Lidovky.cz

Occupy Prague: Budeme si muset říct, zda kapitalismus v této formě vůbec chceme

Evropa

  8:21

Co udělat, aby se systém nezhroutil a nezřítil třeba do občanské války? Hovoří o tom spoluzakladatel hnutí, které chce v dubnu „obsadit“ pražský Klárov.

Politici se musejí zodpovídat za to, co dělají, a ne lidem ukazovat prostředníček, je přesvědčen Jan Cemper, koordinátor hnutí Skutečná demokracie teď, které pod štítkem Occupy Prague na konci dubna na pražském Klárově vybuduje stanové městečko, kde bude diskutovat s občany. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Jan Cemper chce demokracii, skutečnou demokracii – teď hned. Proto původním povoláním elektrotechnik, jenž dnes pracuje v jedné malé, pražské cestovní agentuře, společně s hrstkou příznivců založili hnutí Skutečná demokracie teď (SDT). Hlavní náplní činnosti SDT je příprava stanových protestů, jež začnou v Praze a dalších městech 28. dubna. Čeští aktivisté se inspirovali hnutími v zahraničí jako Indignados nebo Occupy Wall Street. Pod štítkem Occupy Prague vybudují na pražském Klárově koncem dubna stanové městečko, kde chtějí s občany diskutovat o alternativách k současnému politicko-ekonomickému systému.

Ač má Cemper blízko k České anarchistické federaci, jejímž členem byl do roku 2008 a účastnil se protestů proti NATO a Mezinárodnímu měnovému fondu na přelomu tisíciletí, k radikálně extremistickým myšlenkám, jak sám říká, se dnes již nehlásí. „Anarchismus je velká utopie, budoucnost vidím v přímé demokracii,“ prohlásil spoluzakladatel a koordinátor SDT hned v úvodu setkání s ČESKOU POZICÍ.

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že vám jde především o přímou demokracii. Jak by to mělo konkrétně vypadat?

CEMPER: V současné chvíli tady panuje oligarchie. Menšina kontroluje většinu. Máme tady vládu mafie. My chceme vrátit moc lidem. Chceme prosadit obecná referenda, která by převyšovala roli zákonodárných sborů. Pokud by se lidé v referendu nějak vyjádřili, politici by takové rozhodnutí už nemohli změnit, maximálně po nějaké době vyhlásit další referendum.

ČESKÁ POZICE: Nevím, jestli bych chtěl, aby moje babička rozhodovala například o reformě daní…

CEMPER: Dnes je ministrem financí chemik. Člověk, který nemá žádné zemědělské či ekologické vzdělání dělá ministra životního prostředí. V takové situaci bude vaše babička na stejné úrovni. Víceméně by se referenda měla zabývat pouze těmi nejdůležitějšími otázkami. Lidé by měli mít možnost rozhodnout, zda pošleme do Evropské unie osmdesát miliard korun, stejně, jako by měli rozhodovat, zda na nějakou misi pošleme naše vojáky. Jedná se přeci především o jejich peníze. Nezpochybňuji to, že musí existovat nějaká rada odborníků. Osobně se mi nelíbí rozdělení na Poslaneckou sněmovnu a Senát. Vláda by měla být jeden celek, který se skládá z osobností, politiků a odborníků pod jednou střechou.

„Chceme prosadit obecná referenda, která by převyšovala roli zákonodárných sborů.“

Časem by to chtělo i změnu ústavy. Rozhodně ale ne tím způsobem, jakým si to představuje Holešovská výzva. Ta už má snad i konkrétní znění změn. To se nám nelíbí. Pokud má dojít k ústavním změnám, ať si to rozhodnou lidé sami a proces probíhá pozvolna. Ať si sami rozhodnou, zda chtějí stranický systém a pokud ne, tak ať navrhnou alternativu. V tom vidím i nedostatek islandské revoluce. Je fajn, že tam teď soudí bývalé politiky a bankéře, kteří tamní krach zapříčinili. Na druhou stranu se na Islandu vytvořila skupina, jež pracuje na nové ústavě, a obyčejní lidé do těch změn vůbec nevidí.

ČESKÁ POZICE: Mají ti obyčejní lidé vůbec zájem, čas a náladu politické procesy takto zblízka sledovat?

CEMPER: Lidé ten zájem mají. Stát hospodaří s jejich penězi. Minimálně transparentní státní účet by měl být samozřejmostí, abychom viděli, kam ty peníze putují a komu. Chceme jména všech firem, které se na veřejných zakázkách podílejí a podobně. Neustále se zadlužujeme, protože stát s finančními prostředky jednoduše neumí hospodařit. Dvacet procent se kvůli korupci a nepřehledným zakázkám prostě někde ztratí.

ČESKÁ POZICE: Jste si jistý, že vy byste našel odborníky, kteří by dokázali hospodařit lépe?

CEMPER: Nejde ani tak o odborníky. Politici musejí vědět, že je někdo kontroluje, že se musejí zodpovídat za to, co dělají, a ne lidem ukazovat prostředníček. Musejí vědět, že když se jim něco nepovede, tak za to ponesou odpovědnost, a ne tvářit se, jakoby se nic nedělo. To se teď běžně děje, jen se podívejte na kauzu kolem Alexandra Vondry.

ČESKÁ POZICE: Navrhujete deset bodů, jak situaci v České republice zlepšit. Můžete nám je krátce představit?

CEMPER: Nejprve je nutno podotknout, že veškerá naše rozhodnutí padají na sněmech, kterých se může zúčastnit kdokoliv. Ostře odmítáme rasismus, xenofobii a nenávist k homosexuálům. Domníváme se, že současný systém není dostatečně demokratický. Chybí v něm jakékoliv prvky přímé demokracie. Současný systém považujeme za trvale neudržitelný jak z ekonomické stránky, tak třeba i z ekologických a sociálních důvodů.

Globální korporace, banky a vlády na přírodu a mezilidské vztahy kašlou. Odmítáme monopol bank, monopoly nadnárodních korporací, monopol Evropské unie a velkých institucí. Odmítáme například i to, že si tady v současné době exekutoři dělají, co se jim zachce. Současný systém považujeme jednoduše za dlouhodobě neudržitelný. Je nutné hledat alternativy. Tyto alternativy musejí vzejít od nás, od probuzené veřejnosti. Nespoléhejme se už na politiky a stát. Spoléhat se musíme sami na sebe, řešení krize je v nás. My máme skutečnou moc tvořit novou budoucnost.

ČESKÁ POZICE: V neděli 25. března jste měli v klubu Bunkr první akci. Jak dopadl „začátek budoucnosti“?

„Nespoléhejme se už na politiky a stát. Spoléhat se musíme sami na sebe, řešení krize je v nás.“

CEMPER: Jednalo se o benefiční koncert, jehož se účastnilo zhruba sto lidí. Podporu nám projevily hardcore punkové kapely a moderní undergroundová scéna. V klubu Bunkr vystoupily kapely jako Drom, Kiss The Sun anebo Underground Theatre, součástí byla rovněž půlhodinová přednáška o plánované akci na Klárově. Podařilo se nám vybrat nějaké peníze, které se použijí na mobilní záchody a budování zázemí. Zároveň jsme rozdali propagační materiál a zorganizovali rozlep plakátů v ulicích. Všechno směřujeme na toho 28. dubna.

Akci ještě dopodrobna představíme týden předem během odborové demonstrace. Demonstraci odborářů samozřejmě podporujeme. Pád vlády je prostě nutný.  Současné reformy ohrožují velkou část lidí, zejména nezaměstnané a chudé. Zmražení důchodů a zvýšení DPH by znamenalo například velký nárůst bezdomovců v příštím roce. Lidé už prostě nebudou mít peníze na nájem a jídlo.

ČESKÁ POZICE: Pád vlády ale nic nevyřeší…

CEMPER: Jasně, bude nutné podniknout i další kroky směrem k přímé demokracii, transparentnosti veřejných zakázek a odvolatelnosti politiků.

ČESKÁ POZICE: Jak tedy bude Occupy Prague probíhat?

CEMPER: Dne 28. dubna na Klárově vybudujeme stanové městečko. Bude tam minimálně padesát stanů, ideální by bylo několik stovek. Budeme pořádat různé přednášky, workshopy a hlavně diskutovat s lidmi. Chceme vědět, co je štve a jaká vidí východiska. Chtěli bychom vyzpovídat nejméně tisíc lidí, s jejichž pomocí sestavíme konkrétní požadavky, se kterými pak vyrazíme za vládou a opozičními politiky.   

ČESKÁ POZICE: Co když se na vás (vláda a politici) vykašlou?

CEMPER: Tak je prostě nebudeme volit, budeme lidi pobízet k občanské neposlušnosti a podobně.

ČESKÁ POZICE: Konkrétní body tedy podle vás vykrystalizují až z té akce na Klárově?

CEMPER: Přesně.

ČESKÁ POZICE: Kolik lidí čekáte, že tam přijde?

CEMPER: Demonstrace, která začne na Václavském náměstí, se snad zúčastní minimálně dva tisíce lidí. Ti tam ale nemusejí měsíce stanovat, stačí, když se za námi přijdou po práci podívat, podpořit, podiskutovat. My tam chceme vydržet alespoň do 12. května, kdy je mezinárodní den Occupy.

ČESKÁ POZICE: Už víte, jaké workshopy tam budete pořádat?

CEMPER: Každý den v šest hodin večer proběhne takzvaný velký sněm, kdy se bude rozhodovat, jaké akce proběhnou v následujících dnech. Kromě toho mámě přislíbené přednášky od odborníků. Měl by se objevit například profesor Milan Valach, který je mluvčím hnutí za přímou demokracii, Ilona Švihlíková, jež se zaměřuje na různé aspekty globalizace, workshop o bezpečnosti internetu by měl vést člen pirátské strany. To vše doplníme happeningy a petičními akcemi.

ČESKÁ POZICE: Jak blízko máte k České pirátské straně?

CEMPER: Spousta lidí od nás s piráty sympatizuje, z politických stran jsou nám rozhodně nejbližší.

ČESKÁ POZICE: Ve svém propagačním materiálu rovněž znázorňujete masku Guye Fawkese, jež slouží jako symbol hnutí Anonymous…

CEMPER: I jejich hnutí vychází z myšlenek Occupy. Máme k nim velmi blízko, jelikož podobně jako my nespoléhají na nějaké vedení ani výrazné osobnosti. Stejně jako Anonymous se domníváme, že jsme ta hybná síla, která politikům a globálním vládám může ukázat, že my jsme ti, kteří budou rozhodovat o budoucnosti a oni si na nás musí dávat pozor. V tom jsme si s Anonymous velmi podobní. Někdy se dokonce říká, že Anonymous je internetová podoba hnutí Occupy. Jediný rozdíl je ten, že my jsme na náměstích a oni zase v kyberprostoru.

ČESKÁ POZICE: Z Anonymous si čeští politici spíše utahují, myslíte si, že vás budou brát vážně?

CEMPER: Vláda nebere vážně ani odborovou demonstraci, na kterou přijde čtyřicet tisíc lidí. Jakékoliv hnutí, které chce něco dokázat, musí předvést, že má sílu, že za ním stojí obyčejní lidé, kteří chodí do práce a dívají se na televizi a půjdou s nimi do ulic. Vláda v současné chvíli předvádí neskutečnou aroganci moci. Přitom velmi dobře ví, že odbory můžou zastavit chod této země.

ČESKÁ POZICE: Je vaše hnutí spíš symbolické, anebo si myslíte, že můžete dosáhnout něčeho konkrétního?

„Vláda v současné chvíli předvádí neskutečnou aroganci moci. Přitom velmi dobře ví, že odbory můžou zastavit chod této země.“

CEMPER: Minimálně ten zákon o obecném referendu bychom prosadit chtěli. Pod tlakem veřejnosti ho politici budou muset uzákonit. Navíc se mluví o další ekonomické krizi a věřím, že hnutí typu Occupy budou mít čím dál tím víc sympatizantů. Lidé brzy poznají, že růst pro růst nikam nevede. Již brzy nastane čas, kdy si budeme muset říct, zda kapitalismus v této formě vůbec chceme. A jaké změny je potřeba udělat, aby se celý systém nezhroutil. V opačném případě to skončí občanskou válkou anebo nějakou jinou katastrofou.

ČESKÁ POZICE: Nejste zdaleka jediným hnutím, které toto v poslední době tvrdí. Jak vidíte například Holešovskou výzvu anebo hnutí pana Ponerta?

CEMPER: Několik našich členů se účastnilo úvodní besedy Holešovské výzvy a jsme toho názoru, že tam panovala ryze nedemokratická atmosféra. Oni chtějí postavit novou vládu, říct, kdo v ní bude, budují si síť vlastních odborníků a nám to zavání spíš nějakým korporativismem anebo diktaturou odborníků, kteří budou v jejich režii. Rozhodně to není nic spontánního, cítím v tom lobbistické zájmy nějakých velkých firem.

Zdeněk Ponert se účastnil několika našich sněmů. Ač některé jeho názory vnímám pozitivně, myslím si, že je to typ člověka, se kterým se nedá diskutovat. On si prostě vede ten svůj monolog. Jeho postava mi připomíná Miroslava Sládka. Sice není rasista, rétorika je ale totožná. Iniciativy typu ProAlt a Alternativa Zdola obyčejným lidem z ulice naslouchají víc. K nim máme také blíž. I když nás mrzí, že se na akcích ProAlt hojně objevovali lidé z opozice. Přitom by dle našeho názoru k ní ProAlt měli přistupovat mnohem kritičtěji.

ČESKÁ POZICE: Proč si myslíte, že právě teď vzniklo tolik těch hnutí a iniciativ?

CEMPER: Nakupilo se tady strašné množství problémů a lidé už nejsou ochotni je tolerovat. Navíc lidé díky sdělovacím prostředkům reflektují to, co se děje po celém světě. Dobu bych přirovnal k dění před rokem 1968. Lidé chtějí změnu a tak nastává nová etapa takových revolt, kdy se občané nespokojí pouze s výměnou vlády, ale chtějí větší změny.

ČESKÁ POZICE: Někteří kritici vás přirovnávají k zamilovaným teenagerům. Nezdá se vám, že vaše požadavky jsou spíš naivní výkřiky a konkrétní řešení nikdo nenabídne?

CEMPER: V tom, že se bouří občané, protože vláda na ně přes dvacet let kašlala, žádnou naivitu nevidím. Diskuze o radikálnějších změnách je bezpodmínečně nutná, jinak dopadneme jako Řecko. Navíc existují i konkrétní návrhy. Já bych například 200člennou Poslaneckou sněmovnu sestavil z reprezentantů stran, které obdržely víc než jedno procento hlasů a doplnil o osobnosti, které nebudou nominovány stranami, a odborníky. Měli by tam mít zastoupení profesní komory, studenti, nezaměstnaní, odboráři a podobně.

ČESKÁ POZICE: Dokážete si představit, jaký by tam byl bordel? Taková „vláda“ by nikdy nemohla fungovat, navíc by byla plná extremistů a podivínů.

CEMPER: To je jistá nevýhoda. Jenže teď tady máme monopol velkých stran, který je nutné to rozprášit. To, že tam bude halekat jeden rasista, kterého si stejně nikdo nebude všímat, je přeci jedno. Teď tam máme stalinisty typu Marty Semelové a také to nikomu nevadí.

Spoluzakladatel hnutí Skutečná demokracie teď Jan Cemper hovoří také ve videu ČESKÉ POZICE jako svolavatel letošní protestní akce proti Plesu v opeře.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.