Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Otevřený dopis ochránců autorských práv premiérovi

  15:39

Dle ředitelky českého zastoupení IFPI se hudební a filmový průmysl nacházejí v kritickém stavu. Existují však i opačná čísla. 

Mnoho povyku pro nic. Ještě v pondělních Událostech, komentářích na České televizi takhle charakterizovala dění kolem dohody proti padělatelství ACTA ředitelka českého zastoupení Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) Petra Žikovská. Jí samotné to ale nakonec také nedalo a do povyku se zapojila. V reakci na prohlášení Petra Nečase, že se proces ratifikace dohody pozastavuje, napsala IFPI premiérovi otevřený dopis.

Dává najevo především svůj údiv nad postojem české vlády, která se „nechá vydírat skupinou fyzických osob, které nejen že demagogicky překrucují znění smlouvy ACTA, ale i nelegálně napadají stránky vládních a jiných organizací.“

V dopise se dále zmiňuje kritická situace hudebního a filmového průmyslu a poukazuje na tisíce umělců, kteří přicházejí o své oprávněné odměny.

Proti tomuto tvrzení již v minulosti několikrát ostře vystoupil předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. „Minulý týden jsem měl v rukou statistiky, jak je na tom fonografický průmysl, jak se vyvíjí návštěvnost kin a podobně. Sdílení ve finále průmysl podporuje. Nikdo nekrachuje,“ zmínil Bartoš ostatně i během pondělní televizní přestřelky, které se rovněž zúčastnil.

Jaká čísla obsahuje ona statistika, jíž zveřejnil blog TorrentFreak? Níže uvedené údaje pocházejí ze zprávy „The Sky is Rising“, která byla představena během letošní konference MIDEM:

  • Podle Motion Picture Association of America vzrostly tržby v pokladnách kin za čtyři roky o 25 procent z 25,5 na 31,8 miliardy dolarů.
  • PricewaterhouseCoopers společně s iDATE tvrdí, že hodnota zábavního průmyslu vzrostla za posledních dvanáct let o 66 procent, ze 449 na 745 miliard dolarů.
  • Od roku 1999 do roku 2009 se tržby z amerických koncertů ztrojnásobily, ze 1,5 na 4,6 miliardy dolarů.
  • Nerostou jen tržby, ale i počet produkovaných filmů. Za poslední čtyři roky jejich počet stoupl o 22 procent z 5635 na 7193.
  • S celkovým vývojem koresponduje i počet zaměstnanců v zábavním průmyslu. Za posledních deset let přibylo 20 procent zaměstnanců a 43 procent nezávislých tvůrců. 
  • Další čísla názorně předvádí infografika, jež report doplňovala.

„Bohužel se zdá, že debata o duševním vlastnictví, jež se v posledních dekádách vedla, byla založena na tvrzeních, která jednoduše neodpovídají realitě,“ konstatuje zpráva. Ani z aktuálních čísel Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI nevyplývá, že by byl hudební průmysl na pokraji záhuby. (Viz článek Probrali se dinosauři hudebního průmyslu?)

Plné znění otevřeného dopisu Mezinárodní federace hudebního průmyslu:

Vážený pan
Předseda vlády České republiky
RNDr. Petr Nečas

Otevřený dopis

Reakce ČNS IFPI na změnu postoje vlády ČR k ratifikaci ACTA

Jsme udiveni postojem vlády ČR, která se nechá vydírat skupinou fyzických osob, které nejen že demagogicky překrucují znění smlouvy ACTA, ale i nelegálně napadají stránky vládních a jiných organizací.

O smlouvě ACTA bylo napsáno mnoho polopravd, často byla účelově dezinterpretována a překrucována.  Faktem je, že v dnešní době masového nelegálního šíření autorských děl na internetu je jasným signálem k jejich ochraně! Signatáři ACTA dávají najevo svou vůli chránit autorská práva na internetu, protože situace je neudržitelná. Hudební a filmový průmysl jsou v kritické situaci, stovky a tisíce umělců – zpěváků, herců, hudebníků přicházejí o svoje oprávněné odměny. Je potřeba hledat cesty, jak zamezit nelegálním uploadům na internet, je třeba jednoznačně nastavit odpovědnostní vztahy mezi uživateli a provozovateli internetu. Je třeba nastavit férové podmínky pro provozovatele legálních on-line obchodů s hudbou! K tomu všemu dává ACTA prostor, a proto ji IFPI podporuje a vyzývá vládu ČR k odpovědnosti vůči svým voličům.

V Praze dne 7.2. 2012

Ing. Tomáš Filip, předseda výboru ČNS IFPI
JUDr. Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI