Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Opustí Američané své základny v Evropě?

Afghánistán

  16:55

Do roku 2015 má Německo opustit minimálně jedna pěší brigáda. Někteří američtí velitelé však naznačují, že se to stane ještě dřív.

Na konci roku 2011 svět se zájmem sledoval odchod většiny americké armády z Iráku. Do roku 2014 se předpokládá její stažení i z Afghánistánu. Je zřejmé, že nejde o pouhá předvolební populistická gesta Obamovy administrativy, nýbrž o nutná opatření v reakci na výrazný deficit způsobený mimo jiné rozhazovačnou obrannou politikou USA. Do roku 2015 má svou německou základnu opustit minimálně jedna pěší brigáda.

Podle amerického armádního časopisu Stars And Stripes však někteří velitelé naznačují, že se to stane ještě dřív a že to je pouhý začátek mnohem většího přesunu ozbrojených sil USA. Tento týden má totiž americký ministr obrany Leon Panetta, jenž je známý úsporami v předchozí funkci šéfa CIA, oznámit plán na snížení rozpočtu svého nového resortu.

Zatímco na konci studené války se na evropských základnách NATO nacházelo až 300 tisíc amerických vojáků, dnes je to méně než 80 tisíc. Zhruba polovinu tvoří pozemní armáda a 25 tisíc letectvo. Zbytek tvoří americká 6. flotila se základnou v Neapoli a 150 členů námořní pěchoty.

V současné době jsou hlavním posláním amerických posádek v Evropě společná cvičení s partnerskými zeměmi, zejména s pobaltskými státy, balkánskými zeměmi, Rumunskem, Ukrajinou a Gruzií. Časopis Stars And Stripes však podotýká, že většinu těchto misí v nedádvné době prováděly k tomu účelu vyslané jednotky přímo z USA, často dokonce rezervisté z americké Národní gardy. V roce 2011 bylo takových „výletů“ 207 v oblasti působnosti Velitelství ozbrojených sil Spojených států amerických pro Evropu (EUCOM).

„Ozbrojené síly USA nejsou v Evropě, aby ji před čímkoliv chránily, ale spíše symbolické,“ uvedl pro časopis Stars And Stripes expert na americko-evropské vztahy Michael Cox z londýnského think tanku Chatham House. Účelem přítomnosti amerických jednotek v Evropě je podle něho spíše vyvolat pocit, že jsou geograficky blízko místům, „kde se něco děje“.

Kromě 80 tisíc amerických vojáků se na základnách v Německu, Velké Británii, Španělsku a Itálii nachází i 130 tisíc členů rodin, které je na jejich misích doprovázejí. „Zatímco se provádějí tvrdá fiskální opatření a vyvažujeme své schopnosti a kapacity, americké síly v Evropě zůstávají mostem mezi USA a největší světovou ekonomikou,“ sdělil časopisu Stars And Stripes o Evropské unii major Rayn Donald, mluvčí EUCOM. Pokud se totiž ke stahujícím se vojákům připočtou i jejich rodiny, tato výrazná migrace by mohla negativně ovlivnit minimálně lokální ekonomiky v blízkosti amerických základen v Evropě.

Podle generála ve výslužbě Charlese Walda by bylo realistické snížit počet amerických vojáků na 30 až 50 tisíc, aniž by USA vyvolaly dojem, že na Evropu zapomínají. Bez výrazné vojenské přítomnosti v Evropě by však dle něho nebylo možné provádět podobné operace, jaké se loni uskutečnily v Libyi.

Kam se americké jednotky přesunou? Vrásky na čele teď USA kromě Íránu a rozbouřené severní Afriky dělá i Čína, jež výrazně vojensky posiluje v Tichém oceánu.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...