Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Odchod Michala Foita: Bláznivá komedie v nejvyšších patrech policie

Michal Foit, odcházející ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. foto: Foto Barrandov.tv

Michal Foit, ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, který vedl pracovní skupinu Reforma připravující déle než rok policejní reorganizaci, oznámil, že po 33 letech ve službě odchází do civilu. Foit sice tvrdí, že jde o jeho osobní rozhodnutí, avšak těsně předtím, než odstartuje dlouho očekávaná policejní reorganizace.
  11:39

Jako bláznivá komedie vypadá dění v nejvyšších patrech policie. Šéf pracovní skupiny dostane za úkol vymyslet, jak změnit kriminálku. Radí se o tom rok a čtvrt. Policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak vystoupí s tím, že od 1. dubna vznikne Národní kriminální úřad a nový centrální útvar, u kterého se budou sbíhat všechny informace o trestních řízeních.

Jenže muž, jenž pracovní skupině předsedal, se zničehonic rozhodne jít do policejního důchodu. Michal Foit, který je ředitelem Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a vedl zmíněnou reformní skupinu, v těchto dnech vedení policie oznámil, že po 33 letech ve službě odchází do civilu. Další důvody kromě osobních na dotaz LN uvést nechtěl.

Střet o policejní reformu

Poněkud to připomíná policejní reorganizaci před čtyřmi lety, která málem způsobila pád vlády. Tehdy na protest proti reformě odešel šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a do dvou let u policie skončili prakticky všichni, kdo o změnách v roce 2016 rozhodovali. Až na jednu výjimku. Do funkce náměstka policejního prezidenta se tehdy vyšvihl Jaroslav Vild, jenž je tam dodnes. Opustit státní služby se v průběhu uplynulého čtvrt roku rozhodli tři elitní detektivové.

Ještě v lednu Foit komentoval statistiky ohledně loňské kriminality, aniž by tehdy kdokoli tušil, že v dohledné době u policie skončí. Zevnitř policie dolehly hlasy, že se tak stalo kvůli názorovým střetům Foita s Jaroslavem Vildem, náměstkem policejního prezidenta pro kriminálku. Jádrem sporů měla být otázka podoby policejní reformy.

Po někdejším řediteli protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi a šéfovi pražské „mordparty“ Josefu Marešovi oznámil ve středu 12. února odchod také Michal Foit. Na první pohled představují tři zmínění jen nepatrný zlomek sboru, který čítá na 40 tisíc lidí. Hlubší analýza však naznačuje vážný problém, který může zacvičit schopností policie potírat zločin. Ačkoli Foit tvrdí, že jde o jeho osobní rozhodnutí, tento odchod si zaslouží podrobnější popis. Odchází totiž z pozice ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Navíc těsně předtím, než odstartuje dlouho očekávaná policejní reorganizace.

Foit končí ve sboru k 31. březnu, přitom už 1. dubna má vzniknout a začít fungovat Národní kriminální úřad a centrální „analytika“ (analytické pracoviště), kde by se měly sbíhat všechny informace o probíhajících trestních řízeních v Česku. A Foit byl policejním prezidentem Janem Švejdarem určen jako šéf pracovní skupiny Reforma, jež déle než rok policejní reorganizaci připravovala. Ještě v lednu Foit komentoval statistiky ohledně loňské kriminality, aniž by tehdy kdokoli tušil, že v dohledné době u policie skončí.

Zevnitř policie dolehly hlasy, že se tak stalo kvůli názorovým střetům Foita s Jaroslavem Vildem, náměstkem policejního prezidenta pro kriminálku. Jádrem sporů měla být otázka podoby policejní reformy. Foit však tvrdí, že odchází na základě svého osobního rozhodnutí. „Můj odchod od policie je čistě mým osobním rozhodnutím. Určitě bych nechtěl komentovat další důvody,“ řekl LN Foit.

Nejasné parametry změn

Redakce žádala o vyjádření také náměstka Vilda, ale neodpověděl. Vyjádřil se policejní prezident: „Pan plukovník Foit mě o svém úmyslu informoval. Budu s ním ještě hovořit, zda je jeho rozhodnutí konečné. Každého zkušeného profesionála je škoda, nicméně jsem si vědom, že k takovému rozhodnutí časem dojde každý z nás. Z různých důvodů. Já ty jeho chápu,“ napsal Švejdar. Vild se přitom vyšvihl do náměstkovského křesla po policejní reorganizaci v roce 2016, kterou někteří vnímali jako kontroverzní a během níž zanikly Šlachtův protimafiánský útvar a protikorupční policie, které Vild do té doby velel.

Zatímco Šlachta na protest proti reorganizaci od policie odešel (k Celní správě), Vild povýšil. Přesné parametry změn, které policii od dubna čekají, jasné nejsou. Policejní prezident Švejdar sice v prosinci uvedl, že má vzniknout centrální analytický útvar a Národní kriminální úřad, co však bude s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ), jež existuje teprve čtyři roky, se dosud neví. Objevily se spekulace, že by se z NCOZ s tisícovkou detektivů oddělila problematika kyberkriminality a terorismu.

Přesné parametry změn, které policii od dubna čekají, jasné nejsou. Policejní prezident Švejdar sice v prosinci uvedl, že má vzniknout centrální analytický útvar a Národní kriminální úřad, co však bude s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ), jež existuje teprve čtyři roky, se dosud neví. Objevily se spekulace, že by se z NCOZ s tisícovkou detektivů oddělila problematika kyberkriminality a terorismu.

„Garantuji jednu věc, a to že žádný z případů, které policie v současné době vyšetřuje, nebude zmařen, že nebude docházet ke změnám pracovníků, kteří na nich dělají, a že každý z policistů, který u policie pracovat chce, to místo má a mít bude,“ uvedl loni v prosinci Švejdar ke zvažovaným změnám. Dva měsíce nato opouští Švejdara muž, který reformu připravoval, na což jako první upozornil server Seznam Zprávy.

Foitův odchod se navíc odehrává ve chvíli, kdy po letech poklesu začala kriminalita v Česku růst. Policii zároveň trápí odchody zkušených důstojníků, což má dle některých justičních insiderů vliv třeba na vleklé vyšetřování série vloupání do rodinných domů v okolí Prahy, po pachatelích policisté pátrají od loňska zatím marně. Plukovník Foit však spojitost odchodů zkušených jednotlivců s výkonností policie vyloučil. „Policie je v dobré kondici. Když se nedaří teď hned chytit pachatele, neznamená to, že by policie nedokázala tuto trestnou činnost potírat,“ řekl LN. Připustil však, že policejní sbor „mládne“.

Jinak to vidí jeho někdejší kolega Robert Šlachta, jenž u policie sloužil přes čtvrt století: „U vyšetřování je to stejné jako u operativy. Trvá mnoho let, než se z policisty stane zkušený vyšetřovatel. Ve chvíli, kdy si tyto zkušené lidi necháte odejít, se to projeví zásadně na kondici vyšetřování,“ prohlásil bývalý šéf protimafiánského útvaru v rozhovoru pro LN. Jako příklad zmínil odchod šéfa pražské „mordparty“ Mareše. Za pravdu dal Šlachtovi i současný ředitel středočeské policie Václav Kučera: „Odchodu každého zkušeného policisty je škoda.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!