Lidovky.cz

Oliver Stone: Cynický provokatér nebo naiva?

USA

  22:03

Slavný americký režisér chce posílit vliv Ruska, Číny a Íránu. V samém zápalu pro historický revizionismus si však už zjevně nevidí do úst.

foto: © ReutersČeská pozice

Americký režisér Oliver Stone vzbudil na filmovém festivalu v Karlových Varech rozruch ostrou kritikou politiky USA a přáním posílit vliv Ruska, Číny a Íránu. Záminkou k politické přednášce bylo promítání jeho dokumentu Nevyřčené dějiny Spojených států. „Je to příběh země, která po druhé světové válce ztratila nevinnost a stala se posedlá národní bezpečností,“ popisuje Stone, podle něhož jsou USA od roku 1945 postižené paranoiou.

Situace se prý ještě zhoršila s pádem sovětského bloku. „Po roce 1989 jsme se rychle stali jedinou velmocí a stal se z nás globální bezpečnostní stát. (…) Každá země má strach z USA, a tak by to být nemělo. V padesátých letech by se to nestalo, SSSR byl ochoten se USA postavit,” stýskal si syn burzovního makléře po nejvypjatějším období boje proti třídnímu nepříteli.

Krajně levicové sympatie Olivera Stonea nejsou nic nového. Jeho historické snímky JFK či Nixon podsouvají atentát na prezidenta Johna F. Kennedyho konspiraci antikomunistických kubánských exulantů, amerického vojenskoprůmyslového komplexu a tajné služby CIA. V posledním desetiletí pak Stone natočil hned dva oslavné dokumenty o Fidelu Castrovi a jeden o novější generaci latinskoamerických socialistických vůdců v čele s Hugo Chávezem.Oliver Stone je zhnusen z toho, jak se prý v USA vyučují a překrucují dějiny. Proto nabízí svou verzi.

Zlatá sovětská propaganda 

„Nenatočil jsem to, protože jsem ideolog, ale protože jsem vypravěč,“ říká o dokumentu Nevyřčené dějiny Spojených států s tím, že je zhnusen z toho, jak se prý v USA vyučují a překrucují dějiny.

„Američany Vietnam vůbec nezajímá, nikdy se za něj neomluvili,“ připomíná válečný konflikt, kam se přihlásil jako dobrovolník do frontové linie a kde byl celkem čtyřikrát vyznamenán. Neochota Washingtonu omlouvat se za to, že 60 tisíc Američanů položilo život ve snaze uhájit Jižní Vietnam před komunistickým záborem, ovšem možná souvisí s tím, jaký je dnes rozdíl mezi životem v Severní a v Jižní Koreji, za jejíž svobodu krváceli Američané o dekádu dřív z obdobných pohnutek.

„Co vy jste kdysi zažívali ze strany sovětského tisku, není vůbec nic proti propagandě, jaká se děje ve Spojených státech,“ prohlašuje Stone a ukázal, že si v samém zápalu pro historický revizionismus už zjevně nevidí do úst. Vzápětí totiž bezelstně dodává: „Nevyřčené dějiny Spojených států už se vysílaly v kabelové televizi v USA, v Británii, Izraeli atd. Jezdili jsme s nimi po školách, knihovnách, hodně jsme o tom seriálu mluvili,” popsal Stone situaci podvratného západního filmaře zcela nepodobnou údělu kolegů, kteří se kdysi za železnou oponou odklonili od stranické linie.

Stoneovi patrně uniká ironie toho, že o ráně, kterou svým historicky revizionistickým projektem údajně uštědřil americké propagandě, spiklenecky rozpráví na ruském státním kanále Russia Today, zatímco prokremelští poslanci prosazují trest odnětí svobody v délce až pěti let za bádání o druhé světové válce, jež by se neshodovalo s oficiální interpretací velebící Stalina.

Usámův útok na Bastilu

Povalení newyorských „dvojčat“ připodobnil k pádu Bastily z roku 1789 s tím, že tentokrát jde o výzvu k revoluci proti globalizaciŽe je Stone schopný své vypravěčství nadřadit ideologii, dokázal ve svém zatím posledním „prezidentském“ snímku W. z roku 2008, kde až překvapivě shovívavě vykreslil jím obyčejně démonizovaného George W. Bushe. Mnohem větší rozpaky však o dva roky dříve vyvolala zpráva, že to bude právě Oliver Stone, kdo se jako první chopí hollywoodského ztvárnění útoku na World Trade Center.

Několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001 totiž Stone pochvalně přirovnal bin Ládinovy džihádisty k radikálním francouzským osvícencům 18. století. Povalení newyorských „dvojčat“ připodobnil k pádu Bastily z roku 1789 s tím, že tentokrát jde o výzvu k revoluci proti globalizaci.

„Tento útok byl čirým chaosem a chaos je energie. Všechny přelomové změny byly započaty osobami nebo událostmi, které byly zpočátku špatně pochopeny,“ teoretizoval tehdy na newyorském filmovém sympoziu o netušeném příslibu militantního islámského extremismu.

Stoneovo vzhlížení k al-Kájdě bylo příliš i pro levicově liberálního publicistu Christophera Hitchense, který léta horoval proti americkému studenoválečnému potírání marxisticko-leninských hnutí v rozvojovém světě, ale jedním dechem varoval před hrozbou „islámofašismu“. Hitchens ponechal stranou, zda je Stone naiva či cynický provokatér: „Ten člověk je morální a intelektuální kretén.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.