Lidovky.cz

Obviněný Horáček: Chtějí mě zastrašit, obchodně se mi mstí

  14:43
Obviněný podnikatel Tomáš Horáček policii na začátku letošního roku podrobně rozkreslil machinace ve zdravotnictví a teď říká: „Snaží se mě zastrašit a ekonomicky oslabit.“ Poukazuje přitom na bývalého poslance ODS Marka Šnajdra, který má prý být jeho výpovědí existenčně ohrožen. Šnajdr Horáčkova slova odmítá.

Tomáš Horáček foto:  Dan Materna, MAFRA

V kauze kolem nemocničních zakázek přituhuje. Obviněný podnikatel Tomáš Horáček v polovině letošního ledna policii přiznal, že se podílel na ovlivňování veřejných zakázek. Detektivům rozkreslil mocenskou síť a do případu zavlekl vlivné postavy českého zdravotnictví. Horáček teď tvrdí, že se mu někteří z těch, na které ukázal, začínají obchodně mstít.

Konkrétně jde o společnost První chráněná dílna, která od 26. června čelí insolvenčnímu návrhu. Podle materiálu dostupného v obchodním rejstříku jej podala firma Taurus Invest, jež se zabývá vymáháním a odkupem pohledávek. Po Horáčkově podniku se domáhá zaplacení 2,7 milionu korun. Taurus tvrdí, že První chráněná dílna dluží dalším třem společnostem a ústeckému finančnímu úřadu.

Horáček, který v nemocniční kauze s policií spolupracuje a jehož motivací je získat co nejnižší trest, je přesvědčený, že za ataky na jeho podnikání stojí šedá eminence tuzemského zdravotnického byznysu. „Jedná se o organizovaný a plánovaný útok pocházející ze strany Marka Šnajdra (exposlanec ODS a bývalý šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny – pozn. red.), proti kterému jsem vypovídal v kauze nemocničních zakázek. Tento útok už je několikátý ze sérií útoků, kterým se mě pan Šnajdr snaží zastrašit a ekonomicky oslabit,“ řekl LN Horáček. Šnajdr na dotazy redakce do uzávěrky vydání (článek byl publikován v LN 28. června, pozn. red.) neodpověděl. Od začátku případu však Horáčkova slova označuje za lživá.

Jde po mně insolvenční mafie

Podle Horáčka jeho soupeři usilují o to, aby v První chráněné dílně, zaměstnávající podle jeho slov zhruba 300 lidí, nastal poplach a Horáček vypadal jako nedůvěryhodný podnikatel. Rozhodl se tedy bránit. Na Vrchním státním zastupitelství v Praze na konci května podal kvůli údajnému vydírání 42stránkové trestní oznámení, které je podle Horáčka „vyfutrované“ řadou důkazů.

„S ohledem na to, že jsme o tomto plánovaném ataku věděli od lidí ze Šnajdrova blízkého okolí už několik týdnů dopředu, informovali jsme o něm 7. června 2019 orgány činné v trestním řízení. Pohledávky, kterými se snaží navrhovatel – společnost Taurus – vyvolat insolvenční řízení, prokazatelně neexistují.“

O zmiňovaném trestním oznámení informoval 27. června server iRozhlas.cz, LN mají dokumenty též k dispozici. Vyšetřovatelům Horáček předložil i návrh na obstavení majetku lidí, kteří ho údajně vydírají. Na podezření, že se kolem jeho firem bude něco dít, Horáček detektivy upozornil na začátku června. Prý o chystané akci věděl dopředu. „S ohledem na to, že jsme o tomto plánovaném ataku věděli od lidí ze Šnajdrova blízkého okolí už několik týdnů dopředu, informovali jsme o něm 7. června 2019 orgány činné v trestním řízení. Pohledávky, kterými se snaží navrhovatel – společnost Taurus – vyvolat insolvenční řízení, prokazatelně neexistují,“ uvedl Horáček. Neplatný je podle něho i údajný dluh vůči ústeckému finančnímu úřadu. „Kdyby naše společnost dlužila státu, tedy i správci daně, byť jedinou korunu, nemohla získat refundace na zdravotně postižené zaměstnance. Z toho vyplývá, že návrh na insolvenci je účelový, smyšlený a lživý. Lze ho srovnat s postupy, které používá takzvaná insolvenční mafie,“ dodal muž, který čelí obvinění z pletichy a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Přiznání na policii a popsání údajných machinací s veřejnými zakázkami či kontrakty s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) byly podle něho spouštěčem tlaku na Horáčkovo podnikání. Tvrdě útočí zejména na exposlance za ODS. „Pan Šnajdr podniká mnoho nestandardních kroků, kterými se přímo on nebo osoby, které řídí, dopouští organizované trestné činnosti. Pan Šnajdr a desítky firem, které skrytě ovládá a řídí prostřednictvím třetích osob, jsou existenčně ohroženy mojí výpovědí a následnými kontrolami ve státních institucích, které budou muset proběhnout. Proto pan Šnajdr podniká kroky, které podniká,“ dodal.

Případ pro Chocholouška

Na žádost LN, aby Horáčkova slova okomentoval, Šnajdr do uzávěrky nereagoval. Radiožurnálu na adresu Horáčka pouze vzkázal: „Nevím, jestli je to zoufalství vyplývající z právního postavení pana Horáčka, nebo případ pro docenta Chocholouška, případně obojí.“

Jeden z příběhů, který Horáček detektivům rozkryl, se týkal dermatologické kliniky, jež usilovala o smlouvu s VZP. Uzavírání kontraktu podle Horáčka ovlivnilo nejvyšší vedení pojišťovny, které tak mělo činit na Šnajdrovo „doporučení“.

Jeden z příběhů, který Horáček detektivům rozkryl, se týkal dermatologické kliniky, jež usilovala o smlouvu s VZP. Uzavírání kontraktu podle Horáčka ovlivnilo nejvyšší vedení pojišťovny, které tak mělo činit na Šnajdrovo „doporučení“. Horáček detektivům řekl, že v souvislosti se zmiňovaným případem předal Šnajdrovi několikamilionovou provizi.

Horáčkova slova od výslechu Šnajdr označil za lživá. „Krom společného akvizičního projektu v Praze, který jsme připravovali po dobu dvou let a ze kterého se pan Horáček a jeho lidé pokusili zcizit poskytnutou investici, bylo velmi zajímavé poslouchat jeho častá a expresivní vyprávění týkající se jeho vztahů s vrcholovými představiteli hnutí ANO,“ napsal Šnajdr LN v polovině června.

Článek byl v LN publikován 28. června 2019.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.