Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Olomoucká medicína buduje centra, která utrápí rakovinu

Evropa

  7:18

Univerzita Palackého získala z EU přes 1,5 miliardy korun. Starostí vědců je však plánované zvýšení DPH, které prodraží nákupy přístrojů.

Dva poklepané kameny vědeckých ústavů, které mají posílit lékařskou vědu v ČR. foto: © Univerzita PalackéhoČeská pozice

V areálu Fakultní nemocnice Olomouc byly slavnostně položeny základní kameny dvou nových budov – Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) a dostavby Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univezity Palackého (UP). „Vedení univerzity od obou projektů očekává, že spustí rozvoj lékařských věd v Olomouci v oblasti vzdělávání, základního a aplikovaného výzkumu. Výzkum se posune o úroveň výš,“ řekl rektor Miroslav Mašláň.

Pro Olomouc je injekce takřka dvou miliard z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který administruje ministerstvo školství, významným milníkem. Vznikající ÚMTM, jenž se bude mimo jiné zabývat vývojem léků proti rakovině, je jedním z nejvýraznějších projektů medicínského výzkumu v Česku. Jak již ČESKÁ POZICE informovala, v centru bude pracovat i nejcitovanější český vědec – profesor Jiří Bártek z institutu v Kodani, jenž má 27 tisíc citací.

„Úkolem mé laboratoře bude na základě molekulárně genetických a biologických analýz lidských nádorových buněk identifikovat procesy nebo molekuly, jejichž zásah by mohl nádorový růst zpomalit nebo zastavit, a přitom co nejméně zasáhnout funkci zdravých orgánů nemocného,“ řekl ČESKÉ POZICI Bártek. Ředitelem ÚMTM se stal přední odborník v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie v České republice, docent Marián Hajdúch s řadou patentů.

K výborné vědě je však třeba i výborného zázemí. „SaRizikem pro realizaci projektu je prý navrhované zvýšení DPHmotná stavba ústavu představuje investici ve výši okolo 200 milionů korun. Dvakrát tolik, téměř půl miliardy korun, půjde na přístrojové vybavení našich laboratoří. Je potěšitelné, že již v prvním roce formální existence ústavu jeho vědečtí pracovníci vyprodukovali řadu špičkových publikací a několik patentů,“ říká Hajdúch. Současně však dodává, že rizikem pro realizaci projektu je momentální návrh změny DPH, který prodraží nákupy přístrojového vybavení i běžného materiálu. Toto navýšení totiž bude zřejmě vyšší než úspory získané ve veřejných soutěžích.

Zhotovitelem obou staveb je olomoucká stavební společnost GEMO; architektonický záměr vypracovalo studio atelier-r. Celková výše dotace prvního projektu činí 884 milionů korun a na stavbu druhého půjde 798 milionů. Oba projekty Lékařské fakulty UP jsou součástí integrovaného plánu rozvoje města Atraktivní a konkurenceschopná Olomouc.