Lidovky.cz

Obviněný lobbista Horáček: Politický chameleon s pestrou minulostí

  14:01
Tomáš Horáček, obviněná ústřední postava nemocniční kauzy, má pestrou minulost. Činorodý podnikatel se zdaleka nezajímal jen o nemocniční byznys, ale například i o šití uniforem či vrtulníky. Navíc se dokázal mocensky přisát i na politické strany a hnutí, které byly či jsou takzvaně v kurzu.

Tomáš Horáček foto: facebook.com

Letní sezonu kriminalistických příběhů otevřela rozsáhlá kauza údajně zmanipulovaných zakázek v pražských nemocnicích na Bulovce a na Františku. Jedním z devíti obviněných je i podnikatel Tomáš Horáček, na kterého podle potvrzených informací České televize a Radiožurnálu soud uvalil vazbu. Detektivové mimo jiné zkoumají podezření z milionových úplatků.

Podle informací LN byl Horáček činorodý podnikatel, který se zdaleka nezajímal jen o nemocniční byznys. V roce 2016 se Horáčkova firma První chráněná dílna domáhala vítězství v tendru na dodávku policejních uniforem pro ministerstvo vnitra. Výběrové řízení tehdy bylo zrušeno. Ve stejném roce se samotný Horáček zajímal o tendr ministerstva zdravotnictví na záchranné vrtulníky. Výběrové řízení tehdy provázela řada nejasností a pochybností o férovosti soutěže.

Policejní vyšetřování, které nyní dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, řízené Lenkou Bradáčovou, odhalilo doposud nepříliš známou Horáčkovu roli: nejen jako podnikatele, ale i lobbisty, který se uměl mocensky přisát na politické strany a hnutí, které byly či jsou takzvaně v kurzu.

Specialista na kulichy?

Jeho společnost První chráněná dílna získala dle údajů serveru Hlídač státu od roku 2015 od společností s majetkovou účastí státu smlouvy za bezmála 652 milionů korun. Bývalý premiér Jiří Paroubek je přesvědčen, že Horáčkovi se dařilo takto podnikat na základě silných politických vazeb. Bývalý premiér má s Horáčkem zkušenosti z doby, kdy vedl ČSSD. Horáček býval členem strany a byl známý tím, že podnikal masové nábory nových členů, díky kterým mohl vybraným funkcionářům pomoci ovládnout v daných buňkách hlasování. Kvůli takzvanému velrybaření musel v minulosti stranu opustit.

„To, že byl v takové pozici ve dvou nemocnicích, ukazuje, že musel mít politické krytí. Pan Horáček byl v zásadě politickým člověkem. Věděl, že chce-li se dostat k veřejným zakázkám ve státních společnostech, potřebuje, aby ho politici znali. Pokud vím, pracoval i pro komunisty, měl široký profil,“ řekl LN Paroubek, který nyní usiluje o kandidaturu do Senátu za sociální demokracii.

„Tomáš Horáček byl neskutečný živel, velice aktivní člověk. Byl hodně pracovitý a kreativní, ale nesmírně extravagantní. Byl schopný přistát na Václavském náměstí vrtulníkem, aby to všichni viděli.“

Horáčka nicméně popsal jako agilního straníka. „Byl to obětavý člen a jeden z desítek členů, kteří tehdy ve volném čase byli ochotni pracovat na volební kampani. Je to osm let, nevím, jak se od té doby vyvinul, z tehdejší doby ale na něho nemám špatné myšlenky,“ dodal Paroubek.

Podobné vzpomínky má i poslanec Jaroslav Foldyna, který působí – stejně jako kdysi Horáček – v krajské, ústecké organizaci ČSSD. „Vzpomínek na něho mám asi milion. Tomáš Horáček byl neskutečný živel, velice aktivní člověk. Byl hodně pracovitý a kreativní, ale nesmírně extravagantní. Byl schopný přistát na Václavském náměstí vrtulníkem, aby to všichni viděli. O jeho byznysu jsem neměl tušení. Když se ale pohyboval kolem ČSSD, byl aktivní, řekl bych až hyperaktivní,“ řekl LN Foldyna.

Horáček si podle něho zničil kariéru v sociální demokracii takzvaným velrybařením. „Znal spoustu mladých lidí, které po desítkách vodil do strany. A to nešlo, takto se politika dělat nedá, kvůli tomu jsme se tehdy rozešli,“ popisuje poslanec, podle něhož Horáček disponoval exkluzivními vazbami ve zdravotnictví. „Když člověk potřeboval vyšetřit, byl nesmírně obětavý a řadě lidí kolem, kteří něco potřebovali, opravdu pomohl. To od něho bylo kladné.“

Politický chameleon

Sociální demokracie byla pouze jedním z mnoha subjektů, ve kterých se Horáček snažil politicky zaháčkovat. V roce 2010 se podílel na kampani hnutí Severočeši.cz. V posledních letech si pak vybral za cíl hnutí ANO a Piráty. V krajských volbách před dvěma lety pomáhal Babišovu subjektu s kampaní pro krajské volby, dokonce se objevil ve volebním štábu ANO. Před loňskými sněmovními volbami se snažil uchytit u Pirátů sponzorským darem. Osobní zkušenost s ním prodělal pirátský volební manažer Štěpán Štrébl.

V posledních letech si vybral za cíl hnutí ANO a Piráty. V krajských volbách před dvěma lety pomáhal Babišovu subjektu s kampaní pro krajské volby, dokonce se objevil ve volebním štábu ANO. Před loňskými sněmovními volbami se snažil uchytit u Pirátů sponzorským darem.

„Nejdříve se prezentoval normálně. Považoval jsem ho za další společnost, která nás chce podpořit. Vypadal jako člověk, který danou firmu řídí. Po druhé schůzce jsem naše setkání zaznamenal v pirátské evidenci lobbistických kontaktů, protože začal hovořit o nemocničním byznysu a konkrétních nemocnicích. Získal jsem dojem, že mohou mít nějaké zájmy,“ popsal LN Štrébl.

Loni v srpnu MF DNES přinesla informace o Horáčkově propletenci firem získávajících mnohamilionové zakázky v českém zdravotnictví. Pro Piráty to byl alarm. „Kontakty s panem Horáčkem jsme přerušili. Na první schůzce nebylo možné dění kolem pana Horáčka prokouknout. Jediná konkrétní věc, o které jsme se tehdy bavili, byla jeho nabídka ukázky konopné farmy ve Slušovicích, kde údajně měli investice. Měli jsme se tam jet podívat, cestu jsme ale raději zrušili,“ dodal Štrébl.

Článek byl publikován v Lidových novinách 3. července 2018.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.