Lidovky.cz

Okamura smáznul Charouze: Pro mě jste člověk, co okradl mou zemi

  17:14

Tomio Okamura se na svém blogu na iDnes.cz svérázným způsobem omluvil Antonínu Charouzovi za „nelichotivá slova“ o jeho osobě.

Podnikatel zejména v cestovním ruchu Tomio Okamura publikoval 18. října na svém blogu na iDnes.cz příspěvek „Vážení spoluobčané, naštvěte se!“ Rozebírá v něm, proč za stupňující se rozhořčení lidí nad současným stavem společnosti může dle něho odpovědnost.

„Problém dneška i minulosti je stále v tom, že za zlo jedněch, pyká slušnější většina. (...) talentovaným a kvalitním lidem se hází klacky pod nohy, protože ohrožují ty neschopné, přesněji všehoschopné. Miliardáři mají nižší daně než střední třída. A proč? Protože slevu mohou zaplatit. Co asi může nabídnout ministru financí kominík nebo prodavačka ze supermarketu? To páni Bakala, Roman, Charouz už vědí, že miliardy nejsou zadarmo,“ napsal Okamura v prvním odstavci.

Ve středu 9. listopadu publikoval moravsko-japonský podnikatel na svém blogu příspěvek „Okamurova omluva ,Králi tunelářů‘“. Začíná slovy: „Antonín Charouz mi zaslal dopis, kde žádá veřejnou omluvu a vyhrožuje mi za to, že jsem ho jmenoval ve svém minulém blogu v nelichotivé souvislosti. (...) že Vás prý označuji za ,neschopného, přesněji všehoschopného miliardáře, který ví, že miliardy nejsou zadarmo‘ a tím ,zároveň čtenářům nepokrytě podsouvám, že za blíže nespecifikovanou úplatu adresovanou orgánům výkonné moci můžete dosáhnout nějakého (zde daňového) zvýhodnění‘.“

Svérázná omluva

Následuje svérázná omluva: „A ze srdce se Vám omlouvám – člověk jako Vy skutečně nepatří mezi v textu uvedené osoby. Člověk přezdívaný ,král tunelářů‘ by bezesporu zasloužil nejen samostatný text, ale řekl bych, že nejlépe samostatný trestní spis. Tím se lišíte minimálně třeba od pana Bakaly. Exředitel ČEZu pan Roman svůj spis už zřejmě má.“

Poté Okamura cituje z Wikipedie a Respektu, kterak – ve zkratce – si Antonín Charouz na svůj Holding napůjčoval od někdejší Investiční a poštovní banky (IPB) celkem 7,5 miliardy, po krachu IPB a převodu dluhů do ČSOB zaplatil Charouz Holding jen 1,5 miliardy a zbylých šest miliard přešlo do České konsolidační agentury, z níž je za necelých 600 milionů odkoupila neznámá společnost ACT Investment spojovaná s Charouzem...

„Vzhledem k tomu, že tyto informace jste veřejně ani Vy nerozporoval, z výše uvedeného plyne, že zhruba 5 miliard korun za Vás zaplatili daňoví poplatníci. (...) Je pozoruhodností této země, že člověk jako Vy nedře ve vězeňském kamenolomu a nikdo mu dodnes nezabavil veškerý možný majetek. (...) Je neskutečné, že dokonce máte žaludek chtít, aby se Vám kdokoli omlouval,“ nešetří Charouze Okamura a přihazuje:

  • „Půjčil jste si několik miliard a ty jste nevrátil.“
  • „Zatímco Vy jste bohatl, naše země chudla.“
  • „Stále dlužíte mně a všem lidem, na které se okolo sebe podíváte, protože Vaše dluhy jsme platili my, prostí občané.“
  • „Pro mě jste člověk, co okradl mou zemi.“
  • „Omlouvám se, měl jsem to o Vás napsat hned.“
  • „Ale pravda, otázka nestojí jenom, kdo všechno kradl, ale také kdo vám to dovolil.“

Tomio Okamura má kuráž. A určitě pravdu, když na závěr říká: „Věci, lidi i činy bychom vždy měli jmenovat pravým jménem. To je první krok k tomu se zlodějnami skoncovat.“ Pokud Okamura skutečně časem zamíří do politiky, byť to momentálně stále popírá (naposledy se objevily spekulace o jeho možné kandidatuře za KDU-ČSL), určitě by s ním spousta voličů souhlasila. Horší už by to bylo s jeho případným angažmá v jakékoli existující straně. Rozhodně v jakékoli z těch, které se v minulých volebních obdobích podílely na řízení této země. Tam by lpění na důsledném „jmenování věcí pravým jménem“ bylo pro Okamuru spíše hendikepem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.