Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obvinění Petra Nečase je stále pravděpodobnější

  10:38

Z usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové a rebelů vyplývá, že úplatky pro trojici poslanců pomáhal zařizovat sám premiér.

foto: © ČTKČeská pozice

Aféra kolem Jany Nagyové už stála Petra Nečase premiérský post, tím však pro něj věc ještě nekončí. Ze sdělení obvinění, které dnes v plné podobě uveřejnil online deník E15, vyplývá, že „trafiky - úplatky“ pro trojici rebelů Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř měl slíbit přímo Petr Nečas, a zároveň měl spoluorganizovat jejich realizování. Obsah dokumentu nasvědčuje, že v této kauze může být v blízké době Nečas rovněž obviněn.

Potvrzuje to i úterní prohlášení náměstka olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavla Komára v České televizi. Podle něj je odstoupivší předseda ODS veden mezi podezřelými - čímž Komár naznačil, že Nečas může být obviněn.

Z dokumentu dále pramení, že kromě Nečase se do sítí kolem trafik zprostředkovávaných Janou Nagyovou zapletli i další mocní lidé Česka, jako šéfové (polo)státních molochů ČEZ a České dráhy, tedy Daniel Beneš a Petr Žaluda, nebo ministr zemědělství Petr Bendl a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Potřebujeme součinnost s Kalouskem

Premiér a Nagyová spolu detailně ladili postup, domlouvali se například na tom, že budou do orgánů státních firem nastupovat tak, aby jejich jmenování nepůsobilo příliš nápadně

Podle policejních dokumentů měli být prostředníky mezi Nečasem a třemi poslanci Nagyová a Bendlův ministerský náměstek Roman Boček – spojenec Fuksy, Šnajdra a Tluchoře ze středočeské ODS. Již od září loňského roku s nimi měli probírat eventualitu, že se před hlasováním o daňovém balíčku, s nímž Nečasova vláda spojila hlasování o důvěře, vzdají poslaneckého mandátu výměnou za posty v orgánech státních firem.

Z přepisu telefonátů a SMS je patrné, že k sobě obě strany cítily nedůvěru, a tak bylo nejprve nutné obrousit hrany. K tomu došlo ještě během září – Boček byl jmenován do představenstva Českých drah, o čemž ČESKÁ POZICE informovala jako první. Tehdy jsme psali, že může jít o vstřícný krok vůči rebelujícím poslancům. Šéf drah Žaluda tuto interpretaci sice odmítal, ale dnes zveřejněný dokument svědčí o opaku. Tluchoř podle policistů Bočkovu volbu v komunikaci s Nagyovou označil za „první racionální a vstřícný krok“.

Premiér a jeho pravá ruka spolu detailně ladili postup, jak a kam trojici poslanců umístit, a jak jejich jmenování utajit. Domlouvali se například na tom, že budou do orgánů státních firem nastupovat postupně se zhruba měsíčním rozestupem, aby jejich jmenování nepůsobilo příliš nápadně. Nečas také s Nagyovou probíral, že k uplacírování nepohodlných kolegů bude nutné si zajistit vstřícnost ministra financí. „S Kalouskem potřebujeme součinnost, protože formálně většina věcí spadá pod něj. VZP taky spadá pod TOPku,“ konzultoval Nečas se svou pobočnicí.

Marek Šnajdr byl jmenován členem dozorčí rady společnosti Čepro, později stanul v jejím čele. Také o tomto jmenování psala ČESKÁ POZICE jako první a nepominuli jsme Kalouskovu roli. Věnovali jsme se jí v textu Kalousek zbaběle tají, proč dal trafiku Šnajdrovi. Jeho stranický kolega, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, dohodu se Šnajdrem a Fuksou v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ rovnou označil za korupci. Vzhledem k tomu, že Šnajdrovo jmenování do dozorčí rady musel Kalousek osobně zařídit, není od věci očekávat, že v procesu může figurovat i on sám.

„Všichni happy“

Po několika týdnech vyjednávání dospěli všichni zúčastnění ke shodě. Jak se Tluchoř svěřil svému kamarádovi Bočkovi v prosincové SMS zprávě: „Marek (Šnajdr) Čepro nebo Mero, předseda dozorčí rady. Všichni happy…“ Kromě Šnajdrova jmenování do Čepra bylo domluveno, že Fuksa nastoupí do Českého aeroholdingu, kde se od ledna stal místopředsedou představenstva. Pouze Tluchoř nenastoupil na vyjednaný post v Českých drahách, ale vyslal místo sebe do podniku svého spolupracovníka Libora Antoše, kterého v konverzaci s Bočkem označil za „šedého úředníka“.

Role šéfa ČEZ Beneše a ministra zemědělství Bendla byly spíše okrajové a konzultační

Role šéfa ČEZ Beneše byla v celé případu spíše okrajová, Nagyová s ním dle dokumentů několikrát problém kolem nepohodlných poslanců konzultovala. ČEZ k tomu ještě během úterý vydal oficiální prohlášení. Podle prohlášení mluvčího Ladislava Kříže, které přinesly Novinky.cz, Beneš často bývá v kontaktu s představiteli majoritního akcionáře, jímž je stát. Nejčastěji s ministrem financí, předsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu, případně s jimi pověřenými osobami. „V rámci této komunikace je často konfrontován s řadou aktuálních otázek a je také žádán o sdělení svého názoru, například ohledně odborné erudice konkrétních osob. Taková diskuse proběhla i ohledně střetu různých názorových křídel uvnitř koalice,“ uvedl Kříž.

Podobně sehrál spíše konzultační roli ministr zemědělství Bendl, s Kubou zase Nagyová probírala Tluchořův záměr, aby se do orgánu Českých drah dostal jeho člověk Antoš.

Z dokumentu plyne, že policisté nenašli u Fuksy, Šnajdra a Tluchoře jinou formu úplatku než právě zmíněné posty ve státních firmách. Nečas se od vypuknutí kauzy hájí tím, že podobná forma obchodu „já podpořím tebe, ty podpoříš mě“ je v politice naprosto běžná.

Orgány činné v trestním řízení naproti tomu svou konstrukci staví na tom, že funkce pro trojici poslanců byly přímým úplatkem za konkrétní jednání u konkrétního hlasování o tisku 801/0, tzv. daňovém balíčku. Pokud se státnímu zástupci podaří o této interpretaci přesvědčit i soudce (což zdaleka není jisté, podobná konstrukce neobstála v procesu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou), lze si těžko představit osvobozující rozsudek. V takovém případě by totiž soud konstatoval, že hlasování ve sněmovně se smí legálně zobchodovat za konkrétní protiplnění.