Lidovky.cz

Ostrá televizní debata: Liška s Johnem u Moravce

  13:03

Místo toho, aby vymýcení korupce státní peníze ušetřilo, navrhují Věci veřejné přidávat ministerstvům miliardy na protikorupční boj.

Místy vyhrocenou debatu předsedy Věcí veřejných Radka Johna (vlevo) se šéfem Strany zelených Ondřejem Liškou (vpravo) měl moderátor Václav Moravec problém ukočírovat. foto: ©ČT24Česká pozice

Zajímavý diskusní souboj nabídl nedělní pořad Otázky Václava Moravce. Ve druhé části proti sobě stanuli předseda Věcí veřejných Radek John a šéf Strany zelených (SZ) Ondřej Liška. Pikantní na duelu bylo, že zelení byli v době Topolánkova kabinetu nejmenší vládní stranou a jejich vládní účinkování je přišlo poměrně draho: v loňských sněmovních volbách získala SZ pouze 2,44 procenta a do Poslanecké sněmovny neproklouzla. Podobně Věci veřejné jsou nejmenší stranou současné vládní koalice. Průzkumy veřejného mínění již delší dobu naznačují, že VV čeká v následujících volbách podobný neúspěch.

Odmyslíme-li si jasné ideologické ukotvení Strany zelených, pak u Věcí veřejných i zelených najdeme podobné programové body, například boj proti korupci či prosazování prvků přímé demokracie. Jde proto o partaje, které si budou v příštích volbách v některých aspektech konkurovat. S tím rozdílem, že VV se preferenčně spíše potápějí, a zelení naopak stoupají (v červencovém a srpnovém průzkumu agentury Factum Invenio se SZ pohybovala v rozmezí čtyřech až pěti procent, VV dosáhly pouze na necelá čtyři procenta). I vzhledem k tomu byla debata předsedů obou stran vyostřená. Problémy s jejím ukočírováním měl i moderátor pořadu Václav Moravec.

K tématům, která předsedové Liška a John probírali, patřily ekotendr, boj proti korupci, přímá volba prezidenta či současná situace na Šluknovsku. ČESKÁ POZICE se na některé pasáže diskuse zaměřila podrobněji.

Ekotendr. Zárukou , že v případě rozdrolení ekotendru na menší zakázky nebude docházet k podvodům, je dle Johna novela zákona o veřejných zakázkách (nyní ji projednává parlament). Liška si to však nemyslí, navrhovaná novela dle něj zůstala „na půl cesty“ a pozměňovací návrhy z dílny ministerstva pro místní rozvoj zákon o veřejných zakázkách ještě oslabují.

Malé strany ve vládě. Podle Lišky se Strana zelených z vlastních chyb v minulém volební období již poučila. Naopak Věci veřejné se těchto chyb nevyvarovaly. „Vlastně proto jste v takové situace, a proto také končíte. Hlavní problém je, že strana, která je v pozici třetího juniorního koaličního partnera, musí vědět, kdy to ještě má smysl setrvat ve vládě. Vaše existence v této vládě už dávno smysl nemá. “ upozornil Liška předsedu Věcí veřejných.

Přímá volba prezidenta. Jak Věci veřejné, tak Strana zelených slibovaly posílení prvků přímé demokracie, zejména pak přímou volbu hlavy státu. „Návrhy jsou však zaparkované v Poslanecké sněmovně,“ upozornil oba předsedy Moravec. „Se zájmem pozorujeme tanečky kolem přímé volby prezidenta. Vznikají podivné námitky, některé z nich budou dramatické. Když se velké strany vzepnou, pak návrh neprohlasujete,“ naznačil John současnou situaci kolem otázky přímé volby prezidenta. Uvedl také, že by si na přímou volbu v roce 2013 nevsadil.Kdyby byl tak strašný prezident, jako ten nynější, zvolen přímo, mělo by to hrozivé dopady na ústavní pořádek, řekl Liška

Podle Lišky současný návrh na přímou volbu prezidenta není dobrým řešením. „Upřímně si myslím, že to začíná být skoro jedno. Tak, jak byla přímá volba předložena, ničemu neublíží, ale ani nepomůže. Tak strašného prezidenta, jako máme nyní, akorát že bude zvolen přímou volbou, tak to může mít na náš ústavní systém ještě horší dopady, než když byl tento prezident zvolen oběma komorami.“

Liška pak zmínil volební techniky, které by voličům umožnily vybírat si z více kandidátů a mít možnost přidělit daným kandidátům pořadí. Jde například o systém alternativního hlasování (nazývaný též australský volební systém) používaný ve volbách do dolní komory australského parlamentu či systém jednoho přenosného hlasu (STV) používaný ve volbách do dolní komory irského parlamentu. John připomněl, že o takzvaný australský systém pro prezidentské volby Věci veřejné usilovaly, nepodařilo se jim však tento návrh ve vládě prosadit.

Boj proti korupci. „Priorita je boj proti korupci. Prosadili jsme zvýšení peněz pro ministerstvo vnitra. Chceme také jednu miliardu pro ministerstvo spravedlnosti, aby účinně bojovalo proti korupci,“ přiblížil John pojetí protikorupčního boje Věcí veřejných. Na to Liška odpověděl slovy: „Vytvořili jste úplně zbytečnou trafiku (Liška tím zřejmě myslí Vládní výbor pro koordinaci boje proti korupci–pozn. red.) pro kompetence, které má vykonávat ministr vnitra. Vaše strana se zmítá v problémech spojených s korupcí. Musím se smát – bojovat proti korupci tím, že přidáte ministerstvům miliardy, to je absurdní.“

„Skutečně se omlouvám, ale netušil jsem, že když jsou tady zástupci menších stran, které byly či jsou ve vládě, že to bude tak ostrá debata,“ ukončil hašteření Johna s Liškou moderátor Moravec.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.