Lidovky.cz

Oprava dezinformace: Možná se zpomalí tempo globálního oteplování

USA

  11:19

Na emisích oxidu uhličitého v nejbližším budoucnu nesmírně záleží. V ovzduší je ho dnes takový přebytek, že se bude oteplovat ještě dlouho.

Nejnápadnějším projevem globálního klimatického rozvratu jsou vlny veder, sucha, požárů, kůrovcových kalamit, a naopak extrémních dešťových či sněhových srážek i silných větrů. foto: © ReutersČeská pozice

Nedávným příkladem dezinformační kampaně je použití špatně ukončené tiskové zprávy skupiny solárních astronomů v USA. Zajímavou informaci, že by za deset patnáct let mohlo zůstat Slunce klidné, podobně jako je tomu v takzvaných minimech sluneční činnosti – nedávné, až pětileté, nyní odeznívá –, završili zmínkou, že by to mělo vliv na různé věci včetně klimatu.

Senzační spekulace

Stačilo přidat větu, že v případě klimatu by se tím o trochu zpomalilo tempo oteplování, což je onen vliv. To však neučinili, čímž otevřeli prostor senzačním spekulacím, že se začne ochlazovat a bude stejná zima jako na severní polokouli od 16. do 19. století. A že si proto s nějakými emisemi nemusíme lámat hlavu. Takové nesmysly se objevily v médiích v celém světě. Ta od sebe leckdy opisují, místo aby použila jen původní tiskovou zprávu a na její interpretaci se zeptala autorit v daném oboru. Dementi solárních astronomů, že nic takového z jejich práce nevyplývá, dopad dezinformace už napravit nedokáže. Navíc bylo také chybně formulované.

Tiskové zprávy je třeba psát pořádně, zejména když se týkají věcí, které spoustu lidí zajímají a na nichž značně záleží. Na emisích oxidu uhličitého v nejbližších pěti, deseti, třiceti letech nesmírně záleží. Nepůjde je nijak odčinit. A připomíná to i Stockholmské memorandum nositelů Nobelových cen zveřejněné před měsícem.

Země se však rychle mění vlivem skleníkových plynů, které jsme přidali do ovzduší. Natolik, že to až zaráží. Kvůli tomu začínají selhávat ekosystémové služby, jež jsme několik tisíc let využívali. Jsme však teprve na začátku této změny. V ovzduší je totiž už dnes takový přebytek oxidu uhličitého, že se bude oteplovat ještě dlouho. Jak rychle a dlouho záleží na tom, kolik skleníkových plynů vypustíme. A také na tom, kolik se jich uvolní z rozmrzajících arktických půd a z lesů zanikajících teplem a suchem.

Klimatický rozvrat

Pojem „globální oteplování“ je fyzikálně přesný. Globální průměr odchylek od teplot v dřívějších dobách měřených na spoustě co nejlépe vybraných stanic na světě rychle roste. Za 30 let se zvýšil o půl stupně. Jedním číslem se tak popisuje změna stavu Země. Tento parametr však nevypovídá, že se mění i mnoho dalších věcí. Pojem „změna klimatu“ to také nevystihuje. A navíc nenaznačuje, že planetu mění lidé. Až termín „globální klimatický rozvrat“ částečně vystihuje, o co jde.

Země se rychle mění vlivem skleníkových plynů, které jsme přidali do ovzduší. Natolik, že to až zaráží.

Nenapovídá však, že se rozvrat týká i oceánů. K jejich rostoucímu znečištění chemikáliemi z řek a k devastujícímu rybolovu se totiž přidává úbytek kyslíku ve vodě vlivem teplejší vody, která navíc poškozuje korály, a také okyselování, protože oceány odebírají část přetlaku oxidu uhličitého, jejž jsme přidali do ovzduší. Sice tím zpomalují oteplování, ale zato se okyselují desetkrát rychleji než v geologické minulosti.

Nejnápadnějším projevem globálního klimatického rozvratu jsou vlny veder, sucha, požárů, kůrovcových kalamit, a naopak extrémních dešťových či sněhových srážek i silných větrů. Ty devastují zdroje potravin i lidská sídla. Místní lidé přicházejí o úrodu, z níž žijí, a rostou i ceny na světových trzích. V zemích, jež potraviny dovážejí, to vede k lidovým bouřím a pádům režimů. Může to vést k úplnému rozvratu států obdobně jako v Somálsku.

Profesionální popírači

Není příjemné se o takových věcech dozvídat. Je to nepohodlná pravda, jak zní přesný překlad názvu filmu s Alem Gorem. Za pět let od jeho uvedení se toho mnoho stalo a velmi vzrostl nápor popíračů. I o tom si lze přečíst v nejnovějším Gorově článku.

Spousta lidí přitom vítá každou fámu, že se vědci spletli, že se nic neděje nebo že se vše samo obrátí k lepšímu. Mnoho lidí také takové fámy vytváří a média je ráda přebírají nebo sama produkují.

Existuje známá, stálá skupina profesionálních popíračů – i v Česku. Ti skalní opakují, že oteplování je vymyšlené. Jiní – aby vypadali důvěryhodněji, sice všechna pozorování nezpochybňují, ale tvrdí, že lidé na oteplování nemají vliv. Další pak soudí, že se s tím nedá nic dělat a že by bylo omylem nějak reagovat. Společně obhajují dosavadní růst spotřeby, plýtvání, zkrátka „business-as-usual“.

Chlácholí nás, že nemusíme nic měnit ani se o nic se starat. Stačí dělat to, co dosud. Jsou to lidé stojící na ramenou obřího fosilního průmyslu, který ovládá svět. Jiní přizvukují z hlouposti a pohodlnosti. Společně tvoří sílu, která – pokud nebude poražena – způsobí, že další generace dostanou Zemi v nenávratně poničeném stavu. Mnohem horším, než by dostat mohli, kdybychom se odteď a už pořád dostatečně snažili.

Graf

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.