Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ožijí klonové války?

  5:01

Americkým vědcům se podařilo získat embryonální kmenové buňky z lidského vajíčka. Podle odborníků mohou ožít spory o etiku klonování.

Kmenové buňky a jejich klonování pro konkrétní pacienty jsou gigantickou nadějí pro léčbu řady nemocí, ale podle konzervativních kritiků si lidstvo zahrává s božským tvořením. foto: © repro Nature, via Nature.comČeská pozice

Etické spory o to, zda klonovat či neklonovat, zase nabudou na síle. Američtí vědci použili „klonovací“ techniku k získání embryonálních kmenových buněk z lidského vajíčka schopných dalšího růstu, uvedl ve středu prestižní magazín Nature.

Počin je mezníkem ve výzkumu kmenových buněk, ale zřejmě i zdrojem etických sporů, píše agentura Reuters. „Embrya ale ještě nejsou pravými klony, poněvadž se neshoduje DNA kmenové buňky s pacientovou. Ale je to krok tím směrem,“ uvádí abstrakt v Nature.

Zatím nejde o pravé klonování. Ale je to krok tím směrem, píše Nature

Výzkumníci vedení Dieterem Eglim a Scottem Nogglem z New Yorku použili techniku Somatic Cell Nuclear Transfer (SCNT), jež má získat kmenové buňky se stejnou DNA, jakou by potenciální pacient potřeboval. Jde o přesun buněčného jádra a jeho genetického materiálu z buňky do jiné. Američané ponechali v první buňce původní genetický materiál a přidali jádro z druhé. Vzorku se dařilo, a vyrostlo embryo o 80 až sto buňkách.

„Embryonální buňky se mohou přeměnit v buňky kteréhokoli lidského orgánu, a proto se staly těžištěm výzkumu zaměřeného na terapii dosud neléčitelných chorob nebo těžkých poranění. Zatím se ale nepodařilo vytvořit takové, které by měly specifickou DNA daného pacienta,“ píše agentura ČTK. Příjemce tak může darovaný orgán, vypěstovaný z cizích embryonálních buněk, odmítnout podobně, jak se to děje i v případě transplantátů.

„Tento výzkum bude důležitým jednak pro ty, kteří se pokouší díky SCNT vytvořit specifické embryonální kmenové buňky pro pacienty, ale i pro kritiky, kteří se vymezují proti ,klonovacím´ pokusům lidí,“ míní profesor Robin Lovell-Badge z britského Národního ústavu pro lékařský výzkum.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!