Lidovky.cz

Ošklivá bitva o bývalý majetek Setuzy vrcholí

  4:44

Z bývalého potravinářského impéria Setuza, které vlastní Via Chem Group, je vyváděn miliardový majetek bez souhlasu majitele poloviny akcií.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Z bývalého potravinářského impéria Setuza, které vlastní Via Chem Group, je vyváděn miliardový majetek bez souhlasu majitele poloviny akcií, firmy Calpit Consultants Corporation. Jedná se především o společnost STZ Development, která drží hodnotné nemovitosti. Kupujícím je švýcarský komoditní koncern Glencore.

Calpit Consultants Corporation (CCC) navrhla u Městského soudu vydání předběžného opatření k zablokování transferu majetku, jenže soud ho minulý týden zamítl. Takže nemovitosti firmy STZ Development se mohou nerušeně převádět dál. Podivuhodné je, že Glencore majetek kupuje i za cenu vysokého rizika. Firma CCC se totiž nevzdává a odvolala se. Majitel CCC, finančník Miroslav Babej-Kmec, zřejmě stále věří v českou justici.

Glencore dostal upozornění

Via Chem Group je známá firma zejména pro pražské politiky ODS a ČSSD, kteří do jejích nelikvidních dluhopisů prostřednictvím Key Investments investovali stamiliony korun. Oficiálně se neví, kdo Via Chem Group momentálně ovládá, ale podle všeho se jedná o právníka Petra Sisáka. Ten s novináři vůbec nekomunikuje. Za 50procentního akcionáře se však považuje CCC, respektive Babej-Kmec. A podle právníků firmy se od prosince 2009 do dnešního dne nekonala žádná valná hromada Via Chem Group, a tak nemohla rozhodnout ani o prodeji akcií STZ Development. Navíc CCC jakožto akcionář o této majetkové transakci nebyl vůbec informován.

Babej-Kmec podle deníku MF Dnes již dříve podal žalobu na smlouvu se švýcarským Glencorem a už tři roky se soudí o svá práva vůči Via Chem Group. „Považuji to za už několikáté porušení zákona v této kauze,“ řekl Babej-Kmec MF Dnes. „Na neetickém jednání se začal podílet i Glencore, který byl o překážkách převodu majetku informován,“ dodal. Při zmíněné transakci s Glencorem jde také o majetek firem Lisovna Ústí nad Labem (lisovna a plnírna oleje) a Borsay (rafinerie oleje), ale i ochranné známky společnosti Lukana Oil. (Mimochodem dluhopisy firmy Borsay – dříve Sincom Leasing – rovněž nakupovala společnost Key Investments pro městské části Praha 6, 10 a 13.)

CCC se snaží prosadit jako akcionář Via Chem Group a chce pro sebe uhájit podíl v prodávaných společnostech dřív, než veškerý majetek další akcionáři rozprodají

Pokus firmy CCC zablokovat převod majetku byl odsouzen k neúspěchu od začátku, protože byl nekonkrétní a soudci v záležitostech absolutní neplatnosti předběžná opatření obvykle nevydávají. Smyslem ale zřejmě bylo něco jiného: vyrozumět nabyvatele majetku, tedy Glencore, že nenakupuje od oprávněného majitele, neboť může dojít k prohlášení zásadních neplatností předchozích právních úkonů. Je zajímavé, že i přes toto upozornění jede Glencore dál za svým štěstím. Je jasné, že CCC se snaží prosadit jako akcionář Via Chem Group a chce pro sebe uhájit podíl v prodávaných společnostech ústeckého koncernu dřív, než veškerý majetek další akcionáři rozprodají.

Společnost CCC drží čtvrtinový podíl na majetku Via Chem Group a Babej-Kmec jako fyzická osoba také čtvrtinu. Tento finančník tedy vlastní polovinu Via Chem Group. Tuto zdánlivě jasnou věc však komplikuje příběh z nedávné minulosti.

Fiktivní navýšení kapitálu?

Babej-Kmec před několika lety rozhodl, že ze svého celkového 50procentního podílu prodá 25 procent ve Via Chem Group Petru Sisákovi a jeho hlavnímu spojenci Martinu Procházkovi. Problém je v tom, že Babej-Kmec dosud za tento podíl nedostal zaplaceno – údajně bylo dohodnuto 100 milionů korun. Jelikož akcie jsou v listinné podobě, společnost CCC je bez zaplacení nevydala.

Jenže Babej-Kmec za akcie nedostal nic proto, že zbývající akcionáři následně zvýšili kapitál Via Chem Group z vlastních zdrojů ze dvou milionů korun na 252 milionů. Toto zvýšení pak údajně interpretovali jako formu platby za oněch 25 procent. A Babej-Kmec by se teoreticky mohl ještě radovat, že se hodnota jeho zůstatkového čtvrtinového podílu ve Via Chem Group tímto navýšením bohatě znásobila.

Jenže toto navýšení kapitálu se před třemi lety odehrálo bez vydání jediné koruny, jen postoupením a započtením pohledávky ze Sisákovy offshorové společnosti Isaac Investments Group. (Přesný popis transakce lze najít v obchodním rejstříku u Via Chem Group.) Babej-Kmec toto pravděpodobně fiktivní navýšení kapitálu, které náramně připomíná zvýšení základního jmění fotbalové Slavie o hráčské pojistky, samozřejmě neakceptoval a obrátil se na soud.

Podíl na velké nule

O neplatnosti rozhodnutí akcionáře Via Chem Group ze dne 19. listopadu 2008 o zvýšení kapitálu společnosti o 250 milionů korun bude koncem října rozhodovat Vrchní soud v Praze. Žalobce, firma CCC, byl již v první instanci úspěšný. Jelikož se jednalo o navýšení formou započtení pochybné pohledávky, je pravděpodobné, že Babej-Kmecova společnost může u soudu opět uspět. V tomto případě by se potvrdilo, že společnost CCC a Miroslav Babej-Kmec nadále vlastní polovinu akcií Via Chem Group.

Glencore o právní nejistotě kolem vlastnictví Via Chem Group velmi dobře ví, proto je zarážející, že o majetek bývalé Setuzy stále projevuje zájem

Takové rozhodnutí soudu by mělo závažný dopad na probíhající převody majetku jak uvnitř skupiny, tak na společnosti koncernu Glencore. Vlastníci druhé poloviny akcií Via Chem Group by pak museli buď zaplatit společnosti CCC dlužné peníze za 25 procent akcií (zhruba 100 milionů korun plus úroky), nebo si firmu od Babeje-Kmece koupit a další soudní řízení zastavit. V opačném případě by se chystaný a českým antimonopolním úřadem již schválený prodej majetku bývalé Setuzy firmě Glencore zkomplikoval. Je jasné, že Glencore o této právní nejistotě kolem vlastnictví Via Chem Group velmi dobře ví, proto je zarážející, že o majetek bývalé Setuzy stále projevuje zájem. Může totiž přijít o velké peníze – firma dostala upozornění a jen obtížně by argumentovala, že jednala v dobré víře.

Můžeme však spekulovat o jiném scénáři: I kdyby firma CCC koncem října u Vrchního soudu v Praze dosáhla svého práva, žalovaná strana zřejmě bude pokračovat dovoláním, aby celou záležitost oddálila. Majetek bývalé Setuzy se mezitím převede na společnosti koncernu Glencore. U prodeje majetku bývalé Setuzy totiž nejde o měsíce, ale o týdny či dokonce dny. A pokud by soud nejvyšší instance dal firmě CCC a Babej-Kmecovi za pravdu, akcionáři Via Chem Group nakonec mohou uznat jejich podíl na tom, co ve společnosti zůstane, tedy na velké nule.

Co může udělat Glencore? Argumentovat nákupem v dobré víře by asi bylo obtížné. Když se Glencore bude cítit ohrožen, může z bezpečnostních důvodů vše přeprodat nějaké (spřátelené) společnosti, která s tímto švýcarským koncernem nebude nijak spojena a nebude se k němu hlásit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.