Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ODS antikomunismem Vojtěcha Filipa neskolí

  12:40

Miroslava Němcová se ve sporu o Vasila Biľaka mýlí. Ten, kdo obhajuje sovětskou okupaci, může být místopředsedou demokratického parlamentu.

Miroslava Němcová (ODS) by chtěla odvolat Vojtěcha Filipa (KSČM) z místopředsednické funkce ve sněmovně. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ReutersČeská pozice

Po odchodu Jiřího Pospíšila z ODS čítá její poslanecký klub pouhých 15 duší, což je na provozování výrazné opoziční politiky v 200členné sněmovně hodně, hodně málo. Navíc od říjnových voleb, v nichž ODS obdržela jen 7,7 procenta hlasů, její preference dál mírně klesaly. Podle lednového šetření STEM je ODS na 6,2 procenta, ale ve výsledcích CVVM už dokonce na rizikové pětiprocentní hraně.

Výsledky „restartovacího“ olomouckého kongresu ODS, jež citované průzkumy nestačily zachytit, možná otočí obrat vzestupným směrem, ale možná také ne! I s novým vedením v čele působí ODS rozpačitě a zatím, zdá se, ne a ne pro sebe nalézt velké téma.

Mávání antikomunistickým praporem, jehož se tentokrát ujala poslankyně a do loňského léta předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, takovým velkým tématem už není, byť si to část ODS asi nepřipustí. Bezdůvodně ale Němcová proti předsedovi ústředního výboru KSČM Vojtěchu Filipovi, jednomu z místopředsedů Poslanecké sněmovny, jehož odvolání z tohoto parlamentního postu navrhla, nevystartovala!

Jak to bylo

V noci ze středy na čtvrtek zemřel v Bratislavě 96letý Vasil Biľak, od padesátých let minulého století vrcholný funkcionář KSČ a jeden z pěti signatářů takzvaného zvacího dopisu, na jehož základě 21. srpna 1968 Československo přepadla a okupovala sovětská vojska.
Vasil Biľak byl vlastizrádce, který se spikl s cizí mocí proti vlastní zemiOkupanti po vpádu do naší země zabili 108 civilistů, 500 jich zranili a jen během následujícího roku vypudili do emigrace 70 tisíc československých občanů. Na příštích 21 let učinili z Československa něco jako sovětskou kolonii.
Biľak byl vlastizrádce, který se spikl s cizí mocí proti vlastní zemi. On sám však byl až do smrti přesvědčen, že vlastní zemi prospěl, poněvadž ji brežněvovská „internacionální pomoc“ zachránila před kontrarevolučním rozvratem.

Dva různé pohledy

Průměrný věk člena Filipovy KSČM je více než 70 let, neboli většině dnešních komunistů se „soudruh Biľak“ jeví jako „poctivý soudruh“, s nímž kdysi stáli v jednom šiku a jehož „zásluhy“ by neměly být zapomenuty.

Vojtěch Filip to vzal v úvahu a k Biľakovu úmrtí vydal prohlášení, v němž vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. A dodal: „Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy.“ I když ony „různé pohledy“ blíže nerozvedl a setrval u „kulaté“ filipovské formulace, ty pohledy jsou pouze dva:

  • Biľak vlastizrádce a kolaborant;
  • Biľak zachránce vlasti.

Některým „lidem zvláštního ražení“, jak říkával komunistům Stalin, se šéfideolog předlistopadové KSČ, RSDr. Vasil Biľak, původním povoláním krejčí, na jehož výuční list měl kdosi připsat „nepouštět na saka, jen na spodní“, třeba opravdu jeví jako „blanický rytíř reálného socialismu“, kdož ví?

Hlasování o odvolání

Právě Filipovy „různé pohledy na zvací akt“ čili na sovětskou okupaci Miroslavu Němcovou „vytočily“: „Já proto, právě pro toto vyjádření budu chtít, aby Česká strana sociálně demokratická, aby KDU-ČSL jako dvě strany, demokratické strany, vyvodily nějaký postoj k tomuto vyjádření, a budu chtít a budu navrhovat, aby tyto dvě strany se přidaly k nám při návrhu na odvolání Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny.“

Hlasování o Filipovu odvolání se ODS značně pravděpodobně na program schůze sněmovny zařadit nepodaříČlověk, který obhajuje okupaci, nemůže být podle ní místopředsedou demokratického parlamentu. Zvací akt byl podle Němcové desítky let nezpochybnitelnou hanbou. Na čtvrteční tiskové konferenci ODS oznámila, že hlasování o Filipovu odvolání se pokusí zařadit na program schůze sněmovny co nejdříve, patrně v příštím týdnu. Se značnou pravděpodobností se to ale ODS nepodaří.

Podle § 31 jednacího řádu sněmovny je jejího předsedu nebo místopředsedu možné odvolat jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců. ODS, TOP 09 a Starostové, KDU-ČSL a Jiří Pospíšil však dají dohromady jen 15 + 26 + 14 + 1 podpis, čili do požadovaných 80 jim jich bude 24 scházet. A z ostatních parlamentních klubů chybějící podpisy asi nevydolují. To by znamenalo, že Filipovo odvolání by se vůbec nedostalo na pořad schůze sněmovny.

Vůle voličů

Navíc paní Němcová, při vší úctě k ní, se bohužel v jednom mýlí. I člověk, který obhajuje okupaci, může být místopředsedou demokratického parlamentu. Je jím z vůle voličů, z nichž 14,9 procenta dalo v říjnových volbách hlas KSČM. Byl jich téměř dvojnásobek než voličů ODS, v tom je jádro problému Miroslavy Němcové!

Pokud jsou vedoucí posty ve sněmovně obsazovány poměrně vzhledem k počtu poslanců v ní zastoupených stran, KSČM jako třetí nejsilnější straně v pětičlenném vedení sněmovny logicky jeden post náleží. Filipovo obhajování či přinejmenším troufalé kašírování sovětské okupace je neakceptovatelné „z vyššího principu mravního“, ale téměř s 15 procenty hlasů odevzdanými ve volbách pro KSČM Vojtěch Filip je a zůstane jedním z místopředsedů dolní komory.

Pravice s tím bude moci něco udělat až zase v okamžiku, kdy bude mít v Poslanecké sněmovně většinu a „politický předvýběr“ kandidátů na předsedu, místopředsedy a šéfy výborů a komisí bude v její režii. (Díky tomuto „předvýběru“ dostala post místopředsedy koaliční KDU-ČSL, i když opoziční ODS získala ve volbách více hlasů.)

Postoj ČSSD

„S obhajobou role Biľaka přirozeně nesouhlasím, ale není to důvod ke změně ve vedení sněmovny, které odráží výsledky voleb, a je to tak v pořádku. Výrok pana Filipa reprezentuje starý známý normalizační pohled na srpnové události roku 1968, který ale bohužel část českých komunistů stále zastává,“ vyjádřil se pro ČTK premiér Bohuslav Sobotka.

Přijdou situace, zejména v případě nutnosti ústavních změn, kdy šéf ČSSD Sobotka bude potřebovat i hlasy poslanců KSČMTři měsíce se přetahoval s prezidentem Milošem Zemanem o vládu, jíž 18. února čeká ve sněmovně hlasování o důvěře. Koalice má sice 111 hlasů, ale přijdou situace, zejména v případě nutnosti ústavních změn, kdy Sobotka bude potřebovat i hlasy poslanců KSČM.

S Filipovou stranou navíc sociální demokraté spoluvládnou v několika krajích. Kvůli přání ODS si nezpůsobí komplikace tím, že by se ČSSD podílela ve sněmovně na odstranění Filipa z místopředsednické židle. Ostatně předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák řekl rovnou, že strana odstranění Filipa z vedení dolní komory nepodpoří.

KDU-ČSL a TOP 09

Zřetelně vlažně se staví k výzvě Miroslavy Němcové i KDU-ČSL a TOP 09, jež se jindy projevují antikomunisticky. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek si myslí, že „pan Biľak byl zločinec, poněvadž pozvat sem okupační vojska je zločin a je to vlastizrada. Na druhou stranu domnívám se, že poměry ve sněmovně stejně nedovolí, aby byl (Filip) odvolán.“

O případném hlasování se prý musí klub KDU-ČSL poradit, přičemž Bělobrádek nepředpokládá, že by kdokoli z lidovců komunistu ve vedení dolní komory podpořil. Připomeňme, že v rámci kuloárních dohod hlasovaly pro Filipa při volbě místopředsedů tři čtvrtiny sněmovny, čili lidoveckou podporu by ani nyní nepotřeboval. A jaké je stanovisko TOP 09 a Starostů?

„Topka“ a lidovci by asi ODS „píchli“, ale iniciativou Miroslavy Němcové nadšení nejsou. Nelze se jim divit, poněvadž by to byla předem prohraná válka.

Místopředsedkyně „topky“ Helena Langšádlová se omezila na formulaci, že za Filipa mají zodpovědnost především ti poslanci, kteří ho zvolili místopředsedou. Shrnuto, „topka“ a lidovci by asi ODS „píchli“, ale iniciativou Miroslavy Němcové nadšení nejsou. Nelze se jim divit, poněvadž by to stejně byla předem prohraná válka.

Lidovci navíc musejí brát jisté ohledy na stanovisko Sobotkovo, chtějí-li působit v jeho vládě. TOP 09 a Starostové se zase kampaní proti Filipovi nemíní zasloužit o posílení voličského potenciálu konkurenční ODS, pokud by snad její neoblomný antikomunismus ještě u obecenstva zabral.

Benevolentní veřejné mínění

Václav Klaus o sobě říkal, že je „nekomunista“. Jeho nástupci v čele ODS se profilovali jako antikomunisté. Pro stranu se stal antikomunismus součástí jejího image a pro některé její osobnosti hlavním předmětem jejich „politického podnikání“.

S antikomunismem ve štítu to před volbami 2006 vyzkoušel i tehdejší předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Bývalé národně-frontovní straně to nepřineslo úspěch, ale naopak hubený volební výsledek. Loni na podzim to jako první místopředseda TOP 09 zkusil Kalousek s Palmerem a Burešem, přičemž jak KSČM, tak zejména ANO dopadly poté ve volbách výrazně lépe než „topka“. (Část pravicových voličů přešla právě k Babišovu hnutí ANO.)

Výsledky nejednoho veřejného i diskrétního průzkumu veřejného mínění přitom signalizovaly pro leckoho možná smutnou, nicméně holou skutečnost, že zhruba čtyřem pětinám potenciálních voličů je už víceméně jedno, kdo byl, či nebyl před listopadem 1989 členem KSČ či dokonce zapletl-li se s StB.

Mezi Biľakovou vlastizradou a privatizačními pochybeními existuje kvalitativní rozdílNezajímá je, co bylo, a s čím si skoro za čtvrt století demokratické vlády nedokázaly poradit, říkali výzkumníci. Máme jim s tím prý dát pokoj, poněvadž rozhodující je pro ně to, jak je nyní, jak bude a dokážou-li obstát.

Kvalitativní rozdíl

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika občanští demokraté motivují Filipovo odvolání „dobou předminulou“; komunisté by tak mohli chtít odvolávat současné členy ODS kvůli pochybením jejich předchůdců například v době privatizace. Mezi Biľakovou vlastizradou a privatizačními pochybeními je pro nás, demokratické prosťáčky, přece jen kvalitativní rozdíl, vážený pane předsedo Kováčiku.

Nicméně lze předpokládat, že tam, kde je vysoká nezaměstnanost a mnohé drží nad vodou sociální dávky, například v Moravskoslezském kraji, druhdy socialismem preferovaném „ocelovém srdci republiky“, možná tento rozdíl stejně necítí a víc než Biľakova vlastizrada jim vadí důsledky pochybných privatizací, dejme tomu OKD.