Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Odstartoval projekt WANTED. Chyťte korupčníka, získáte milion!

  14:35

U příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci ocenil protikorupční fond finančním darem odvážnou úřednici ze znojemské radnice.

V den boje proti korupci vyhlásil NFPK nový projekt s názvem WANTED. foto: © NFPKČeská pozice

„Tato společnost potřebuje radikální změnu. K tomu potřebujeme lidi, kteří jsou pro ostatní vzorem. Kteří mají odvahu a za svým názorem si poté stojí. Jako nadační fond je nám velkým potěšením, že takové lidi můžeme odměnit. My ostatní musíme také hledat odvahu a ochotu nést osobní zodpovědnost. Nesmíme se bát vystoupit proti špatnostem a nebát se korupčnických pijavic,“ uvedl s typickou rázností Karel Janeček páteční akci Nadačního fondu proti korupci (NFPK). Fond odměnil znojemskou úřednici a zároveň odstartoval nový projekt WANTED.

Slavnostní setkání uspořádal fond u příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci. Finanční odměnu v hodnotě 300 000 korun předali zástupci fondu Renatě Horákové, úřednici, která upozornila na korupční jednání na znojemské radnici. „To, že vedení radnice paní Horákovou za její odvážné jednání sesadilo na nižší pozici a následně propustilo pro nadbytečnost, je příznačné. Lidé jako Renata Horáková ale nejsou ani náhodou nadbyteční, tahle společnost je potřebuje jako sůl. Nadbyteční jsou naopak korupčníci, ti si zaslouží nejen výpověď,“ řekl předseda správní rady NFPK Janeček.

Vyhazov z práce, pomluvy a despekt

Horáková se stala třetím whistleblowerem (oznamovatel korupce), kterého NFPK za protikorupční počin finančně odměnil. Prvním byl Libor Michálek a druhým Ondřej Závodský (viz dále). „Důležité je nebát se. Jsou dva důvody, proč lidé korupci neoznámí. Prvním je strach a druhým to, že nevěříte, že vystoupení proti korupci má nějaký smysl. Proto chci poděkovat protikorupčnímu fondu, který se rozhodl oceňovat ty, kteří na korupci upozornili,“ řekl v den boje proti korupci Michálek.

Společný motivem v příbězích fondem oceněných oznamovatelů je skutečnost, že jejich upozornění na korupci vždy vedlo ke společenské perzekuci, ztrátě pracovního místa a také anonymním výhružkám.

  • Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 na korupční jednání ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Fond disponoval miliardami korun a hledal „vhodného“ adepta na uložení těchto finančních prostředků. Podle policie se poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig pokoušel zajistit peníze pro ODS výměnou za uložení finančních prostředků SFŽP v Komerční bance. Michálek poté pořídil několik tajných nahrávek Knetiga a Drobila. Události vyústily v to, že Drobil Michálka odvolal z funkce a později na ministerský post sám rezignoval. Velmi ostře se do Michálka za jeho počin navezl vicekancléř prezidenta Klause Petr Hájek či bývalý ředitel Národní galerie Milan Knižák. Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu zastavil trestní stíhání Knetiga.
  • Ondřej Závodský byl od roku 2005 vedoucím právního oddělení v Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZSMV). Opakovaně upozorňoval na podezřelé smlouvy a v září 2010 byl sesazen na pozici řadového referenta. Důkazy poté zaslal ministru vnitra Radku Johnovi (Věci veřejné), který mu však neodpovídal a neuspěl ani na policii. Závodskému bylo opakovaně vyhrožováno. Jeho aktivity ale nakonec přispěly k tomu, že byl proveden na ministerstvu audit, který v ZSMV například odhalil řadu pochybných výběrových řízení. Poté padlo několik trestních oznámení.
  • Renata Horáková nastoupila na znojemskou radnici v roce 2007 na post vedoucí majetkového odboru. Odmítla podepsat pro Znojmo řadu nevýhodných transakcí. Přitom na ni nevybíravě tlačil její nadřízený, tajemník městského úřadu Vladimír Krejčíř. Na návrh starosty města Petra Nezvedy (ODS) byla poté Horáková bez udání důvodu odvolána z funkce. Na Krejčíře podala trestní oznámení a tajemník úřadu byl v září 2010 zatčen a dva měsíce strávil ve vazbě. Horáková poté pracovala v archivu na odboru výstavby. Po svém propuštění se Krejčíř spojil s novým znojemským místostarostou Zbyňkem Kaššaiem (ČSSD) a Horákovou z radnice nadobro vyštvali (propuštěna byla pro nadbytečnost). Kromě Horákové byli propuštěni další tři lidé, kteří navázali spolupráci s policií ve vyšetřování na znojemské radnici. Vladimír Krejčíř a spolu s ním dalších sedm lidí bylo obviněno.             
Chyť korupčníka a dostaneš milion

V den boje proti korupci vyhlásil NFPK start avizovaného projektu s názvem WANTED. „Jeden milion korun českých dá Nadační fond proti korupci tomu, kdo odhalí korupci významného ekonomického rozsahu nebo zvláště zavrženíhodné korupční jednání,“ oznámili představitelé protikorupčního fondu. Podmínkou je podat takové trestní oznámení, které povede k odsouzení korupčníka.

Milionovou odměnu považuje NFPK za podporu odvážných a slušných lidí v České republice. Odměna prý bude předána den poté, kdy odsuzující rozsudek nabude právní moci. Projekt se netýká trestních oznámení podaných v minulosti, ale jen těch, která budou podána po 9. prosinci 2011. Další podrobnosti naleznou zájemci na stránkách protikorupčního fondu.

„Od určité míry korupce přestává existovat demokracie. Na druhou stranu mnoho lidí vám řekne: ‚Co z toho budu mít, když oznámím korupční jednání?‘ Tak naše odpověď je: ‚Můžeš mít milion‘,“ řekl s výrazem westernového šerifa člen správní rady NFPK Jan Kraus. Na dotaz z publika, kolik lidí je protikorupční fond schopen takto odměnit, Karel Janeček řekl, že „minimálně tři, ale možná i více“. A Kraus s žertem dodal: „No Karle, když půjde za mříže pan premiér, můžeme dát i bonus.“