Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Obrat senátorů: Klausův Sváček se jim nelíbil, Zemanův ano

  11:08

Ústavně právní výbor Senátu doporučil Jana Sváčka, známého pražského šíbra Tomáše Hrdličky, na ústavního soudce. A co loňské zásady ČSSD?

foto: © ČTKČeská pozice

Kvůli dění v Poslanecké sněmovně zůstal poněkud stranou pozornosti médií včerejší prezidentův úspěch. Miloš Zeman na ústavně právním výboru Senátu prosadil svého kandidáta do Ústavního soudu Jana Sváčka. Podrobněji se této události věnoval jen Tomáš Němeček v dnešních Lidových novinách.

Zatímco loni v únoru ústavně právní výbor Sváčka odmítl poměrem tří hlasů ku osmi, letos stejný výbor otočil a doporučil Senátu Sváčka ke schválení poměrem pěti hlasů ku čtyřem. Sváček, kterého loni právníci oslovení ČESKOU POZICÍ označili za „kandidáta kmotrů“, proto před senátory předstoupí s podporou pro něho nejdůležitějšího orgánu horní komory parlamentu.

Změna postoje ČSSD

O definitivním jmenování nebo nejmenování rozhodne až hlasování na plénu. Už teď je ale zřejmé, že příčinu obratu právních expertů Senátu je třeba hledat v ČSSD. Ta loni Sváčka, tehdy nominovaného Václavem Klausem, smetla. Podle informací ČESKÉ POZICE však pro něho letos hlasovali i někteří její zástupci. Senátorský klub ČSSD o Sváčkově aktuální kandidatuře ještě nejednal, lze však očekávat, že podpora ústavně právního výboru bude pro rozhodování některých senátorů důležitým argumentem.

Příčinu obratu právních expertů Senátu je třeba hledat v ČSSD

Za socialisty proti Sváčkovi loni i letos aktivně vystupoval senátor Jiří Dienstbier. Jenže jeho hvězda ve straně už zdaleka nezáří tolik jako loni. Po porážce oficiálního předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky od dua Miloš Zeman-Michal Hašek si už hlavní Sobotkův spojenec Dienstbier nemůže příliš vyskakovat. Nelze vyloučit, že pokud by se proti Sváčkovi letos vyslovoval stejně aktivně jako loni, kdy zdůrazňoval například Sváčkovy styky s pražským šíbrem Tomášem Hrdličkou, jen tím povzbudí zemanovce mezi senátory ČSSD k agresivnější podpoře Sváčka.

Sváček loni při hlasování Senátu neprošel jen velmi těsně, o dva hlasy. Jenže loni nebyl prezidentem Miloš Zeman, který je pro řadu socialistů modlou. Těsné hlasování lze předpokládat i letos, ovšem oproti loňsku se podpora spíše přesouvá na stranu Sváčkova úspěchu.

Budou-li sociální demokraté ochotní zavrhnout svoje loňské zásady jen kvůli Zemanovým rozmarům, půjde o další důkaz, že jde o nesvéprávnou stranu. Stranu, jež rezignuje na hájení zájmu svých voličů, aby mohla vyhovět zájmům Miloše Zemana a lidí, jimž se chce Zeman odvděčit za různé služby. A stranu, která je prezidentovi ochotná podlézat i v natolik nepolitické a odborné záležitosti, jako je výběr strážců dodržování Ústavy.