Lidovky.cz

Organizátoři velkých hudebních festivalů vzdávají i letošní ročník

Hudební festival Colours of Ostrava foto: informuji.cz

Pořadatelé největších letních hudebních festivalů včetně hradeckého Rock for People, Colours of Ostrava, Sázava festu, pražského Metronome či Brutal Assault v pevnosti Josefov oznámili, že je kvůli pokračující pandemii budou muset o rok odložit. Někteří připravují alternativní programy, aby aspoň částečně „zalepili“ milionové ztráty.
  12:20

Nebyly loni a už nyní je jasné, že se fanoušci mohou přestat těšit i na letošek. Že jsou nuceni kvůli neutichající epidemii termín o další rok odložit, už oznámili pořadatelé největších letních festivalů v tuzemsku včetně hradeckého Rock for People, Colours of Ostrava, Sázava festu, pražského Metronome i jednoho z největších metalových festivalů v Evropě Brutal Assault v pevnosti Josefov. Někteří připravují alternativní programy, aby aspoň částečně „zalepili“ milionové ztráty.

„Druhé zrušení festivalu po sobě znamená ohromné ztráty. Jen za loňský rok šlo o více než 12,5 milionu korun. O kolik půjde letos, bude záležet na hodně faktorech, které zatím nevíme,“ řekl Jiří Sedlák, mluvčí zrušeného Colours of Ostrava, jehož rozpočet se v roce 2019 pohyboval okolo 160 milionů korun. „Nejde ale jen o nás, přesun festivalu se již podruhé negativně dotkne více než šesti tisíc pracujících během festivalu, více než 450 dodavatelů z Ostravska a celého Česka a také téměř 250 stánkařů,“ dodává.

Nemožnost zahraničních interpretů

Na přípravy rozsáhlých festivalů, kam si každý rok před pandemií zakoupily vstupenky desetitisíce fanoušků, by už do léta nezbyl čas. „Do poslední chvíle jsme se upínali k naději, že by letos mohlo dojít k alespoň částečnému uvolnění kulturních akcí. Ta ale zmizela,“ vysvětlil své rozhodnutí ředitel festivalu Rock for People Michal Thomes s tím, že přípravy natolik rozsáhlé akce vyžadují mnoho měsíců. Za zrušení každého ročníku počítá se ztrátami okolo deseti milionů korun.

Kromě nejistoty, jaká protiepidemická opatření a jaké limity pro pořádání kulturních akcí budou v následujících měsících platit, vede organizátory k odložení festivalů i to, že by sem za dané situace nemohli dostat slíbené zahraniční interprety. Aktuálně se proto snaží všechny původní účinkující zajistit na termíny v příštím roce.

Kromě nejistoty, jaká protiepidemická opatření a jaké limity pro pořádání kulturních akcí budou v následujících měsících platit, vede organizátory k odložení festivalů i to, že by sem za dané situace nemohli dostat slíbené zahraniční interprety. Aktuálně se proto snaží všechny původní účinkující zajistit na termíny v příštím roce – jak kvůli fanouškům, jimž v platnosti zůstávají zakoupené vstupenky, tak proto, že umělcům zaplatili tučné zálohy.

„Máme velké množství financí u kapel a nevyžadujeme je zpět. Zároveň fanoušci podpořili festival tím, že si ponechali vstupenky. Je to velká množina, kde jeden podporuje druhého,“ říká Sedlák. „Kromě podpory fanoušků jsme loňský rok mohli přežít také díky pomoci od našich partnerů, sponzorů, města Ostravy, Moravskoslezského kraje či ministerstva kultury,“ dodal.

Některé festivaly se pro letošek snaží najít náhradní řešení. O variantách uvažují také organizátoři festivalu Rock for People, jenž se tradičně koná na rozlehlých pláních hradeckého letiště. „Doufáme, že bude možné pořádat menší akce, takže připravujeme sérii menších festivalů nebo koncertů pod značkou Rock for People v areálu letiště,“ řekl Thomes. „Pokud by ale podmínky nedovolily ani to, připravujeme se také na virtuální variantu festivalu,“ dodal.

Program Covid Kultura

Letošní termíny na jaře zrušil také oblíbený Majáles, jeho pořadatelé však stále věří, že by jim situace mohla víc přát letos na podzim. Místo dubnových a květnových termínů by se tradiční Majálesy v Praze, Brně a Hradci Králové mohly odehrát v září. Organizátoři čekají na vývoj situace a případná opatření, která budou zapracovávat do konceptů akcí. „Jsme připraveni řešit bezpečnost návštěvníků, jež je pro nás klíčová. Uvidíme, jaká budou v daný čas nařízení vlády,“ řekl jeden z organizátorů Majálesu David Peštál.

Ve třetí vlně programu Covid Kultura mohou od 21. dubna do 30. června znovu žádat firmy podnikající v kultuře včetně pořadatelů festivalů o kompenzace za zrušené akce. Jeden žadatel může od ministerstva průmyslu a obchodu dostat dotaci až deset milionů korun, bude-li splňovat podmínky.

I když už se blíží nejzazší termín pro zahájení příprav také pro další letní akce, mnoho z nich zatím s definitivním rozhodnutím vyčkává. „Aktuálně stále čekáme na jasné stanovisko vlády. Čas se ale krátí a budeme se muset rozhodnout, zda festival přesuneme na příští rok, či nikoliv,“ sdělil Matyáš Ožana, jeden z pořádajících členů festivalu Beats for Love, který se má konat začátkem července v Ostravě. Jasno zatím nemá ani festival Hrady CZ.

Řešení pro hromadné kulturní akce v Česku se ještě vzdálilo. Možným východiskem měl být projekt Cesta ze tmy. Tomu ministerstvo zdravotnictví pod vedením Jana Blatného přislíbilo udělení výjimky a první z testovacích koncertů měl v pražské Lucerně proběhnout 23. dubna. Přestože měl být podmínkou pro vstup na akci s maximálně tisícovkou hostů negativní PCR provedený v den konání koncertu a přípravy byly na vrcholu, nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger pilotní projekt zastavil.

Ve třetí vlně programu Covid Kultura mohou od 21. dubna do 30. června znovu žádat firmy podnikající v kultuře včetně pořadatelů festivalů o kompenzace za zrušené akce. Jeden žadatel může od ministerstva průmyslu a obchodu dostat dotaci až deset milionů korun, bude-li splňovat podmínky.

Velká jména bychom do Česka letos nedostali

Dvouletou pauzu si kvůli koronaviru nedobrovolně „dopřeje“ i jeden z největších českých rockových festivalů Rock for People, který se v Česku bez přestávky koná od roku 1995. Aby částečně nahradili desetimilionové ztráty, v létě by chtěli jeho organizátoři v rámci možností odehrát alespoň náhradní program, říká v rozhovoru ředitel festivalu Michal Thomes.

LIDOVÉ NOVINY: Ke zrušení letošního ročníku Rock for People jste se rozhodli asi dva měsíce před plánovaným termínem. Kolik času obvykle přípravy na festival zaberou?

THOMES: Ročník 2021 byl pro nás mimořádný v tom, že už byl přesunutý z roku 2020. A na něm jsme začali pracovat v dubnu 2019. Takže u natolik velkého projektu musíme počítat s přípravami, které zaberou dlouhé měsíce. Do poslední chvíle jsme se upínali k naději, že by mohlo dojít k nějakému uvolnění kulturních akcí. Ta už ale z našeho pohledu zmizela. Možná že šanci ještě mají akce naplánované na srpen nebo září.

Ale protože Rock for People byl plánován na červen, bylo jasné, že nebude moci proběhnout – i vzhledem k tomu, že se začaly rušit další festivaly po Evropě. Zahraniční kapely koncerty většinou jezdí jako navazující šňůru a jen do Česka by nepřiletěly. Dalším důvodem byl nedostatek informací od vlády pro kulturní sférr. Z hlediska plánování bychom to potřebovali vědět v řádu měsíců dopředu. Během několika týdnů nic připravit nejde.

LIDOVÉ NOVINY: Přesunout Rock for People na podzim nebyla možnost?

THOMES: To určitě ne. Z 80 procent spolupracujeme se zahraničními interprety, takže by to nebylo jednoduché. Nepředpokládám, že by se velké kapely vrátily do Evropy už na podzim.

LIDOVÉ NOVINY: Hlavním hostem obou zrušených ročníků měla být americká skupina Green Day. Podaří se všechny interprety včetně nich zajistit na příští rok?

THOMES: To je pro nás momentálně priorita. A i když to nemáme ještě potvrzené, jsme v kontaktu a vypadá to nadějně.

LIDOVÉ NOVINY: V jakých částkách se obvykle pohybuje rozpočet pro festival Rock for People?

THOMES: Na rok 2020 byl rozpočet téměř 85 milionů korun, letošní měl být trochu nižší. Ale ztráty za zrušení budou obrovské, bavíme se asi o deseti milionech korun.

LIDOVÉ NOVINY: Přicházíte kvůli krizi také o sponzory?

THOMES: To se teprve projeví v tom příštím roce. Ale je jasné, že krize zastavuje kromě kulturní sféry také další odvětví, v nichž působí i naši partneři. Ještě nedokážeme odhadnout, jak to bude fungovat. Zatím si netroufám odhadovat, nakolik to tato krize ovlivní.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká úsporná opatření jste dělali?

THOMES: Výrazně jsme zredukovali provoz našeho týmu, vzdali jsme se pražských kanceláří a hodně věcí řešíme jen na dálku. Snažili jsme se co nejvíc snížit provozní náklady.

LIDOVÉ NOVINY: Rozdávali jste výpovědi?

THOMES: Naštěstí jsme se s nikým zcela nerozloučili. Kromě našeho úzkého týmu ale spolupracujeme s mnoha externisty – tam jsme pro toto období museli šíři spolupráce redukovat.

LIDOVÉ NOVINY: V rámci třetího programu Covid Kultura si mohou žádat o státní kompenzace také pořadatelé festivalů. Využijete této možnosti?

THOMES: Ano, v tuto chvíli čekáme na výsledky rámcového řízení na ministerstvu kultury. Snažíme se pro letošek udělat alespoň nějaký alternativní program – i tak by měla být dotace částečně využitelná. Stále ale čekáme, jak rozhodne vláda, tedy co bude a nebude v létě možné.

LIDOVÉ NOVINY: Jak by měl případný alternativní Rock for People vypadat?

THOMES: V tuto chvíli pracujeme s několika možnostmi. Koncem ledna jsme si vyzkoušeli i virtuální variantu festivalu v rámci projektu Rock for People In The Game – a poměrně to sklidilo úspěch. To je tedy možnost pro případ, kdyby nebylo možné dělat víc. Spíše ale doufáme, že budeme moci uspořádat menší akce, takže připravujeme sérii menších festivalů či koncertů pod značkou Rock for People.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.