Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Odvolání Radka Šnábla: Hájí ministr Fischer zájmy státu?

  22:12

Způsob, jakým proběhlo odvolání Radka Šnábla a tří referentek v jeho odboru, rozhodně nenaznačuje, že by Jan Fischer hájil zájmy státu. 

Radka Šnábla, který měl na ministerstvu financí na starost arbitráže, odvolal ministr v pátek 16. srpna. foto: © ČTKČeská pozice

Ministerstvo financí pod vedením Jana Fischera rozprášilo tým lidí, kteří chystali všechny podklady pro spor mezi státem a provozovateli solárních elektráren. Je to asi stejně důmyslné rozhodnutí, jako uprostřed tankové bitvy postřílet vlastní generály, pro jistotu spálit mapové podklady a vyhodit do vzduchu vlastní sklad munice. Jistě, i po takovém kroku se bitva ještě dá vyhrát. Ale proč by někdo takový krok podnikal?

Připomeňme, že investoři do fotovoltaiky vedou s Českem arbitráž, ve které jde o zhruba 2,5 miliardy korun. Nelíbí se jim, že je bývalá vláda Petra Nečase zdanila speciálním odvodem, jehož smyslem bylo fakticky snížit zisky investorů do solárních panelů a vrátit část těchto peněz do státní kasy. Investoři tvrdí, že šlo o krok v rozporu se smlouvami o ochraně investic.

Oblíbená díra v zákoně

Jak to bylo a kdo má vinu, budou muset rozhodnout až soudy. Nicméně člověk by čekal, že zastupuje-li někdo stát, bude dělat vše pro to, aby stát v tomto sporu uspěl a aby daňoví poplatníci zaplatili co nejméně, ideálně nic. Způsob, jakým byl odvolán Radek Šnábl, mezi takové kroky rozhodně nepatří. A stejně tak mezi ně nepatří likvidace tří jeho podřízených.

Zmíněné tři úřednice se dozvěděly, že je tu překážka na straně zaměstnavatele, která potrvá až do konce tohoto měsíce. Prakticky je to s největší pravděpodobností vyhazov na hodinu. Ve státní správě se totiž tento postup těší nemalé oblibě. Problémový úředník je z důvodu překážky poslán domů. Poté se nepatrně upraví organizační struktura úřadu, jejímž předmětem je zrušení místa příslušného úředníka. A jakmile skončí překážka na straně zaměstnavatele, úředník je propuštěn z důvodu organizačních změn. Je to elegantní díra v zákoně, o které úřady velmi dobře vědí (aby ne, vždyť ten zákon napsaly).

Jestliže je pravda, co říká Radek Šnábl, tedy že všechny strategie nosí v hlavě, budou to mít jeho nástupci hodně těžké

Nechceme se pouštět do spekulací o nenahraditelnosti Radka Šnábla či jeho podřízených nebo hodnotit jejich práci. Nicméně šlo o klíčové lidi ve výše popsaném sporu. Jistě, i na takovém postu lze vyměnit personální obsazení, je to nepochybně právo každého nadřízeného, ale mělo by jít o dlouhodobější proces, při kterém se agenda řádně předá nástupcům. Jan Fischer se s něčím takovým podle všeho obtěžovat nemíní. A jestliže je pravda, co v rozhovoru říká Radek Šnábl, tedy že všechny strategie nosí v hlavě, budou to mít jeho nástupci hodně těžké.

Informace o odvolání Radka Šnábla a jeho týmu i rozhovor s ním si můžete přečíst pod titulkem: Fischer odvolal Radka Šnábla, klíčového odborníka na arbitráže.

Fotovoltaický malér reloaded

Zajímavé je, že kvůli fotovoltaice už byl Jan Fischer, respektive jeho vláda, jednou kritizován. Šlo o to, že v době jeho vlády byl schválen zákon, který umožnil rychlejší snižování výkupní ceny elektřiny. To sice skutečně uvolnilo ruce Energetickému regulačnímu úřadu, který následně mohl snižovat cenu výrazně více, než do té doby zákon umožňoval, a snížit tím atraktivnost investice do fotovoltaiky. Jenže změna přišla pozdě – Energetický regulační úřad tuto možnost získal až od roku 2011, což už bylo dávno pozdě. Hlavní solární boom Česko zažilo v roce 2010, přičemž skutečně úderná opatření, jako třeba zmíněnou spornou daň, Česko přijalo až v době vlády Petra Nečase.

V roce 2010 se za Fischerova vládnutí hodně mluvilo o tom, že kdyby se výkupní ceny snížily rovnou, bylo by tu velké riziko arbitráží. Ale úřednické vládě se nijak zvlášť nedá vyčítat, že do něčeho tak riskantního nešla. Je nicméně otázkou, proč se do podobně riskantního kroku pustil Jan Fischer tentokrát, když je zase v úřednické vládě, byť jako ministr. A jako bonus je ministrem bez důvěry a v demisi.

Jinými slovy, první kritickou chvíli s fotovoltaikou v roce 2010 Jan Fischer přežil bez větší úhony. Jestli se čistka, která v pátek proběhla na ministerstvu financí, projeví neúspěchem České republiky ve sporu s provozovateli fotovoltaických elektráren, bude za to spoluodpovědný právě Jan Fischer. Pokud to tak dopadne, měla by se veřejnost mít na pozoru, v které funkci se tento řadou otazníků opředený kariérista objeví příště.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.