Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

ODS čeká krvavý souboj s „politickými podnikateli“ kolem Klause

  21:57

Občanští demokraté mají šanci se při sestavování kandidátek pro předčasné volby skutečně očistit. Proti stojí silní lobbisté.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Jakuba Kalenského / Předčasné volby urychlily proces, který vlivní byznysmeni a lobbisté chtěli realizovat až v průběhu nadcházejících měsíců. V příštích týdnech zažije česká pravice zásadní souboj mezi milovníky starých pořádků, a tou částí ODS, která se z nich snaží vymanit.

TOP 09 bude stát mimo tento střet. Její politické i byznysové zázemí je odlišné. Nicméně ty vlivové skupiny, které se v posledních letech sešikovaly za ODS, už nyní ztrácejí naději, že se v této straně budou moci nadále prosazovat v takové míře, na jakou byly v posledních letech zvyklé. A z toho důvodu formují nové bitevní pole.

Sestavování kandidátních listin pro předčasné volby spustilo uvnitř ODS bitvu, v níž se hraje o osud úřadujícího předsedy strany Martina Kuby. Jako ilustrativní příklad může posloužit Středočeský kraj. V průběhu minulého týdne byly vypouštěny signální balónky, že by zdejším volebním lídrem mohl být právě Kuba. Podle informací ČESKÉ POZICE ho měli tlačit členové regionální rady ODS sdružení kolem Petra Tluchoře – jako Ivan Fuksa nebo Marek Šnajdr. K nim se přidal i jejich nedávný odpůrce Petr Bendl, který měl podle původního scénáře krýt Kubovi záda z pozice dvojky, na třetí místo kandidátky se počítalo s poslancem Janem Vidímem.Sestavování kandidátních listin pro předčasné volby spustilo uvnitř ODS bitvu, v níž se hraje o osud úřadujícího předsedy strany Martina Kuby

Ovšem v minulých dnech se v rámci středočeské ODS strhl povyk. Nejen řadoví členové, ale i někteří starostové mluvili o tom, že by v případě realizace scénáře „Kuba“ stranu opustili. Středočeští občanští demokraté, s nimiž se počítalo na nižší místa kandidátky, hovořili o tom, že by sestavu Kuba – Bendl – Vidím odmítli podpořit, čili že by nekandidovali. Některé oblasti, jako třeba Praha-Západ nebo Nymburk, zase doporučovaly, aby lídrem kandidátky byl někdo z regionu. Tedy  další vymezení se vůči Jihočechu Kubovi.

Během pondělka se tak zdálo, že je Kubova kandidatura ve středních Čechách téměř vyloučená.

Očista ODS činy, ne slovy

Velmi podobné bojůvky se chystají v nejsilnějším regionu občanských demokratů, v Praze. I zde je patrná averze vůči potenciální kandidatuře úřadujícího předsedy Kuby, kterou pražští občanští demokraté vnímají jako hrozbu pro případ, že se volební lídryně Miroslava Němcová rozhodne kandidovat ve středních Čechách. V pondělí proto grémium pražské ODS přijalo usnesení, podle něhož by jedničkou zdejší kandidátky měla být buď Němcová, nebo někdo z pražské ODS.

V dalším velmi silném regionu, na jižní Moravě, zase povede kandidátku exministr školství Petr Fiala. V Moravskoslezském kraji by měl být lídrem loajální spojenec expremiéra Petra Nečase Zbyněk Stanjura. I v Ústeckém kraji se na vysoká místa kandidátky uvažuje vedle tamější stálice Ivany Řápkové spíše o lidech, kteří nevybudovali kariéru na spojení s místními šedými eminencemi Patrikem Oulickým nebo Alexandrem Novákem.

Uvnitř ODS je tedy v tuto chvíli jasně patrný trend: odstřihnout se od nejproblematičtějších postav strany. V případě Ondřeje Palounka, který úřadoval především v Prazě 4, či Tomáše Hrdličky, jehož panství má centrum v Praze 10, situace dospěla až ke zrušení jejich oblastního sdružení (v případě Prahy 4) či k jejich vyloučení ze strany (v případě Hrdličky). U Kuby, jenž je ve straně stále vnímán jako blízký spojenec jihočeského bosse Pavla Dlouhého, se to projevuje nevolí členské základny pustit ho jinam než mimo jeho domovský region – kde má Kuba coby šéf krajského sdružení dlouhodobě tragické volební výsledky. Nelze vyloučit, že se v takové situaci Kuba raději rozhodne vůbec nekandidovat.Uvnitř ODS je v tuto chvíli jasně patrný trend: odstřihnout se od těch nejvíce problematických postav strany

Místo těchto lidí se snaží občanští demokraté na čelní místa kandidátek dosadit osoby, o kterých se dá říct, že mají neposkvrněnou pověst. A za ně by se měly seřadit spíše lokálně známé postavy, zejména úspěšní starostové.

Protiakce „politických podnikatelů“

„Staré struktury“ se však nehodlají svého vlivu, který roky pečlivě budovaly, jen tak vzdát. A jako platformu pro své znovuzrození si vybraly dosud nezformovaný subjekt osob, jež se přiklánějí k exprezidentovi Václavu Klausovi a který chce zastřešovat Jana Bobošíková se svou Suverenitou.

Z ODS do ještě neexistujícího klausovského hnutí prchli poslanec Boris Šťastný z nechvalně proslulé ODS Praha 10, exposlanec Jiří Janeček ze stejně nechvalně proslulé Prahy 11, nebo místopředseda královéhradecké ODS Petr Štěpánek. Ani jeden z nich občanským demokratům evidentně nechybí, straníci naopak většinou vyjadřují spíše spokojenost, že se Šťastného a spol. zbavili.

Aktualizace: V úterý ráno oznámil podporu klausovskému hnutí také Pavel Bém. I pro něj platí, že je osobou v ODS zcela zdiskreditovanou, i pro něj platí, že měl politickou kariéru vybudovanou na spojení s kmotrovskými strukturami přisátými na ODS, především na Hrdličkova přítele Romana Janouška. I v jeho případě platí, že si řada občanských demokratů po tomto oznámení s úlevou oddechla. Jenže později Bém pro Novinky.cz upřesnil, že z ODS zatím vystupovat nehodlá...

U Šťastného, stejně jako u Janečka, je přitom v ODS bráno jako fakt, že jsou pod vlivem již zmíněného Hrdličky. A rukopis tohoto muže se u rodícího se klausovského hnutí objevuje v ještě signifikantnější rovině.

Minulý týden totiž Suverenita oznámila, že bude ve volbách spolupracovat s hnutím Uzdravme naši politiku (UNP). ČESKÁ POZICE se UNP důkladně věnovala v sérii textů již v minulých měsících. Hnutí má za sebou podivné čachry s účetnictvím, které dosud odmítlo vysvětlit – představitelé UNP například tají, kde vzali miliony na loňskou kampaň, a proč ve výroční zprávě zatajují sponzorské dary, jež uváděli před říjnovými krajskými volbami.

Hnutí UNP se ČESKÁ POZICE věnovala v textech:

A co je ještě podstatnější: jak vyplývá z pohledu za kulisy UNP (a pražské kuloární informace to jednoznačně potvrzují), s tímto hnutím jsou úzce svázáni právě Hrdlička, Ivo Rittig nebo Karel Hošek, obchodní partner pražského klanu Kočkových. Minimálně u Hrdličky a Rittiga je přitom zřejmé, že při oslabování jejich vlivu na chod ODS si potřebují hledat nové šachovnice, na nichž budou hýbat svými politickými figurkami.

Faktor Kellner

Vedle klausovců spojených s „politickými podnikateli“ si je třeba povšimnout ještě jedné zásadní postavy, která má na vznik nového pravicového subjektu podle všech dosud dostupných indicií zásadní vliv. Touto postavou je nejbohatší Čech, majitel PPF Petr Kellner.Na vznik nového pravicového subjektu má podle všech dosud dostupných indicií zásadní vliv petr Kellner

Oporu pro toto tvrzení nacházíme v jinak zcela nevysvětlitelném angažmá Mirka Topolánka. Historicky druhý předseda ODS měl s Klausem po celou svou kariéru velmi tvrdé střety. Klaus s Topolánkem si bez přehánění nemohli přijít na jméno, ať už jde o legendární SMS o „prázdném a falešném Topolovi“, nebo Topolánkovy výroky, že Klaus si chce z ODS vychovat stejnou sektu, jakou měl Vít Bárta ve Věcech veřejných.

Topolánek také nesčetněkrát prohlásil, že se do politiky vracet nehodlá a nechce. V současnosti však podle informací ČESKÉ POZICE intenzivně pracuje na formování nového hnutí. O výhodách spojenectví a spolupráce dvojice bývalých předsedů ODS už ostatně otevřeně hovořil i sám Topolánek, nebo v posledních dnech Boris Šťastný.

Co stojí za tak radikálním Topolánkovým obratem? Vedle vlivu zmíněných „politických podnikatelů“ se zdá, že úřadují i lidé právě kolem Kellnera. Miliardář má na své výplatní pásce nejen Klause a spol. skrze financování jeho Institutu VK, ale i Topolánka, předsedu dozorčí rady společnosti Elektrárny Opatovice, kterou vlastní Energetický a průmyslový holding, respektive PPF, J&T a Daniel Křetínský.

A jak na Twitteru dnes potvrdil Andrej Babiš, nepravděpodobné spojení pánů Klause a Topolánka se zdá být jisté: „Falešný prázdný Topolánek hrál včera tenis v Dalíkově Vestci s pravým a plným Klausem. Už to mezi sebou upekli a jdou do voleb.“

Faktor Zeman

Otázkou je, zda volbou Klause coby tváře nového subjektu podporovaného Topolánkem zmínění lobbisté a byznysmeni skutečně naplní svůj cíl, tedy udržení si dosavadního podílu na moci. Exprezident se v posledních letech vymezoval jen negativně, pozitivní program nenabízel. A není vůbec jisté, že by „klausovskou“ cestu jako jedinou možnou alternativu pro Česko viděli vedle členů Suverenity a zaměstnanců Institutu VK také nějací voliči.

Oba muže navíc mohou v dohledné době čekat nepříjemnosti s orgány činnými v trestním řízení. Jak informovala ČESKÁ POZICE, protikorupční policie prošetřuje Klausovu novoroční amnestii s podezřením na trestné činy podplacení a přijetí úplatku. Topolánkovi zase může uškodit kauza Pandurů jeho někdejší pravé ruky Marka Dalíka, který si měl už podle druhého svědectví říci o půlmiliardový úplatek. Není vůbec jisté, že by „klausovskou“ cestu jako jedinou možnou alternativu pro Česko viděli vedle členů Suverenity a zaměstnanců Institutu VK také nějací voliči

Nesmíme ovšem přehlížet největší sílu rodícího se subjektu – a tou bude (vedle solidního finančního zázemí) úzká vazba na prezidenta Miloše Zemana. Klaus se Zemanem jsou minimálně od doby opoziční smlouvy spolehlivě spolupracující spojenci, Klaus svému kolegovi snaživě pomáhal v jeho předvolební kampani. Prezidentovi navíc bude vyhovovat, že Klaus a spol. ještě více rozštěpí pravici. S politickou scénou fragmentovanou na padrť se bude Zemanovi manipulovat ještě snáz, než jak to předvádí dnes.

Během následujících týdnů se tak odehraje zcela zásadní střet o podobu české pravice. Půjde o to, zda má naději uspět ODS i bez šedých eminencí a jejich peněz, pokud nabízí „jen“ důvěryhodné politiky. Nebo zda se podaří získat voliče prapodivnému seskupení, za nímž vedle dvou jmen stojí jen druho- až třetiřadí politici, kteří se nezříkají spolupráce s osobami přinejmenším kontroverzními.