Lidovky.cz

Oblast státních ICT se vrací na vnitro

Evropa

  22:56

Kontrolu nad Radou vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost zřejmě převezmou ministři průmyslu a obchodu a vnitra. 

foto: © ReutersČeská pozice

Ministerstvo financí po dlouhé době přichází o důležitý hlas v oblasti státních IT. A získává ji ministerstvo vnitra, kterému koneckonců tato oblast podle kompetenčního zákona přísluší. Stvrzuje to materiál, který sice byl ze středečního jednání vlády stažen, ale příští týden by se podle našich informací měl opět objevit. Jde o reorganizaci Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS), jejímuž fungování se ČESKÁ POZICE detailně věnovala.

Šéfem této rady, respektive jejím výkonným místopředsedou, neboť předsedou je automaticky premiér, byl Zdeněk Zajíček, bývalý náměstek ministra financí odpovědný za oblast informačních a komunikačních technologií (ICT) na ministerstvu financí a také jeden ze spoluautorů velkých ICT projektů, jako jsou datové schránky či základní registry.

Odvolání Zajíčka z postu náměstka však bylo jedním z prvních kroků současného ministra financí Jana Fischera. Zbavení ho postu výkonného místopředsedy RVKIS je pak logickým pokračováním. Navíc je Zajíček jedinou osobou, jejíž jméno dřívější vládní usnesení zmiňují, tudíž se post neváže na ten v rámci státní správy, ale přímo na konkrétního člověka.

Strategie e-governmentu do roku 2020

Nové uspořádání má více reflektovat význam, který pro jednotlivé agendy rady mají různá ministerstva. Podle dosud známých informací a materiálu, který byl stažen z jednání, se zdá, že prvním místopředsedou má být ministr průmyslu a obchodu, jenž bude zároveň šéfem výboru pro konkurenceschopnost. Druhým místopředsedou pak ministr vnitra, který bude zároveň předsedou výboru pro informační společnost.

Nové uspořádání má více reflektovat význam, který pro agendy Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost mají ministerstva

Při současném obsazení vlády to znamená, že předsedou rady bude premiér Jiří Rusnok, prvním místopředsedou ministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciala a druhým místopředsedou odpovědným zároveň za výbor pro informační společnost Martin Pecina. Ministerstvo vnitra by zároveň mělo zajistit sekretariát výboru pro informační společnost, jímž se podle informací ČESKÉ POZICE nejspíše stane útvar náměstka ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu Ondřeje Veselského.

Krok je to vcelku logický, protože hlavní věc, o níž se dnes hraje, je strategie e-governmentu pro další finanční perspektivu Evropské unie v letech 2014 až 2020. Koncept strategie by měla dojednat a schválit vláda do konce února příštího roku, aby mohla probíhat jednání s Evropskou komisí o dohodě o partnerství, která by měla být uzavřena do konce března.

Propojení systémů

Strategie e-governmentu je zásadní dokument v této oblasti. Jejím cílem bude nastínit cestu, po které by se mělo Česko ubírat až do roku 2020. Nelze už čekat podobné mamutí projekty, jako byl Informační systém datových schránek či systém základních registrů. S vysokou mírou pravděpodobnosti se bude jednat o propojování již existujících centrálních systémů a různých agendových aplikací (například o systémy pro výplatu sociálních dávek či registr vozidel).

Cílem strategie e-governmentu bude nastínit cestu, po které by se mělo Česko ubírat až do roku 2020

Strategie by tedy měla do značné míry navázat na strategii Smart administration, která vznikla ještě v době, kdy v čele ministerstva vnitra byl Ivan Langer. Mottem strategie je, že obíhat by měl dokument, nikoli občan. Navzdory nemalému počtu problémů faktem zůstává, že se to v řadě aspektů podařilo. Například v rámci projektu Czechpoint je možné získat na všech jeho pobočkách řadu listin, které dříve byly k mání jen na různě roztroušených úřadech.

Celé znění strategie e-government 2014+ zatím zveřejněno nebylo. Nicméně lze očekávat, že se v dohledné době objeví a kromě popsaných témat zřejmě bude řeč o materiálech, jako je Digitální Čeko 2.0, který schválila ještě Nečasova vláda a jenž například počítá s podporou výstavby optických sítí. Zásadní otázkou však je, kdo vlastně usedne na post ministra vnitra a jakou pozornost bude této oblasti věnovat. Tento resort je sice za e-government odpovědný, ale jeho nedávní ministři tuto agendu příliš neprosazovali.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.