Lidovky.cz

Odpůrci průzkumu břidlicového plynu uspěli s peticí

  12:20

Kvůli dopadu na životní prostředí nepovažuje petiční výbor sněmovny za vhodné realizovat vrty na průzkum a těžbu břidlicového plynu.

Česko je pod tlakem geologických společností, které usilují o povolení průzkumu na těžbu břidlicového plynu. Jenže průzkum se technologicky vůbec neliší od vlastní těžby. Každý vrt vyžaduje velký zábor půdy a spotřebuje miliony litrů vody. Ta se spolu s chemikáliemi vtlačuje do dva kilometry hlubokého vrtu, kde vyvolává hydraulické štěpení, při němž se uvolňuje plyn, a pak se voda znečištěná horninou i chemikáliemi čerpá do odkalovacích nádrží.

Proti této metodě, která nevratně pozměňuje krajinu a ohrožuje podzemní zásoby pitné vody, panuje na všech uvažovaných místech velký odpor.

Netěžit, nezkoumat

V zájmu odpůrců vystupuje Koalice Stop HF (míněno stop hydraulickému frakování), která proti průzkumu těžby a proti těžbě břidlicových plynů metodou hydraulického štěpení uspořádala petici. Tou se 2. října zabýval petiční výbor Poslanecké sněmovny, který v pondělí 15. října zveřejnil vstřícné usnesení.

Petiční výbor si nejprve vyžádal stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu ČR, že ve státní energetické koncepci a v surovinové politice nepočítá s využitím, těžbou ani s průzkumem břidlicových plynů. Na jeho základě a po prostudování ekonomických a ekologických aspektů těžby se výbor rozhodl petici vyhovět. Vydal usnesení, že ložiska břidlicového plynu nepovažuje za vhodné těžit, ba ani zkoumat.

Přijetí petice je samozřejmě velkým úspěchem místních samospráv dotčených oblastí, jejich občanů a občanských iniciativ, zejména celostátně působící Koalice Stop HF. Nicméně rozhodovat se bude jinde. Petiční výbor proto žádá ministerstvo životního prostředí, aby podniklo věcné a legislativní kroky, které ukončí veškeré aktivity související s těžbou břidlicového plynu na území Česka. Vyzývá další sněmovní výbory, hospodářský a pro životní prostředí, aby se problematikou důkladně zabývaly.

Boj neskončil

Jen málokterá petice se dosud setkala s tak příznivým přijetím. Nicméně o zachování přírodních a krajinných krás pod Krkonošemi a Beskydami a v Českém krasu se ještě sehraje lítý boj.

O zakázání možnosti provádět průzkumy mluví ministr Chalupa jako o nezodpovědnosti vůči budoucím generacímMinisterstvo životního prostředí už mohlo rozhodnout, přesto ministr Tomáš Chalupa verdikt oddálil a panující nejistotu prohloubil. Čím mezitím nazbrojí lační prospektoři? A jak dlouho vydrží masový odpor proti průzkumu i těžbě? Malověrní a současným kreditem vlády a úřadů znechucení občané začnou upadat do odevzdané letargie. Dlouhé odkládání nadbíhá těžařům. To ministr Chalupa chce?

Návrh několika senátorů hydraulické frakování zakázat prozatím spadl pod stůl. O zakázání možnosti provádět průzkumy Chalupa mluví jako o nezodpovědnosti vůči budoucím generacím. Vyrabovaný plyn a zdevastovaná krajina by byl zřejmě lepší odkaz potomkům. Každopádně by byl viditelnější než plyn v zemi.

Usnesení petičního výboru nemůže bohužel rozhodování přímo ovlivnit. Může však ovlivnit ostatní politiky, když si Chalupa, navzdory shodné technologii při průzkumu jako při těžbě, pohrává s „mírou akceptovatelného rizika zásahu do krajiny“. Co si pod tím ale představit?

Břidlicovému plynu se ČESKÁ POZICE věnovala například v článcích:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.