protikorupčních stanovisek a úmyslů a posléze i veřejných závazků po případných předčasných volbách,“ napsali v prohlášení sociolog Ivan Gabal a exposlanci někdejší Unie svobody Jan Ruml a Hana Marvanová.

Odpor ke Koudelkovi je u Rumla a Marvanové pochopitelný. Unie svobody byla v období 1998 až 2002 součástí projektu čtyřkoalice, která ostře kritizovala takzvanou opoziční smlouvu ČSSD a ODS. Právě v tomto období „zazářilo“ jméno Zdeňka Koudelky, když v roce 2000 představil novelu volebního zákona, která výrazně posilovala většinové prvky volebního systému. Ústavní soud posléze většinu ustanovení v novele volebního zákona zrušil.