Lidovky.cz

ODS stagnuje. Co přinese kongres...

  9:49
Současnému šéfovi ODS Petru Fialovi se sice podařilo stranu stabilizovat, ale výsledky z Klausovy éry jsou stále v nedohlednu. Změní na tom něco kongres ODS?

Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu ODS. foto: MAFRA - František Vlček

O víkendu se občanští demokraté sejdou v Ostravě, aby si zvolili vedení. Při pohledu do minulosti se zdá, že charakter strany do značné míry odpovídá povahám jejích předsedů. ODS začínala s obrovským sebevědomím, ambicemi i úkoly.

Když se v roce 1991 vyčlenila z Občanského fóra, stala se hlavní hybnou silou hospodářské transformace. Z tehdejší doby také pochází legendární výrok zakladatele a prvního předsedy strany Václava Klause: „Je obtížné rozlišit čisté a špinavé peníze, protože to na nich není poznat.“

Jak vážně to myslel, se ukázalo v roce 1996, kdy vyplynulo, že ODS má dva velmi štědré sponzory v zahraničí. Až na to, že jeden dar popřel a druhý byl už dlouho po smrti. Miliony ve skutečnosti posílal podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren, jimž Klausova vláda předtím poskytla štědrou dotaci. Později bylo odhaleno také utajované stranické konto se 170 miliony korun ve Švýcarsku.

Sarajevský atentát...

Tím se nastartoval první odchod ODS do opozice. Kvůli skandálům s financováním i prohlubující se ekonomické krizi státu sílila proti Klausovi vnitrostranická opozice. Vše vyvrcholilo v roce 1997, kdy, zatímco Klaus byl pracovně v Sarajevu, vystoupili tehdejší výrazní členové ODS Jan Ruml a Ivan Pilip s prohlášením, v němž ho vyzvali, aby z čela strany odstoupil.

Po prvním odchodu do opozice čekal stranu triumfální návrat. Předseda s podstatně lidovější povahou Mirek Topolánek přivedl ODS k historicky nejlepšímu výsledku ve sněmovních volbách.

Neuspěli, Klaus útok ustál a kongres ho jako šéfa potvrdil. Vláda však skončila předčasnými volbami, v nichž zvítězila ČSSD. A také volby o čtyři roky později znamenaly pro ODS, řečeno klausovskou terminologií, nevýhru. Po prvním odchodu do opozice čekal stranu triumfální návrat. Předseda s podstatně lidovější povahou Mirek Topolánek přivedl ODS k historicky nejlepšímu výsledku ve sněmovních volbách. K jeho éře se však váže nejproblematičtější pověst. Sem časově patří pochybné zakázky jako nákup pandurů, kauza ProMoPro nebo přičinlivý ministr dopravy Aleš Řebíček, který si ve vládě vydělal na nákup fotbalové Slavie, aniž by vysvětlil, kde tolik peněz vzal.

... a Nagygate

Někteří vrcholní politici ODS i jejich kolegové v regionech se naučili chovat jako neomezení mocnáři a voliči došli k přesvědčení, že je Česko prorostlé korupcí. Náladu vyostřil i Topolánek, jenž vyhlásil boj krajským „kmotrům“, čímž na šedé eminence strany ještě upozornil. Tuhle štafetu pak převzal mírný a distingovaný politik ze Zlínska Petr Nečas, jenž přivedl protikorupční tažení ODS a své vlády k paradoxnímu vyústění.

Ukázalo se, že nový šéf je „hodný“ až příliš. Válcoval ho ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek a Nečas obhajobou zvyšování daní naštval voliče i straníky. Povstala proti němu skupina rebelů, sílila kritika, že se k šéfovi nedá dostat přes jeho dominantní asistentku Janu Nagyovou. Éra vyvrcholila tím, že kvůli podezření z korupce dorazili kriminalisté přímo do Strakovy akademie. Koalice padla a premiér se svou asistentkou a později manželkou Nagyovou stanuli před soudem. Aféra ale vyzněla do ztracena, v ODS zůstala hořkost. Nejen proto, že to byl právě Nečas, který povzbuzoval státní zástupce a policii, aby korupci stíhali důsledně.

Ve snaze stranu konsolidovat a zbavit nálepky úplatkářů zvolili do čela politologa Petra Fialu. Pod jeho vedením ODS pomalu stoupají preference, dává do pořádku kasu. Má-li dospět k tomu, aby se partaji vrátily dvouciferné výsledky, čeká jej ještě dlouhá cesta. Na víkendovém kongresu bude zřejmě jediným kandidátem na předsedu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.