Lidovky.cz

OKD očekává zisk i letos. Záleží však na Číně

  14:21
Důlní společnost očekává po loňském zisku i letos kladný výsledek hospodaření. To je dobrá zpráva pro všech 9,5 tisíce zaměstnanců, včetně dodavatelských firem. Vše se ale odvíjí od ceny černého uhlí a na jeho globální cenu má velký vliv Čína, jíž patří až poloviční podíl na světové spotřebě.
Důl Paskov - ilustrační foto.

Důl Paskov - ilustrační foto. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Těžební společnost OKD hodlá letos zopakovat loňský kladný hospodářský výsledek. V roce 2017 vydělaly doly podle zatím neauditovaných čísel tři miliardy korun a také letošní hospodaření by mělo skončit v plusu, byť už zřejmě menším než loni, kdy firma uzavřela důl Paskov.

„Společnost OKD v letošním roce plánuje celkovou výrobu asi pěti milionů tun černého uhlí. Je mírně nižší než v roce 2017, protože logicky nezahrnuje produkci z utlumeného dolu. Proto i v roce 2018 očekáváme ziskové hospodaření,“ uvedl pro LN mluvčí podniku Ivo Čelechovský. Za předchozí čtyři roky přitom společnost prodělala v souhrnu více než 40 miliard korun.

Pokud se ceny udrží

Na optimističtějších číslech se teď podepisují vyšší světové ceny uhlí. Jejich další růst je už ale nejistý. „Cena je samozřejmě rozhodující faktor, který ovlivní OKD. Její příznivý vývoj v loňském roce firmě výrazně pomohl, koksovatelné i energetické uhlí se drželo na vysoké úrovni. Jak tomu bude dál, záleží na největších světových těžařích, zejména Číně, do jaké míry budou v produkci pokračovat,“ uvedl hlavní analytik Patrie Direct Tomáš Sýkora.

Čína, která patří k největším exportérům, ale i dovozcům černého uhlí, a jíž náleží až poloviční podíl na světové spotřebě, uzavírá řadu neekologických a nejméně efektivních dolů. A má tedy na globální cenu podstatný vliv.

Čína, která patří k největším exportérům, ale i dovozcům černého uhlí, a jíž náleží až poloviční podíl na světové spotřebě, uzavírá řadu neekologických a nejméně efektivních dolů. A má tedy na globální cenu podstatný vliv. Pokud se letos ceny udrží na nynější úrovni, tedy kolem 60 dolarů za tunu, mají OKD podle Sýkory šanci na kladný hospodářský výsledek i v tomto roce.

To je dobrá zpráva i pro všech 9,5 tisíce zaměstnanců – včetně externích dodavatelských firem. Firma loni ukončila těžbu v dole Paskov, část zaměstnanců přešla do jiných provozů, přesto ale OKD složitě shánějí nové pracovníky, potřebují jich nabrat 280.

Zpět v náručí státu

Od dubna společnost funguje ve vlastnictví státu. Za 80 milionů korun ji koupila státní společnost Prisko bez miliardových pohledávek i dluhů, které poslaly původní firmu do insolvence. Těmi je nadále zatížen původní podnik – nyní Správa pohledávek OKD. Dnešní doly, pojmenované na krátko jako OKD Nástupnická, převzaly zaměstnance, těžbu a prakticky veškerá aktiva.

Reorganizační plán počítá s postupným útlumem těžby ve zbývajících dolech do roku 2023, ale mluvčí Čelechovský připomíná, že Prisko jako nový majitel akcií může „přehodnotit provozní priority firmy“.

Reorganizační plán počítá s postupným útlumem těžby ve zbývajících dolech do roku 2023, ale mluvčí Čelechovský připomíná, že Prisko jako nový majitel akcií může „přehodnotit provozní priority firmy a v případě potřeby je revidovat v přímé vazbě na aktuální situaci v těžebním průmyslu“. Nicméně v současné době, tedy krátce po vstupu Priska do OKD, o uzavření žádného z dolů nebylo rozhodnuto.

OKD postupně sníží objem těžby na čtyři a pak na dva miliony tun ročně. Utlumování dolů vyjde na 4,9 miliardy korun a bude se platit z rezerv, které nyní firma vytváří. Útlum by měl být pozvolný, v roce 2023 by měl být podle původních předpokladů uzavřen poslední důl a další tři roky by měla ještě probíhat likvidace.

Bakalovo dědictví

Původní OKD, dnes tedy pod názvem Správa pohledávek OKD, na sebe v květnu 2016, kdy firmu po předchozím majiteli NWR ovládalo uskupení investičních společností Ad Hoc Group, podaly insolvenční návrh. Tím začal složitý proces hledání cesty z krize a miliardových dluhů.

Přechod fungující části OKD do rukou státu a odklonění dluhů a vymáhaných pohledávek do akciovky Správa pohledávek OKD znamená záchranu tisíců pracovních míst a výhodu při postupném utlumování provozu dolů.

Insolvenční správce Lee Louda podle serveru iDNES.cz vymáhá po NWR více než 65 miliard korun, z nichž by přes 24,5 miliardy měl zaplatit bývalý spolumajitel Zdeněk Bakala. Tato škoda měla vzniknout „v souvislosti s neoprávněným rozhodnutím o rozdělení a výplatách zisku a ostatních kapitálových fondů“ v letech 2006 až 2011. Zjednodušeně řečeno, tehdejší vlastníci OKD si brali z důlní firmy tučné dividendy, ale dolům nezůstával z tehdejšího zisku dostatek prostředků na „horší časy“.

Přechod fungující části OKD do rukou státu a odklonění dluhů a vymáhaných pohledávek do akciovky Správa pohledávek OKD znamená záchranu tisíců pracovních míst a výhodu při postupném utlumování provozu dolů. Stát s minimálními náklady zabránil krizi v sociálně znevýhodněném regionu Moravskoslezského kraje.

Pro věřitele OKD však toto podle některých názorů „znárodnění“ může znamenat menší naději na uspokojení pohledávek, které zůstaly v „mrtvé“ společnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.