Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Osm důvodů triumfu Donalda Trumpa. A několik předpovědí...

  18:21
Don, naštvaný chlápek odnaproti. Mexičané si sami postaví zeď. Nepotřebuji vás. Pro každého něco dobrého. USA budou zase největší. Televizní debaty. Jsem sexista, ale ty chceš válku. Imperátor přichází.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump. foto: Reuters

Úspěch Donalda Trumpa vypadá jako souhra náhod, nedorozumění a neočekávaných překvapení. Ve skutečnosti je důsledkem historicky nejgeniálnější politické komunikační strategie, která si zaslouží čestné místo ve všech učebnicích politického marketingu, reklamy, PR a propagace vůbec. Ukazují to následujících osm obrazů.

Obraz první: Don, naštvaný chlápek odnaproti

Určitě si vybavíte počátek Trumpovy kampaně: „bejzbolka“ nasazená hluboko do čela, nepadnoucí oblek, prostě chlápek z vedlejšího domu, jemuž se nedaří, ale který to „těm nahoře“ říká od plic, bez bázně a respektu. Vypadal jako snadná kořist, ale kdokoliv se do něho pustil, těžce narazil a zesměšněn a znectěn mizel ze scény.

Trump na začátku své kampaně vypadal jako snadná kořist, ale kdokoliv se do něho pustil, těžce narazil a zesměšněn a znectěn mizel ze scény

To, co vyvolává posměch politických komentátorů a analytiků naplňuje dokonale dva cíle – je vidět, a víc než ostatní, navíc ze sebe zcela smývá image příslušníka elity, která většinu amerických voličů stále více irituje čím dál a jež je hlavní Trumpovou překážkou ke zvolení. Mimochodem, tato image není originální, ale okopírovaná od bývalého londýnského primátora a současného britského ministra zahraničí Borise Johnsona, jen doplněná o větší buranství a agresivitu.

Obraz druhý: Mexičané si sami postaví zeď

Zní to sice jako nesmysl, ale většina Američanů to chce. Trump se sice připravuje o podporu latinos a hispanicos, ale díky volitelskému systému je nepotřebuje. Na Floridě ho podrží bílí důchodci, kteří v něm vidí stále více ze „starých dobrých časů“, v Texasu je tvrdým mužem proti washingtonskému establishmentu a v Kalifornii... Tu by přece nezískal...

Obraz třetí: Nepotřebuji vás

U republikánů nastává panika. Je třeba zastavit Trumpa, ale ono to již nejde. Poté, co navíc suše oznámí, že výsledky republikánských primárek nebude respektovat, je rozhodnuto. Pokud by kandidoval jako nezávislý, mohli by se republikáni rozloučit nejen s prezidentským postem, ale dost možná i s většinou v obou komorách Kongresu.

Po porážce demokratického kandidáta Bernieho Sanderse zaplňuje Trump jeho pozici, což potvrzuje jeho častými citacemi. Jako by najednou ve volbách stáli proti sobě dva kandidáti demokratů a republikáni jen bezmocně přihlíželi.

Další následné potyčky s některými republikány navíc posilují jeho postavení u tradičních voličů demokratů. Po porážce demokratického kandidáta Bernieho Sanderse zaplňuje Trump jeho pozici, což potvrzuje jeho častými citacemi. Jako by najednou ve volbách stáli proti sobě dva kandidáti demokratů a republikáni jen bezmocně přihlíželi.

Obraz čtvrtý: Pro každého něco dobrého

Pro každou cílovou skupinu Trump přináší něco, prostřednictvím čehož se s ním může identifikovat. Když říká, že „za potrat by měl být trest“, získává na svou stranu evangelikány, konzervativní katolíky i Středozápad, například zrušení smlouvy s Íránem zase přináší židovské voliče.

Obraz pátý: USA budou zase největší

Aniž jsme to postřehli, buran odvedle se proměňuje v uhlazeného důstojného státníka, jehož program zní politickým expertům jako snůška populistických a neuskutečnitelných blábolů – pracovní místa, obnova infrastruktury, USA znovu největší a nejmocnější –, ale Trump svou věrohodnost a kompetentnost dokládá pracovními, přímo budovatelskými úspěchy, aniž by jakkoliv vysvětlil, jak toho chce dosáhnout.

Obraz šestý: Televizní debaty

Političtí analytici i jejich výzkumy tvrdí, že je Trump prohrál na celé čáře, ale je tomu skutečně tak? Argumentačně byl, zejména ve druhé a třetí televizní debatě, nepochybně slabší než Hillary Clintonová (především po zveřejnění „chlapáckého rozhovoru“ s Bushem mladším), navzdory tomu neustále opakoval několik krátkých sloganů (nepochybně prověřených nejlepšími výzkumnými metodami), takže si je voliči zapamatovali.

Trump ovládl obrazovku, což v televizních debatách platí. Zatímco Clintonová rychle dorazila ke svému pultíku, Trump zvolna a sebejistě plul, takže vždy získal několik vteřin pozornosti navíc.

Především však Trump ovládl obrazovku, což v televizních debatách platí. Různé výzkumy víceméně shodně přisuzují obrazu zhruba 85 a slovu 15 procent. Zatímco Clintonová rychle dorazila ke svému pultíku, Trump zvolna a sebejistě plul, takže vždy získal několik vteřin pozornosti navíc, a především, kdykoliv mluvila, mistrně se stavěl – obvykle v profilu – do záběru kamery tak, že působil jako dravec nad bezmocnou obětí.

Obraz sedmý: Jsem sexista, ale ty chceš válku

I když si o tento výrok Clintonová svým závazkem prosadit v Sýrii bezletovou zónu řekla už v televizní debatě, Trump jej použil až o několik dnů později. Zcela jím smazal své sexuální eskapády a najednou nebyl on, ale ona agresivní – kdo se s nikým, ani s Vladimirem Putinem, nechce domluvit. Najednou to byla ona, kdo žene zemi do války, a on k míru.

Obraz osmý: Imperátor přichází

I když Trump získal o 160 tisíc hlasů voličů méně než Clintonová, u volitelů jasně zvítězil. To nebylo výsledkem náhody, či její smůly, ale dokonalých výzkumů a analýz, které Trumpovi umožňovaly přesně cílit a šetřit náklady. Nic nebylo zbytečné.

Trump nenechal nikoho na pochybách, že „půjde s tím, kdo půjde s ním“. Všichni budou muset držet hubu a krok – a to jak spolustraníci, tak zahraniční spojenci.

Když pak Trump vstoupil na pódium jako uznaný vítěz, přicházel se silným mandátem toho, kdo nebude muset ustupovat spojencům – nikdo pro něho přece nic neudělal a celou kampaň si vlastně zaplatil sám. Nenechal nikoho na pochybách, že „půjde s tím, kdo půjde s ním“. Všichni budou muset držet hubu a krok – a to jak spolustraníci, tak zahraniční spojenci.

Populismus nebo perfektně připravený plán?

Zamysleme se nad Trumpovým programem a jeho proveditelností. Podle analytiků, expertů a komentátorů něco zcela nemožného. Ale... Představme si to třeba takto. Nejprve se domluví s Putinem na novém rozdělení sfér vlivu. Doufejme, že jedna z demarkačních linií povede přes Čiernou při Čope, a nikoli přes Aš (asi nepůjde o drobné jako Krym, či sankce). Putin se vymaní z nepohodlného čínského manželství a na oplátku se zřekne zasahování do záležitostí ve Východočínském a Jihočínském moři.

A teď přichází na řadu vztah, o němž se zatím nemluvilo, tedy s Čínou. Mají-li být USA zase největší, musí být Čína menší, a mají-li se vytvořit „jobs for America“, musí ubýt „jobs for China“. Toho je možné dosáhnout třeba tak, že bude Čína obviněna z dumpingu – dostane takové podmínky, že je odmítne splnit, na což se odpoví zákazem veškerého čínského dovozu do USA.

Doufejme, že jedna z demarkačních linií povede přes Čiernou při Čope, a nikoli přes Aš

Pokud by to nestačilo, vplují americké bitevní lodě do Východočínského a Jihočínského moře, což nemusí vést k válce, ale k zastavení veškerého čínského vývozu po moři. Proto zřejmě takový zájem Číny o budování hedvábných stezek. Namítne-li expert něco o Světové obchodní organizaci, jsou namístě otázky, co toto uskupení vlastně je a jak se z něho vystupuje. Horší by bylo, kdyby se k Číně přidal Putin, ale ten možná bude v Kyjevě.

A vracíme se ke zdi, kterou si za svoje peníze postaví sami Mexičané. Už je vidíte, jak ji staví? Já ano, a za své. Kolik týdnů nebo měsíců by Mexiko přežilo obchodní zeď na své hranici, aniž by se ocitlo v chaosu?

Caesar přichází. Přejme mu, ať nepotká svého Bruta. Nebo mu ho přejme?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!