Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Odměňování vědců: Jak se přiblížit nejrozvinutějším zemím?

Systém odměňování vědeckých pracovníků značně ovlivňuje efektivitu jejich práce. Jak by měl fungovat? Mají mít vědci pevně dané platy, nebo se rozptylovat sháněním časově omezených peněz z grantů? Jak systém funguje v Česku a jak v zahraničí?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

Petr Svoboda

21. 7. 2015 23:25
...

... vydrzet dve generace a mezitim prezit vsechny pokusy o socialni inzenyrstvi a kvadraturu kruhu. Dokud financovani mezd potece pres tolik ruznych kanalu a mzdy budou (dementne!) skladane z tolika zdroju ... a zaroven nedosahneme nejakeho konsensu, jaky ma byt plat dobreho PhD studenta, postdoka, juniorskeho a seniorskeho sefa, tak se tohle nikam nepohne ... kdybych tohle mel resit, vytahl bych si danova priznani par set vedcu na ruznych urovnich, poucil se, kudy vlastne tecou mzdove prostredky, a pak tyhle prachy soustredil do jednoho kanalu - nejlepe institucionalniho ... ale to je v stejne CR neresitelne, akorat to zustava predmetem zurivych debat v anarchistickych krouzcich... :)

0 0
možnosti
DS

23. 7. 2015 6:56
Re: ...

s tímto 100% souhlas. Ono by se ukázalo, že zdaleka není tak zle ... jen někteří mají úvazky 440%, jako jeden docent, vítěz soutěže REDOP - registr docentů a profesorů.

0 0
možnosti
MK

18. 7. 2015 17:54
A co tak srovnat spíše země

nám blízké a ne takové giganty, jaké uvádí autor. Co třeba takový můj ideál Rakousko, nebo Finsko?

0 0
možnosti
G

Goeg

17. 7. 2015 15:46
Assistant professor ne assistent professor

A jeste by bylo dobre uvest, ze v Americe definitiva (tenure) nezbytne neznamena automaticke povyseni na associate professora (ekvivalent docenta), ale stava se i, ze assistant professor dostane po sesti letech definitivu, ale neni povysen(a) a o povyseni musi znovu zadat za par let vetsinou po zlepseni publikacnich vysledku.

0 0
možnosti
DS

17. 7. 2015 15:35
.....

Pozice na ústavech AV by měly být řízeny jako ústavy společnosti Maxe Plancka, to jest dávat každému alespoň tolik prostředků, aby bez žádání o granty udržel chod své skupiny. Jiná metoda vede k tomu, že ústavy fakticky neřídí ředitel a vědecká rada, ale grantová agentura. Počet vědeckých pozic ovšem, samozřejmě, musí odpovídat finančním možnostem ústavu. Jinými slovy AV by byla menší a zároveň výkonnější.

Na vysoké škole se - jakž takž - dá snést stav, kdy profesor po obdržení tenure už dál nebádá, ale jen učí. Pokud něco takového daňový poplatník chce, což se v ČR zdá být ten stav. Jinak by se diskuse před volbami o VŠ vzdělávání vedla jinak a mnohem ostřeji.

V současné době tedy ústavy AV žijí způsobem, který by byl tolerovatelný na VŠ. Na VŠ se z výzkumu dotují mnohé (většina?) oborů, které jsou pro národní hospodářství klíčové, ale z výuky by se nikdy neuživily. Není vůbec divu, že dobře nefunguje ani jedno, ani druhé.

Resortní VÚ nemá smysl diskutovat. Ale jsou zajímavé soukrom

0 0
možnosti
MH

Michal Hocek

17. 7. 2015 15:59
Re: .....

Ustavy AV nelze ridit a financovat jako MPG, protoze ustavy jsou samostatne v.v.i. - muselo by se zmenit nekolik zakonu. Nicmene na ustavech MPG je tech tenured pozic jen par (vetsinou jen profesor/vedouci skupiny a ma penize na 1-2 stale asistenty) a drtiva vetsina manschaftu jsou doktorandi a postdoci s casove omezenyma smlouvama (akorat na rozdil od universit maji obvykle kolem 10 pozic granted bez nutnosti o ne zadat).

My jsme porad zvykli brblat a kritizovat co mame, ale soucasna situace s financovanim vedy v CR je vyrazne lepsi nez v rade zapadnich zemi (rozhodne lepsi nez treba Francie, Spanelsko nebo Italie, kde jsou uplne na dne a poradna veda tam ted skoro nejde delat). V mem oboru kdyz srovnam situaci a moznosti moji skupiny a skupiny mych kolegu z jinych zemi, tak lepsi podminky maji jen v Nemecku, USA, Japonsku, Holandsku, Izreali, Jizni Koreji a UK - jinde rozhodne ne.

0 0
možnosti
MH

Michal Hocek

17. 7. 2015 15:04
pravda, ale...

Autor ma sice pravdu, ale prave system soutezeni o platy clenu tymu v grantech umoznil celkem vyrazne zlepseni ceske vedy v poslednich 2 dekadach, protoze ty dobre a uspesne tymy mohly rust. Jinak v zavedenem systemu excelence, jaky je v Nemecku nebo anglosaskych zemich samozrejme ten system tenure funguje vyborne. Naproti tomu tristni situace ve Francii je dukaz, ze prilis moc tenured mist je brzdou pokroku - nedavno jsem byl v hodnotici komisi jednoho ustavu INSERM/CNRS a vysledek byl, ze cela rada skupin ve velmi rozdrobene strukture ustavu byla na prumerne i podprumerne urovni, ale nemuzou s tim nic delat, protoze vsichni maji trvale smlouvy a nikoho lenze vyhodit (ani kdyz nic nedela).

0 0
možnosti
JK

17. 7. 2015 7:44
Pekny popis situace

Clanek velmi dobre popisuje chaoticky system odmenovani v Cesku. Dovolil bych si pridat par vlastnich postrehu.

1) V anglosaskych zemich (podobne jako v Cesku) existuji velke rozdily v odmenovani zvlaste u seniornich (stalych) mist. To je ovsem spojeno s otevrenym pracovnim trhem (narozdil od Ceska), ktery vede k tomu, ze nejlukrativnejsi pozice dostanou nejlepsi vedci (stejne jako to funguje v prumyslu a privatnim sektoru obecne).

2) Ceske grantove financovani mezd stalych pracovniku bylo do urcite miry jen skrytym navysenim overheadu, kdy z vysoutezenych penez 'navic' dorazila resitelum treba jen polovina a zbytek zustal vedeni instituci (20% regulerni overhead + uspora mzdovych prostredku).

3) Grantove financovani mezd seniornich pracovniku je silne demotivujici. Sam jsem za 5 let, kdy pusobim v Cesku zazil 40% pokles i 100% narust (coz samozrejme neni neprijemne). Vedomi, ze o mem platu rozhoduje do "nahodny" uspech v grantove soutezi, je demotivujici. V zapadnich zemich se zvyseni

0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

16. 7. 2015 15:11
Pekny clanek

Vetsinou se v clancich o vede a VS skolstvi namlati spousta prazdne slamy plne reforem... Trochu mi to pripomina, jako kdyz dedicove zdedi zahradu a jedni si maluji, jakou stavnatou zeleninu, a druzi, jake krasne orchideje, tam budou pestovat. A malokdo je schopen rict, ze - v porovnani se sousednimi zahradami - na te nasi jsou dvoumetrove koprivy... A ze by je bylo dobre nejdriv posekat...

-----

V zaveru popisuje ten nas system jako hybrid mezi zapadem a Ruskem... Ne ze bych byl nejaky libertariansky fanda, ale mozna by se dalo i rict, ze z hlediska efektivity jsou oba ty krajni poly lepsi... Jsme jako takovy negativni azeotrop...

0 0
možnosti

17. 7. 2015 6:39
Re: Pekny clanek

Souhlasím s tím, že článek je velmi zajímavý, bez prázdných frází a napsaný člověkem, který si dal skutečně tu práci a zjistil si detaily v odměňování a financování vědeckého výzkumu a postgraduálních typů studia u nás i v cizině. To už tu dlouho nebylo. Hybrid, který u nás funguje zatím s velkými problémy a neefektivně nemůže být lepší a dobře podporovat výzkum, právě proto, že jde o hybrid postavený na tom, že nepodporuje nejširší možnosti bádání. Vidím tristní roli doktorandů velmi negativně a je pravda, že to nikdo léta neřeší. Je tam přitom značný potenciál využití lidského umu. A šokovala mě informace, podle které si ministerstvo projekt vymyslelo, zadalo, přidělilo dokonce podporu přihlášeným zájemcům a pak si ho nakonec "rozmyslelo". Že se to děje zrovna u prostředků pro vědu a výzkum - tam by přeci všichni zúčastnění měli mít v krvi dobře si věci rozmýšlet PŘEDEM. I tak pěkné počtení. Děkuji.

0 0
možnosti