Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ovlivní pád pražské koalice volební kandidátky ODS?

Zprávy z EU

  22:23

Exprimátor Bohuslav Svoboda i jeho podporovatel, premiér Petr Nečas, vstupují do politických bojů v supervolebním roce 2014 značně oslabeni.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Pád pražské koalice není pro ODS pouze místním problémem jedné, byť významné městské rady a populárního exprimátora Bohuslava Svobody. Rozchod s TOP 09 totiž může významně zahýbat děním v celé straně. Pro toto tvrzení existují minimálně tři důvody:

  • ODS po 22 letech přišla o nadvládu v převážně pravicově orientovaném hlavní městě.
  • Příští rok se v Praze uskuteční čtvery volby — do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu, Senátu a zastupitelstva hlavního města —, přičemž volební preference pod 15 procenty nevěští pro ODS nic dobrého.
  • Na podzim, pokud ne dříve, se odehraje kongres ODS, jenž se může zvrtnout ve volební, přičemž Praha na něj vysílá nejvíce delegátů.

TOP 09 vypuzením ODS z pražské koalice svého pravicového konkurenta oslabila a zkomplikovala život exprimátorovi Svobodovi i premiéru Petru Nečasovi. Navenek se sice zdá, že je pražská ODS jednotná, otázkou však je, jak dlouho jí tato jednota vydrží. Zejména sestavování kandidátek do uvedených čtyř volebních klání totiž pravděpodobně vyvolá v celé straně lítý boj o volitelná místa.

Nečas drží Svobodu. A naopak.

Zásadní vliv pražské politiky ODS na celou stranu demonstrovala její čtvrteční výkonná rada, nejvyšší stranický orgán mezi kongresy. Z jejích dvanácti závěrů se šest týkalo situace na pražské radnici. A protože v ní mají hlavní slovo podporovatele premiéra Nečase, který se netají spojenectvím s exprimátorem Svobodou, postup TOP 09 odsoudila.

Poněkud odlišná však byla nálada na čtvrteční regionální radě ODS. Na ní dle informací ČESKÉ POZICE kritik koalice TOP 09 a ODS Boris Šťastný vyzval k odchodu jak šéfa pražské ODS Svobodu, tak premiéra Nečase. Dává jim za vinu, že strana přišla o kontrolu v Praze. Dle našeho důvěryhodného zdroje bude tlak na odvolání Svobody pokračovat, čemuž však bude Nečas všemi silami bránit. Ztráta podpory Svobodovy Prahy by totiž mohla oslabit i jeho pozici na podzimním kongresu ODS.

Kromě sváru uvnitř pražské ODS se do dění v ní silně promítá snaha TOP 09 rozdělit klub zastupitelů bývalého koaličního partnera

Kromě sváru uvnitř pražské ODS se do dění v ní silně promítá snaha TOP 09 rozdělit klub zastupitelů bývalého koaličního partnera. Z vystupování topkařů je zřejmé, že by preferovali spolupráci spíše s částí občanských demokratů než koalici s pražskou ČSSD. Svědčí o tom odvolání jen části radních ODS ve čtvrtek a podobný postup i v případě obměny dozorčí rady pražského dopravního podniku.

Dle „svobodovců“ však není reálné, že by se do pražské rady vrátili, aniž by znovu získali post primátora, o čemž vypovídá rozhodnutí Radka Lohynského a Ivana Kabického. Ti sice nebyli hlasy TOP 09, ČSSD a KSČM odvoláni, ale následně sami na posty radních rezignovali. A je tu ještě jedna významná okolnost. Každý, kdo by se snažil od postoje regionální rady ODS odchýlit, by mohl být ze strany vyloučen, jako se stalo zastupitelům Ivanu Vinšovi a Bohumilu Zoufalíkovi, kteří hlasovali pro odvolání primátora a radních za ODS. „Svobodovci“ však současně připouštějí, že by jim odchod některých kolegů ze strany nevadil.

Lpění na primátorovi není jen bojem o vrcholný post. Politici z TOP 09 i z ODS si totiž dobře uvědomují, že Pražané znají na magistrátu v podstatě jen primátora. Právě ten je mediálně nejviditelnějším reprezentantem města, což se za 1,5 roku v komunálních volbách bude hodit. Zejména pokud do volebního klání nasadí populární osobnosti, jako je typu Zdeněk Tůma (TOP 09).

Přetlak na sněmovní kandidátce

Výsledky voleb v příštím roce ovlivní nejen to, kdo bude mít primátorský řetěz, ale i stanoví, kolik poslanců budou mít strany v dolní komoře Parlamentu. V současnosti v něm za Prahu zasedá 35 poslanců a senátorů z různých politických stran. V Poslanecké sněmovně má pražská ODS osm politiků – kromě Borise Šťastného, pražského exprimátora Pavla Béma, Davida Vodrážku, Jana Floriána, ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, „věčného“ Marka Bendu, toho času předsedu poslaneckého klubu ODS, a dvě dámy, Lenku Kohoutovou a Janu Černochovou.

Zatímco první čtyři členové ODS považují za příslušníky takzvané staré pražské party, ministr Chalupa je pro mnoho straníků nečitelný. A Benda? Ten hlídá záda premiéru Nečasovi. A pokud se dostanou na kandidátky do sněmovny i za rok žádným volebním trhákem určitě nebudou.

Mezi členy ODS se proslýchá, že by strana mohla ve volbách do sněmovny získat za Prahu maximálně pět mandátů místo dnešních osmi

Občanští demokraté budou muset během několika měsíců vyřešit zásadní otázku: kdo povede pražskou kandidátku. Uslyšíme mnoho o vnitrostranických primárkách, ale mnohem pohodlnějším řešením pro Nečase je, aby vybral jedničku na výkonné radě a až o zbytku míst na kandidátce nechal rozhodovat pražskou ODS.

Svoboda v minulosti připustil, že by o sněmovní křeslo zájem měl. A jeho kandidatura by určitou logiku měla – je s velkým náskokem nejpopulárnějším politikem ODS za Prahu. Přednostní nárok by však z postu řadového místopředsedy ODS mohl mít i ministr Chalupa. V případě Svobody však existuje jeden problém. Kdyby se nakonec na kandidátce coby její lídr objevil, vyvstala by otázka, jak vážně vlastně své působení na pražském magistrátu myslel.

Vnitropolitické tlaky umocňuje i to, že se mezi členy ODS proslýchá, že by strana mohla ve volbách do sněmovny získat za Prahu maximálně pět mandátů místo dnešních osmi. Další neznámou je kandidátka do eurovoleb, jež se uskuteční současně se sněmovními. V roce 2010 ji vedl člen ODS na Praze 6 Jan Zahradil. Ten se však musí přesunout Bruselu do Prahy, pokud má ambici získat některý vyšší stranický post.

Shrnuto, odchodem Svobody z postu pražského primátora se ODS dostala do patové situace a ztratila vliv v Praze. Neví, koho vyslat do souboje o primátorské řetězy, ani koho postavit na kandidátky do sněmovních a evropských voleb přesně za rok. Svobodův konec ohrožuje i premiéra Nečase.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...