Lidovky.cz

ODS před volbami: Bez premiéra, bez předsedy a rozhádaná

Zprávy z EU

  8:31

Občanští demokraté odložili výběr nového předsedy strany až na dobu po konání předčasných či řádných voleb do Poslanecké sněmovny.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Ještě před pár dny se horlivě spekulovalo o možnosti výměny Petra Nečase ve funkci předsedy občanských demokratů letos na podzim na mimořádném volebním kongresu. Podle informací ČESKÉ POZICE se ale na jednání grémia ODS minulý týden dohodl odklad výběru nového předsedy, přestože je momentálně po odchodu Nečase šéfovské místo neobsazené. Strana si ho zřejmě zvolí až po konání předčasných či řádných voleb do Poslanecké sněmovny.

Odložení volby nástupce Petra Nečase údajně souvisí s obavou o bratrovražedný souboj uvnitř strany. A v situaci, kdy se ODS nachází v historicky nejhorším stavu od svého založení. Dle posledního průzkumu společnosti ppm factum by ji volilo pouhých osm procent lidí.

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek už v neděli avizoval, že by se volební kongres mohl odehrát až příští rok. „To nejstrašnější, když ještě možná hrozí mimořádné volby nebo předčasné, co se může stát, je, že bychom se ještě kromě primárek v uvozovkách rvali o to, kdo bude stranu vést, ať už jde o místopředsedu až po předsedu. Zatím převládá názor – po volbách volba nového vedení,“ prohlásil politik a člen nejužšího vedení strany v pořadu Otázky Václava Moravce. Zhodnocení práce současného vedení ODS by dle Blažka mělo odrážet volební výsledek.

Odložení volby nástupce Petra Nečase údajně souvisí s obavou o bratrovražedný souboj uvnitř stranyČESKOU POZICI zajímalo, jak se na načasování kongresu dívají další členové grémia strany. Z osmi jeho členů nám však odpověděl pouze Jaroslav Kubera, předseda senátorského klubu a primátor Teplic. „Kdyby byly předčasné volby, tak by nepochybně volební jedničkou byla Mirka Němcová. Kdo zná procedury primárních voleb, tak ví, že kdyby byly mimořádné volby v polovině září, tak není vůbec žádný prostor, aby se dělal volební kongres týden před volbami, na němž se vygeneruje předseda,“ řekl ČESKÉ POZICI Kubera.

Němcová versus Kuba

Jenže oddálení výběru Nečasova nástupce představuje určitá rizika. Do voleb by strana šla bez plnohodnotného předsedy a s rozděleným vedením. Původně se počítalo s tím, že Nečasovo místo v čele vlády by mohl zaujmout první místopředseda strany a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, jenž je i vážným kandidátem na předsedu ODS.

Formálně zajišťuje kontinuitu vedení právě první místopředseda strany, jenž dle stanov ODS „zastupuje předsedu v době jeho nepřítomnosti při jednáních ve všech záležitostech“.

Kuba však pochopil, že si ho v čele vlády nepřeje TOP 09 ani většina členů grémia ODS. Raději tedy zvolil kompromisní řešení a místo sebe navrhnul na předsedkyni vlády Němcovou, jež patřila k přívržencům expředsedy Nečase.

Z kuloárů ODS se však ČESKÉ POZICI donesla i informace, že se jménem Němcové coby nominantky na premiérku původně přišel šéf europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil. Ten si zase od její nominace sliboval podporu na místo lídra eurokandidátky ve volbách do Evropského parlamentu, jež se odehrají v květnu 2014. Důvěryhodný zdroj z okolí ministra Kuby však ČESKÉ POZICE tvrdil, že se jménem Němcové skutečně přišel Kuba a to už předminulou neděli. „To víte, její jméno bylo přijato v celku pozitivně. Logicky, každý úspěch má mnoho otců,“ vysvětlil zdroj.

Dodejme, že tah s premiérkou Němcovou ODS nevyšel, protože v úterý odpoledne prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády Jiřího Rusnoka.

Martin Kuba je považován za prodlouženou ruku vlivného jihočeského podnikatele a člena strany Pavla DlouhéhoVztahy mezi Němcovou a Kubou jsou sice korektní, avšak zdaleka nepatří k harmonickým. Na kongresu ODS loni v listopadu byl totiž místo Němcové na post prvního místopředsedy strany zvolen právě Kuba. Němcová tehdy v nominačním projevu na post první místopředsedkyně uvedla: „Velmi mi záleží na tom, aby nikdo z nás, kdo budeme zvoleni do vedení, neměl nálepku někoho, koho někdo řídí z pozadí.“ Šlo o narážku na Martina Kubu, který je považován za prodlouženou ruku vlivného jihočeského podnikatele a člena strany Pavla Dlouhého.

Řežba o poslanecká křesla

Oddálení výběru nového předsedy nic nezmění ani na skutečnosti, že se strana bude muset vypořádat s velmi citlivou otázkou nominací na kandidátky do Poslanecké sněmovny. Z posledního předvolebního modelu ppm factum totož vyplynulo, že místo současných 51 poslanců by ve sněmovních lavicích zasedlo pouhých 18 lidí.

Proces výběru kandidátů do sněmovních voleb v ODS začíná nominacemi z místních organizací, dále pak o jménech kandidátů hlasují oblastní a regionální sněmy a nakonec o sestavení kandidátních listin z kandidátů navržených regionálními sdruženími rozhoduje výkonná rada.

Jen za Prahu v poslaneckém klubu ODS momentálně zasedá osm občanských demokratů. Někteří z nich, jako například exprimátor Pavel Bém, mají na veřejnosti značně problematickou reputaci. Lze proto předpokládat, že pokud nechce ODS ve volbách (nejen v Praze) zažít absolutní debakl, měly by se na kandidátkách objevit nové tváře. To si však současní poslanci nepřejí. Budou tedy v rámci nominačního procesu hájit vlastní pozici, což nutně povede ke štěpení strany. Podobná řežba proběhne ve všech regionech, a to za situace, kdy není jasné, kdo stranu vlastně řídí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.