Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Obliba drogových e-shopů vzkvétá

  10:38
Celní správa, která kontroluje zásilky České pošty ze zahraničí, odhaduje, že zachytí jen zhruba desetinu drogového kontrabandu. Nárůst drogových zásilek potvrzuje i nejnovější statistika celní správy. Přitom u každé zásilky musejí celníci zjistit, odkud pochází a kam směřuje. Jenže odhalení pachatelů komplikuje anonymita internetu.

Obálka, ve které přišly z Nizozemska drogy do Česka. foto: Lidovky.cz

Vycvičený pes očichává několik dopisů a balíčků. U jednoho se zastaví. Při bližším prozkoumání vychází najevo, že obsahuje téměř gram kokainu. Scéna, která se na Letišti Václava Havla opakuje několikrát za den. Celní správa, která kontroluje zásilky České pošty z ciziny, přitom odhaduje, že zachytí jen zhruba desetinu drogového kontrabandu. Vzrůstající trend drogových zásilek potvrzuje i nejnovější statistika celní správy, kterou LN získaly.

„V roce 2017 byly policejním orgánem celní správy na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni zahájeny úkony trestního řízení v 699 případech, v roce 2018 byly úkony trestního řízení zahájeny již v 796 případech,“ uvádí výroční zpráva Generálního ředitelství cel. U každé zásilky musejí celníci zjistit, odkud pochází a kam směřuje. Jenže odhalení pachatelů podstatně komplikuje anonymita internetu. Poptávka a nabídka se totiž protínají na zakázaných tržištích zvaných Darknet a k platbám se využívá virtuální měna bitcoin. Vysoká pravděpodobnost, že nákup zůstane bez trestu, zvyšuje apetit.

Vyšší náklady

Obliba drogových e-shopů vzkvétá. „V zásilkách se sice nachází pouze malé množství látky, ale objem odbavených a pozitivně detekovaných zásilek rapidně stoupá. Jde především o objednávky látek ze zahraničních serverů,“ uvádí zpráva celníků z odboru pátrání, kterým di prosince velí Robert Šlachta, někdejší ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Nárůst zachycených „psaníček“ zároveň znamená vyšší náklady na analýzu v laboratoři. Jeden rozbor vyjde na pět tisíc korun.

Nárůst zachycených „psaníček“ zároveň znamená vyšší náklady na analýzu v laboratoři. Jeden rozbor vyjde na pět tisíc korun. Jen během loňského roku musela celně-technická laboratoř vynaložit na analýzu zachycených drogových psaníček čtyři miliony korun. Prováděla testy vzorků, které pocházely z Letiště Václava Havla a z překladiště poštovních zásilek v Chebu.

Jen během loňského roku musela celně-technická laboratoř vynaložit na analýzu zachycených drogových psaníček čtyři miliony korun. Prováděla testy vzorků, které pocházely z Letiště Václava Havla a z překladiště poštovních zásilek v Chebu. Kontrole nepodléhají zásilky, které do Česka vozí soukromí dopravci. Mezi nejčastější záchyty patří kokain.

„Meziročně došlo k výraznému nárůstu odhalených případů pašování kokainu na území České republiky. V roce 2018 bylo ve 145 případech zadrženo 14 433 gramů kokainu, a to téměř výhradně v cestovním styku na mezinárodním Letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni,“ uvedli celníci ve výroční zprávě. Novinku v odhaleném drogovém kontrabandu pak představovala rostlina, která má původ ve východní Africe a na Arabském poloostrově – kata jedlá. Obsahuje alkaloid, který svými účinky na lidské tělo připomíná amfetamin.

„Loni bylo celními orgány v ČR v pěti případech zadrženo celkem 62 917 gramů této látky. Vždy se jednalo o nelegální dovoz na území České republiky, zásilky byly odeslány z Keni a Etiopie. Příjemci poštovních zásilek byli cizí státní příslušníci, kteří se zdržují v Česku,“ uvádí zpráva. Podchycení ilegálních zásilek přitom představuje pro celníky mravenčí práci, která navíc často končí ve ztracenu. Drtivá většina takových spisů končí odložením.

Nové kriminalistické metody

„Když si to objednají na Darknetu a při namátkové kontrole to chytíme, tak i když odsledujeme, komu zásilka přijde, následné dokazování bývá složité. Příjemce nám řekne, že si nic neobjednal,“ popsal praxi důvěryhodný zdroj LN, který zná detaily vyšetřování. Vytlačení „klasických“ drogových dealerů z ulic a jejich náhrada skrytými e-shopy vede celní správu k intenzivnější spolupráci se zahraničními partnery a k vývoji nových kriminalistických metod. Není to však zdaleka jediná oblast, kterým celníci musejí věnovat pozornost.

Vytlačení „klasických“ drogových dealerů z ulic a jejich náhrada skrytými e-shopy vede celní správu k intenzivnější spolupráci se zahraničními partnery a k vývoji nových kriminalistických metod. Zákony stanovují, že ještě před zahájením trestního stíhání musejí celníci předat příslušný spis policii. Teprve na ní pak je, aby dovedla kauzu až před soud.

Ze zákona jsou odpovědní i za rozkrývání daňových úniků, potírání hazardu a zločinů, které se týkají životního prostředí a zejména chráněných druhů zvířat a rostlin. Například loni Českem otřásla kauza nelegálních tygřích jatek z chovu vzácných šelem patřících Ludvíku Berouskovi. Při razii se podařilo zajistit mimo jiné čerstvě usmrceného tygra, čtyři tygří kůže, deset tygřích drápů a dalších tygřích produktů, jako je masox a víno, jež jsou ceněné v tradiční asijské medicíně. Státní zastupitelství zažalovalo tři osoby, soud v České Lípě v červnu potrestal všechny tři obžalované včetně Berouska.

Speciální pravomoc mají celníci také při stíhání pašování zbraní. I v této oblasti se mají čím pochlubit. V rámci případu s krycím názvem „Raketa“ se tuzemská firma pokusila vyvézt tři fyzikální aerodynamické modely. V zásilce se však skrývalo několik komponentů pro protiletadlové rakety, které podléhají speciálnímu režimu pro export.

Celní správa měla nemalý úspěch i při zajištění výnosů z nelegální činnosti. „Celková hodnota zajištěného majetku v trestním řízení policejním orgánem celní správy ve sledovaném období roku 2018 činí 416,450 milionu korun,“ uvádí výroční zpráva. Z toho 47,5 milionu korun bylo zachyceno v hotovosti. Kromě toho zajistili i 51 nemovitostí a 152 motorových vozidel. Zákony stanovují, že ještě před zahájením trestního stíhání musejí celníci předat příslušný spis policii. Teprve na ní pak je, aby dovedla kauzu až před soud.

Celníci se vrhnou na kybernetický zločin

„Prosil bych sto gramů kokainu. Pošlete to na p. o. box.“ I takto stručně může vypadat inzerce na skrytém internetovém tržišti Darknet. Za zásilku se platí ve virtuální měně bitcoin, aby byla anonymita prodávajícího a nakupujícího co nejvyšší. Od 1. října bude proti podobným transakcím bojovat nová jednotka Celní správy. V její sekci pátrání totiž vznikne referát kybernetické kriminality, jehož hlavním úkolem bude odhalování zločinů na internetu. A to nejen v oblasti drog. Na Darknetu jsou totiž k mání i zbraně a střelivo či produkty ze živočichů a rostlin podléhajících mezinárodní ochraně.

„Vytvoříme pracoviště na kybernetický zločin, protože sekce pátrání se věnuje obchodu s omamnými a psychotropními látkami a paděláním a to vše se přesouvá na internet, kde je to hůře zjistitelné,“ uvedl Robert Šlachta, zástupce generálního ředitele Celní správy, pod kterého sekce pátrání spadá. Upozornil, že nové pracoviště si sice vyžádá nemalé investice do techniky a do proškolení zaměstnanců, ale bez jejich přičinění by se do budoucna kyberkriminalita postihovat nedala. V útvaru mají zpočátku pracovat tři lidé, které si vybral ze zaměstnanců Celní správy, již prošli patřičným výcvikem.

Letiště Václava Havla

Oproti roku 2015 se podle evidence celníků téměř zdvojnásobil počet zadržených dopisů a balíčků, které směřují do Česka a obsahují drogy. Trend nárůstu je evidentní zejména na Letišti Václava Havla. Zatímco před čtyřmi lety tam bylo drogových psaníček zachyceno 428, v dalších letech počet rostl až na loňských 890. To je přitom jen zlomek, který se podařilo zachytit při namátkových kontrolách. Poštovní zásilky obsahují sice malé množství látky, výrazně však stoupá jejich objem. Nejvíce starostí celníkům dělá kokain z Nizozemí.

Mezi nejčastější země, odkud k nám zadržené zakázané látky proudí, patří Španělsko (33 případů), Kolumbie (4), Čína (4) a Keňa (3). Česko je spíše tranzitní zemí a zásilky přes něj putují dál do západní Evropy a měst jako Londýn, Paříž či Dublin. „Problémy nám dělají turisté, kteří vyjedou do Amsterodamu. Objednají si tam drogu a nechají si to poslat na P. O. Box. Kurýrů už není moc,“ upozornil Šlachta na změnu v distribuci drog. Nejvíce nelegálních zásilek, 459, zachytili celníci na trase Amsterodam–Praha–Bratislava.

V podobné situaci, jako je pražské letiště v Ruzyni, jsou i němečtí celníci ve Frankfurtu nad Mohanem. I od nich se Češi učí, jak správně reagovat na vzrůstající trend poštovních zásilek se zakázaným obsahem. Podle šéfa celníků Milana Poulíčka je aktuálním problémem sboru podstav. Celníkům chybí až 80 lidí. Celkem bylo loni ve sboru 5656 příslušníků. V sekci pátrání mělo být 759 lidí, avšak část míst zůstala neobsazená.

Žádný posun v pravomocích

„Bohužel, tak jako policie i Celní správa má problémy obsazovat tato místa. Nové osoby se těžko hledají. Nabíráme lidi z vlastních zdrojů, máme nově nastoupivší z ostatních bezpečnostních sborů. Pro nás je to výhoda, protože znají trestní řízení. Snažíme se nabrat i nové příslušníky, zejména s právnickým a ekonomickým vzděláním, ale i s technickým zaměřením,“ řekl Poulíček. Odmítl ale zároveň, že by cíleně „lovil“ v policejních řadách. Naopak upozornil, že policejním detektivům může nabídnout nižší ohodnocení a mnohdy naopak zkušení vyšetřovatelé míří od celníků do policie.

Jedním z důvodů je mimo jiné skutečnost, že ačkoli celníci už od roku 1997 prověřují vybranou kategorii trestných činů včetně daňových úniků nebo hazardu, nemohou vést vyšetřování a ještě před obviněním konkrétních osob musí Celní správa předat výsledky prověřování do rukou policie. Na ní je pak dovést případ až případně k soudu. Ačkoli se roky hovoří o potřebě zvýšit pravomoci Celní správy, nerýsuje se zatím žádný posun. „Samozřejmě není dobře, když vyšetřování dělá jiný bezpečnostní sbor než prověřování. Ale to je realita, kterou nejsme schopni ovlivnit,“ konstatoval Šlachta.

Boj celníků proti narkotikům

  • Celní správa zachytila v roce 2017 na Letišti Václava Havla v Praze zásilky drog v 699 případech, loni jich bylo už 796.
  • Rozbor jednoho vzorku zásilky podezřelé na přítomnost drog stojí mezi 4,5 až pěti tisíci korun.
  • Jen za loňský rok celníci zajistili na pražském letišti 14 433 gramů kokainu. Hlavním nástrojem, který slouží k odhalení kontrabandu, jsou speciálně vycvičení psi.
  • Pomyslným mostem mezi prodávajícím a kupujícím už není drogový dealer, nýbrž skrytá tržiště na internetu.
  • Celková hodnota zajištěného majetku činí 416 milionů korun.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!